INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hospodářská komora České republiky a Unie školských asociací CZESHA vítá vládou schválený legislativní materiál, jehož cílem je napravit bezvýchodnou situaci v oblasti odborného školství, která vznikla novou implementací vyhlášky o ochraně veřejného zdraví. Vyhláška v kombinaci s novelou zákona o ochraně veřejného zdraví totiž od Nového roku výrazně omezila možnosti praktické výuky na středních odborných školách. „Především studenti chemie si tak od začátku ledna 2016 nemohli vyzkoušet většinu chemických pokusů nutných pro přípravu na jejich budoucí povolání,“ vysvětluje předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. I přes jasný přínos projednávané úpravy však zůstává v oblasti odborné výuky celá řada nedostatků.

V oblasti studijních oborů chemického zaměření vyřeší dnešní legislativní změna zásadní problémy, které v současné době brání školám při přípravě žáků na budoucí povolání. „Kromě této změny je však mezi povolené látky třeba doplnit také látky klasifikované jako hořlavé,“ vysvětluje Zajíček. Aktuálně platná vyhláška totiž výrazně zpřísnila nejenom pravidla pro styk mladistvých zaměstnanců (a tím i žáků při praktickém vyučování) s některými chemickými látkami, ale také expozicemi prachu z tvrdých dřev. „To znamená, že například studenti oborů Truhlář, Čalouník či třeba Mechanik hudebních nástrojů nejenom, že nemohou získávat jakékoliv praktické pracovní návyky na těchto dřevech, ale vůbec se nebudou moci pohybovat na pracovištích, na kterých se s těmito dřevy pracuje,“ dodává Zajíček.

„Takový nedostatek povede k tomu, že iniciativy posledních let vedoucí k posílení důrazu na tzv. duální vzdělávání v sepětí s praxí budou opuštěny. Není správné, aby zodpovědnost spadla na firmy, kterým by nezbylo, než svá pracoviště za nemalých technických a finančních nákladů přizpůsobit pro účely výkonu praktického vyučování nezletilých žáků středních škol,“ dodává prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3