První říjnový den patřil zasedání Rady pro konkurenceschopnost ve formaci ministrů zodpovědných za oblast vnitřního trhu a průmyslu. Delegaci České republiky vedl náměstek ministra Vladimír Bärtl, který na zasedání Rady na vlastní náklady přiletěl ultralehkým letadlem typu Fascination F 100 C české výroby. Náměstek Bärtl letadlo z benešovského letiště do Lucemburku sám pilotoval a prezentoval tím světovou úroveň tohoto perspektivného českého průmyslového sektoru, což ocenil i předsedající lucemburský ministr Etienne Schneider ve svém úvodním vystoupení.
Říjnová Rada pro konkurenceschopnost měla na programu zejména tzv. „prověrku“ konkurenceschopnosti, neboli téma hospodářského vývoje a integrace konkurenceschopnosti napříč všemi oblastmi politiky EU.
Zařazením této „prověrky“ na Radu pro konkurenceschopnosti se lucemburské předsednictví snaží vytipovat zásadní oblasti ovlivňující konkurenceschopnost evropské ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu za zásadní považuje téma 4. průmyslové revoluce pro budoucnost české ekonomiky a intenzívně se mu věnuje. „Před očima se nám rozbíhá 4. průmyslová revoluce. My Evropané budeme buď aktéry, nebo diváky a Česká republika preferuje první možnost, tedy využití potenciálu digitalizace průmyslu. Dále je pro Českou republiku velmi důležité, aby měla Evropská komise vysoké ambice, pokud jde o připravovanou Strategii pro vnitřní trh se zbožím a službami,“ zdůraznil mimo jiné v diskusi náměstek Bärtl.
Pracovní oběd ministrů byl věnován revizi systému EU ETS a kauze chybného vykazování emisí automobilů značky Volkswagen. Náměstek Bärtl k tomu podotkl, že kauza Volkswagenu může mít významné ekonomické dopady a porušování pravidel nelze tolerovat, nicméně EU by se měla vyhnout ukvapeným závěrům, které by postihly celý automobilový průmysl a celý dodavatelský řetězec.
Předsednictví závěrem přislíbilo, že na další zasedání Rady pozve místopředsedu Komise Franse Timmermanse a komisařku Cecilii Malström k diskusi o lepší regulaci a vazbě dohody TTIP na konkurenceschopnost.
(tz)