Transatlantické obchodní a investiční partnerství, známé jako TTIP, je přelomová obchodní dohoda vyjednávaná mezi EU a USA od roku 2013. Hlavním gestorem TTIP v ČR je Ministerstvo průmyslu a obchodu,
které formuluje národní pozice a priority k Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství na základě konzultací se zainteresovanými stranami z řad podnikatelské sféry, odborů a nevládních organizací a vede intenzivní diskusi s partnery, kterými jsou vlády ostatních členských států EU nebo představitelé Spojených států. V plánu má nyní debaty v regionech, v polovině září se uskuteční v Českých Budějovicích, v říjnu pak v Brně a Praze.
Ministerstvo průmyslu a obchodu jako hlavní gestor TTIP využívá pro lepší komunikaci vývoje a výsledků jednání expertní tým, jehož součástí jsou zástupci tripartity včetně např. Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Českomoravské konfederace odborových svazů, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Agrární komory a odborníci z řad státní správy. V posledním půlroce došlo k zásadnímu přehodnocení podoby tohoto týmu. Chceme, aby se do jeho práce výrazněji zapojili i zástupci občanských iniciativ a akademické sféry, mezi kterými jsou například občanské sdružení Iuridicum Remedium, Vttip.cz, Educon či VŠE a řada dalších.
MPO taktéž konzultuje téma TTIP s dalšími členskými státy EU v rámci Výboru pro obchodní politiku EU, v Radách ministrů FAC (Foreign Affairs Council) nebo neformálně na bilaterálních jednáních. Oboustranná výměna informací a postojů probíhá na všech úrovních s Evropskou komisí jako pověřeným vyjednavačem a našimi zástupci v Evropském parlamentu či v Poslanecké sněmovně i Senátu Parlamentu ČR. TTIP je tématem i pro bilaterální setkávání se zástupci Spojených státu, a to včetně diskuse s hlavním vyjednávačem Danem Mullaneyem, se kterým jednal ministr Jan Mládek při své cestě do Washingtonu DC letos v květnu.
Zástupci MPO se aktivně účastní kulatých stolů, seminářů a besed. "Jen v letošním roce jsme uspořádali na 18 akcí k TTIP – v Praze i regionech. Diskuse se uskutečnily v Ostravě, Brně, Olomouci, Plzni a Jihlavě a akce v dalších městech plánujeme. O informace a konzultace k TTIP mají zájem především představitelé českého průmyslu s tím, že odborné přednášky si vyžádali např. zástupci firem z oboru chemického či textilního průmyslu. Probíhají i konzultace s jednotlivými firmami např. v oblasti informačních technologií, automobilového průmyslu a řada dalších. Naši odborníci přednášejí rovněž téma na vysokých školách i akcích dalších nezávislých institucí či se studenty. Naše ministerstvo rovněž spolupořádalo mezinárodní konferenci k TTIP v listopadu loňského roku za účasti hlavního vyjednávače za EU."uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
A významní aktéři do ČR jezdí nejen na konference. V červnu 2015 na pozvání ministra Mládka navštívila Českou republiku evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.
"Kromě setkávání s občany na akcích rovněž komunikujeme prostřednictvím naší webové stránky k TTIP (www.businessinfo.cz/ttip), kde lze nalézt v českém jazyce vše, co je potřeba o TTIP vědět. O naší otevřenosti se mohly přesvědčit i desítky pisatelů dotazů a komentářů na webových stránkách či našich sociálních sítí, kterým odpovídáme na nejrůznější témata a jejich obavy," doplnil náměstek ministra Vladimír Bärtl.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a náměstek ministra Vladimír Bärtl pravidelně o tématu TTIP informují v médiích. Mimo jiné autorsky přispívají do deníků a časopisů, uveřejnili články v denících Právo, Hospodářské noviny, v časopise Český exportér a poskytli rozhovory deníku E15 a dalším médiím. Ministr Jan Mládek spolu s dalšími osmi ministry obchodu EU zveřejnil dopis ve Financial Times. Náměstek Vladimír Bärtl debatoval v pořadu České televize v pořadu Hyde Park a zúčastnil se diskuse s Ilonou Švihlíkovou v internetové DVTV.
Informačně bohatý program k TTIP bude mít ministerstvo i v příštích měsících. V plánu jsou další debaty v regionech, nejbližší se uskuteční v Českých Budějovicích 18. září, v říjnu budou pokračovat v Brně i v Praze. Ministerstvo pracuje na zlepšení dialogu s rozšířeným expertní týmem a kromě pravidelných sezení bude před vyjednávacími koly plánovat odborná setkání nad různými dílčími tématy. Ministerstvo se také bude intenzivněji soustředit na další posílení komunikace s podnikatelským sektorem (např. formou kulatých stolů pro firmy), který má praktickou zkušenost s exportem do USA nebo pro který TTIP skýtá největší potenciál etablovat se na nových trzích. Očekávanou událostí tohoto podzimu bude zveřejnění závěrů národní dopadové studie TTIP, která je v tuto chvíli zpracovávána formou veřejné zakázky. To vše v době, kdy bude vrcholit úsilí EU a USA dosáhnout základního obrysu dohody do konce letošního roku.
(tz)