Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) podporuje záměry Ministerstva spravedlnosti ČR umožnit věznicím více zaměstnávat vězně. Tento záměr je i součástí Koncepce vězeňství do roku 2025, kterou měla projednávat vláda.
Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím ČR Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal workshop na téma „Zaměstnávání vězňů a jejich vstup na trh práce“, kde byly zástupcům firem prezentovány možnosti a výhody zaměstnávání odsouzených a také jejich zkušenosti se zaměstnáváním osob odsouzených za lehkou trestnou činnost.
Na workshopu se hovořilo o formách zaměstnávání, a to vně věznic, kdy areál patří zaměstnavateli, kdy vězni mají volný pohyb, jedná se pracoviště s přítomností dozorce nebo se jedná o střežená pracoviště (mimo věznice v provozu zaměstnavatele). Další formou je zaměstnání vězňů ve vnitřním pracovišti věznic, kdy věznice je zaměstnavatelem.
Některé firmy mají již poměrně dobré zkušenosti se zaměstnáváním vězňů, jimiž se snaží nahradit nedostatkové profese na trhu práce. Mezi dobré zkušenosti patří například spolupráce s ministerstvem spravedlnosti a věznicemi, stabilita pracovní síly i možnost zaměstnání již„vyzkoušeného“ pracovníka po skončení výkonu trestu.
Mezi určitá úskalí patří však nutná předchozí osvěta mezi civilními zaměstnanci – firmám se osvědčilo zaškolení dozorců, nutné jsou vstupní procedury a pracovně-lékařské prohlídky.
Vzhledem ke stále se zvyšujícímu nedostatku pracovníků v průmyslu a dopravě považuje SP ČR zaměstnávání vězňů za možnost využít těchto osob pro nedostatkové profese a současně jim lépe umožnit zapojit se po skončení výkonu trestu do běžného života.
(tz)