Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a další zaměstnavatelské a svazy a asociace apelují na vládu, aby nepodpořila zrušení karenční lhůty a tedy obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Téma je součástí projednávaného senátní návrhu na změnu zákoníku práce.
Zaměstnavatelé vycházejí z dohody s vládou, že zrušení karenční doby bude zavedeno do praxe jen za předpokladu, že se na tomto kroku dohodnou všechny tři strany sociálního dialogu. Jak vyplývá z šetření SP ČR mezi jeho členskými firmami, až 80 % z nich považuje současný stav za vyhovující. Firmy se obávají, že pokud se obnoví výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci, dojde mezi zaměstnanci k výraznému zneužívání dávek.
Počet nemocných se v posledních letech v prvních třech dnech nemoci výrazně snížil. SP ČR zdůrazňuje, že výše nemocnosti v době před zavedením karenční lhůty byla ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nápadně vyšší. Neobstojí ani argumenty, že zaměstnanci chodí do práce nemocní. Mnozí zaměstnavatelé poskytují v rámci benefitů tzv. sick days a navíc podle informací SP ČR mnoho zaměstnavatelů poskytne volno nebo navrhne náhradní práci doma ochotně těm zaměstnancům, kteří se necítí dobře, tam, kde to provozní podmínky umožní.
V případě zrušení karenční lhůty, která je zavedena v řadě členských zemí EU, by podle propočtů SP ČR na firmy dopadly zvýšené náklady ve výši až 5 miliard korun ročně. SP ČR poukazuje na dohodu s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ostatními představiteli ČSSD včetně senátora Zdeňka Škromacha, který předložil v Senátu vlastní návrh, který byl přijat a bude kabinetem projednán, ohledně toho, že nejprve bude mezi zaměstnavateli proveden průzkum. Ten by měl zmapovat postoje zaměstnavatelů ke karenční době a současně otestovat jejich názory na možné varianty řešení. Na základě výsledků průzkumu SP ČR zformuluje návrhy, které následně tripartita projedná. Do průzkumu bude zapojeno široké spektrum zaměstnavatelských organizací a také komory zastupující zahraniční investory.
Předložený návrh na zrušení karenční doby s kompenzací, který je formou senátorské iniciativy předkládán opakovaně, nejprve v podobě slevy na pojistném o 0,1 %, nyní o 0,2 % z vyměřovacích základů na pojistné na sociální pojištění, představuje pouze jeden z možných způsobů řešení, který zaměstnavatelé většinově odmítali. „Bylo by nešťastné, aby v současné době, kdy se hledají jiná řešení, byl tento návrh přijat,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. SP ČR doporučuje vládě přijmout nesouhlasné stanovisko.