Vítáme nový projekt Ministerstva zahraničních věcí ČR, který pomůže našim podnikům ve zrychleném řízení získat potřebné pracovníky, kteří chybí na našem trhu práce. Žádáme o zjednodušení projektu vyřizování zaměstnaneckých karet podnikům pro své budoucí kmenové zaměstnance ze zahraničí, tak aby byl přímý kontakt podniků s MZV ČR, případně s konkrétní ambasádou ČR v zahraničí a o jeho rozšíření na 94 milionový Vietnam.
Velký zájem našich výrobců je totiž tradičně o pracovníky z Vietnamu, protože ve VSR žije přes 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali. Proto není problém, aby zájemci o práci v ČR předem ve Vietnamu absolvovali základní kurs češtiny. Vietnamští vysokoškolsky vzdělaní IT specialisté patří mezi vyhledávané odborníky zájemců z celého světa. Vietnamci pracují v NASA v USA, významné rakouské firmy loni vytvořili ve Vietnamu 7 svých poboček zaměstnávajících vietnamské IT programátory. Před 3 lety Čína koupila za několik desítek tisíc amerických dolarů software z Vietnamu.
Firmy u nás, které exportují své výrobky do celého světa, však velmi nutně potřebují švadleny, svářeče, zámečníky, soustružníky i dělníky, či dělnice na pásovou montážní výrobu a mají pro ně zajištěné i ubytování. Ve Vietnamu jsou kvalifikovaní pracovníci těchto profesí, kteří mají zájem o tuto práci u nás, protože průměrný měsíční plat kvalifikovaného dělníka činí ve Vietnamu v přepočtu 2500,- Kč (středoškoláka s maturitou 4000,- Kč a vysokoškolsky vzdělaného pracovníka 9000,- Kč).
Vietnamci u nás pracují a studují již 60 let a tuto tradici musíme využít ku prospěchu našich firem. Česko-vietnamská společnost, v rámci posilování přátelství a spolupráce ČR s VSR, nabízí pomoc podnikům v ČR při vyhledávání potřebných budoucích kvalitních kmenových zaměstnanců i při zajištění praktického prověřování jejich kvalifikace ve Vietnamu před jejich příletem k nám. Rádi všem zájemcům poradíme. Za 47 návštěv Vietnamu a předloňské 8 měsíční bydlení v Hanoji jsem poznal, že pracovití Vietnamci mají ČR velmi rádi, z 90 % jsou buddhisté a o práci u nás mají díky mnohaleté tradici opravdový zájem.
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti
Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...
Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.