Dnes se setká šéf ČMKOS Josef Středula s předsedou Senátu Milanem Štěchem, tématem jejich jednání je mimo jiné zvyšování minimální mzdy. Je evidentní, že tlak odborářů na zvýšení minimální mzdy pokračuje a že v rukách odborářské lobby se tento institut stává nástrojem politických her.
Sotva začali podnikatelé od letošního ledna vyplácet svým zaměstnancům nově zvýšenou minimální mzdu o 700 Kč, přispěchala ČMKOS s novým požadavkem ji opět skokově zvýšit, tentokrát dokonce o 1600 Kč. Podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou ČR jsou velice znepokojeni tím, že se institut minimální mzdy stal politickým nástrojem odborářů. Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý proto dopisem vyzval premiéra, aby urychleně vytvořil expertní komisi, která vypracuje návrh systémového přístupu k úpravám minimální mzdy.
Podle Dlouhého totiž není pro hospodářství nic horšího než skokové změny. „A zvýšení nejprve o 700 Kč a potenciálně o 1600 Kč je hodně velkým skokem,“ zdůrazňuje. „Čerstvý požadavek ČMKOS a jeho načasování jsou důkazem toho, že se z institutu minimální mzdy, z nějž podnikatelé rozhodně nejsou nadšeni, ale jsou ochotni jej v zájmu zachování sociálního smíru akceptovat, stal politický nástroj odborů. A to pro naše členy, jak jsme již opakovaně zdůrazňovali, není přijatelné,“ dodává Dlouhý. Ten už dlouhodobě upozorňuje, že takové skokové zvyšování minimální mzdy škodí paradoxně i těm zaměstnancům, kteří ji pobírají, protože jsou nahrazováni stroji, příkladem jsou samoobslužné pokladny.
Prezident HK ČR se proto po několika urgencích určených členům Rady hospodářské a sociální dohody rozhodl už na konci ledna požádat premiéra o urychlené sestavení expertní komise, která by do tří měsíců připravila návrh vhodných systémových pravidel pro úpravu minimální mzdy. Cílem musí být to, aby přírůstek byl co nejúžeji spjatý s nastoupeným trendem výkonnosti českých firem, nikoliv založený na zpětných ukazatelích.
(tz)