Vítáme nový projekt Ministerstva zahraničních věcí ČR, který pomůže našim podnikům ve zrychleném řízení získat potřebné pracovníky, kteří chybí na našem trhu práce. Žádáme o zjednodušení projektu vyřizování zaměstnaneckých karet podnikům pro své budoucí kmenové zaměstnance ze zahraničí, tak aby byl přímý kontakt podniků s MZV ČR, případně s konkrétní ambasádou ČR v zahraničí a o jeho rozšíření na 94 milionový Vietnam.
Velký zájem našich výrobců je totiž tradičně o pracovníky z Vietnamu, protože ve VSR žije přes 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali. Proto není problém, aby zájemci o práci v ČR předem ve Vietnamu absolvovali základní kurs češtiny. Vietnamští vysokoškolsky vzdělaní IT specialisté patří mezi vyhledávané odborníky zájemců z celého světa. Vietnamci pracují v NASA v USA, významné rakouské firmy loni vytvořili ve Vietnamu 7 svých poboček zaměstnávajících vietnamské IT programátory. Před 3 lety Čína koupila za několik desítek tisíc amerických dolarů software z Vietnamu.
Firmy u nás, které exportují své výrobky do celého světa, však velmi nutně potřebují švadleny, svářeče, zámečníky, soustružníky i dělníky, či dělnice na pásovou montážní výrobu a mají pro ně zajištěné i ubytování. Ve Vietnamu jsou kvalifikovaní pracovníci těchto profesí, kteří mají zájem o tuto práci u nás, protože průměrný měsíční plat kvalifikovaného dělníka činí ve Vietnamu v přepočtu 2500,- Kč (středoškoláka s maturitou 4000,- Kč a vysokoškolsky vzdělaného pracovníka 9000,- Kč).
Vietnamci u nás pracují a studují již 60 let a tuto tradici musíme využít ku prospěchu našich firem. Česko-vietnamská společnost, v rámci posilování přátelství a spolupráce ČR s VSR, nabízí pomoc podnikům v ČR při vyhledávání potřebných budoucích kvalitních kmenových zaměstnanců i při zajištění praktického prověřování jejich kvalifikace ve Vietnamu před jejich příletem k nám. Rádi všem zájemcům poradíme. Za 47 návštěv Vietnamu a předloňské 8 měsíční bydlení v Hanoji jsem poznal, že pracovití Vietnamci mají ČR velmi rádi, z 90 % jsou buddhisté a o práci u nás mají díky mnohaleté tradici opravdový zájem.
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti
Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl.
Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.