Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a další zaměstnanecké a podnikatelské organizace odmítají Senátem ČR schválenou novelu zákoníku práce, podle níž by se měly obnovit výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci (tvz. karenční doba). Norma tím byla vyslána do schvalovacího procesu a měla by jí nyní posoudit vláda a Poslanecká sněmovna. A to i přesto, že se zástupci SP ČR dohodli s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ostatními představiteli ČSSD včetně senátora Zdeňka Škromacha, který návrh v Senátu předložil, že se mezi zaměstnavateli provede nejprve průzkum, který nejen zmapuje postoje zaměstnavatelů ke karenční době, ale současně i otestuje jejich názory na možné varianty řešení. Na základě výsledků průzkumu SP ČR zformuluje návrhy, které následně tripartita projedná. Do průzkumu bude zapojeno široké spektrum zaměstnavatelských organizací a také komory, zastupující zahraniční investory.
SP ČR nepovažuje za vhodné, aby v době vyjednávání s předsedou vlády a v rámci tripartitních jednání s vládní koalicí probíhal souběžně legislativní proces, který maří snahy o nalezení společného zájmu v oblasti nemocenského pojištění. SP ČR jako člen tripartity připomíná, že v koaliční dohodě vlády je změna v karenční době vázána na souhlas sociálních partnerů.
Karenční lhůta funguje v České republice již osm let a většina zaměstnavatelů současný stav považuje za vyhovující (podle šetření SP ČR jde až o 80 % firem). V případě jejího zrušení by podle propočtů SP ČR na firmy dopadly zvýšené náklady ve výši až 5 miliard korun ročně.
Současně zaměstnavatelé vyjadřují obavy ze zvýšení zneužívání nemocenského. Počet nemocných se v posledních letech v prvních třech dnech nemoci výrazně snížil. SP ČR zdůrazňuje, že výše nemocnosti v době před zavedením karenční lhůty byla ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nápadně vyšší. Neobstojí ani argumenty, že zaměstnanci chodí do práce nemocní. Mnozí zaměstnavatelé poskytují v rámci benefitů tzv. sick days a navíc podle informací SP ČR mnoho zaměstnavatelů poskytne volno nebo navrhne náhradní práci doma velmi ochotně těm zaměstnancům, kteří se necítí dobře, samozřejmě tam, kde to provozní podmínky umožní.
(tz)