Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) pokračuje v organizování akcí pro české firmy na podporu jejich exportu. V pondělí odcestovala jím zorganizovaná podnikatelská mise, která doprovází ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na jeho cestě do Vietnamu a Malajsie vedená viceprezidentem SP ČR Stanislavem Kázeckým.
Mise se účastní na dvě desítky zástupců českých firem a společností. Další podnikatelé z ČR se zúčastní některého ze čtveřice podnikatelských fór, jež jsou na programu podnikatelské mise – jejich dějišti budou Hanoj a Ho Či Minovo Město ve Vietnamu, v Malajsii poté Kota Kinabalu a Kuala Lumpur. V Hanoji se fóra navíc zúčastní zástupci dalších 22 firem, kteří do Vietnamu odjeli na tamější právě probíhající mezinárodní strojírenský veletrh.
Na organizaci podnikatelských fór SP ČR spolupracoval se svými partnerskými organizacemi – ve Vietnamu VCCI (Vietnam Chamber of Commerce and Industry) a v Malajsii EUCCIM (EU – Malaysia Chamber of Commerce and Industry) v Kuala Lumpur a SEDIA (Sabah Economic Development and Investment Authority) v Kota Kinabalu.
S Vietnamem má ČR tradiční obchodní vztahy již od poloviny minulého století umocněné tím, že zde v uplynulých desetiletích studovaly a pracovaly statisíce Vietnamců. ČR má dlouhodobě s Vietnamem zápornou obchodní bilanci. V roce 2013 dosáhl český export historicky nejvyšší úrovně 129 milionů dolarů, ale dovoz ve stejném roce činil celých 419 milionů dolarů.
Z Vietnamu se do ČR dováží zejména levnější spotřební zboží (obuv a oděvy) a potraviny. České firmy se naopak na vietnamském trhu prosazují ve strojírenských oborech a těžební technice. V poslední době uzavřely s vietnamskými partnery kontrakty na dodávky energetických zařízení, probíhají i další jednání.
Perspektivním trhem pro české zboží může být i Malajsie. Tamější společnosti mají zájem zejména o českou elektroniku a výrobky automobilového průmyslu, ale i potraviny.
(tz)