INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Zákoník práce je v ČR dlouhodobě jednou z největších brzd pružnosti trhu práce. Novela, kterou představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, a ke které Hospodářská komora ČR odeslala své připomínky, výrazným způsobem zvýší administrativní, ale také finanční zátěž zaměstnavatelů. „Očekávali jsme zvýšení pružnosti pracovního trhu, místo toho nám byla předložena naprosto bezzubá a technicistní novela. Vláda by měla řešit to, co podnikatele opravdu tíží, ne jim prostředí ještě více komplikovat. Novela zákoníku práce se navíc zcela nelogicky děje bez transpozice evropského práva,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora ČR odeslala v rámci meziresortního připomínkového řízení své připomínky, které vychází z podnětů členů HK ČR. „Z celé řady připomínek, které k novele máme, bych chtěl v tuto chvíli vypíchnout naprosto nesmyslné přenastavení homeworkingu, neboli práce z domova. Práci z domova umožňuje svým zaměstnancům nemalá část zaměstnavatelů již dnes, je proto zbytečné zavedenou a fungující praxi jakkoliv uzákoňovat. MPSV navíc nově chce home office spojit s řadou povinností pro zaměstnavatele, jako třeba zajištění bezpečnosti práce na domácím pracovišti. To by například obnášelo i kontrolu toho, zda zaměstnanec doma v kuchyni, kde třeba pracuje, nemá kluzkou podlahu,“ vysvětluje Dlouhý.

Situace se komplikuje i při zaměstnávání v režimu dohod o provedení práce či o pracovní činnosti. „Zaměstnavatelé by měli mít povinnost vést přesné výkazy pracovní doby, pracovních přestávek a u dohody o pracovní činnosti získají ještě povinnost hradit zaměstnanci dovolenou,“ upozorňuje Dlouhý.

Novela zákoníku práce byla i tématem dnešního setkání nejužšího vedení Hospodářské komory ČR s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. „Panu ministrovi, jako vládnímu zástupci českých podnikatelů, jsme dnes přetlumočili nejzásadnější připomínky k novele zákoníku práce, které tíží české firmy. Pevně doufám, že bude pan ministr zájmy podnikatelů reprezentovat při vládních jednáních,“ dodal Dlouhý.

Navrženou novelu je dle HK ČR nutné zasadit do celkového kontextu aktuálních změn. Na spadnutí je zrušení karenční doby, a to i přes silný odpor podnikatelské veřejnosti. Vláda přichází s návrhy na zavedení dlouhodobého pečovatelského volna, otcovské dovolené či nároku na indispoziční volno. Tyto koncepty by v úhrnu ještě více zatížily systém pracovněprávních vztahů. To vše za situace, kdy odvodové zatížení práce v České republice (34 % z hrubé mzdy) je jedno z vůbec nejvyšších v cele Evropské unii. Konkurenceschopnost českých podnikatelů i české ekonomiky jako celku je tak neustále snižována nadměrnými regulatorními zásahy ze strany státu.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3