V rámci našeho projektu "Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám", který jsme letos 5. března zveřejnili na našem webu
www.cvs-praha.cz, se již konaly v Hanoji praktické zkoušky zájemců o práci v ČR, které nutně potřebují naši kolektivní členové. Výběr vietnamských pracovníků a kontrolu potřebných dokladů provádí v rámci uzavřených dohod o spolupráci vietnamské státní orgány, například jednotlivé provincie. Realizaci zkoušek ve Vietnamu zajišťuje náš kolektivní člen firma Katan Job z Ostravy.
Za pomoci Skype na internetu, například zástupci firem Triola a Svitap, sledovali průběh praktických zkoušek, na kterých je v Hanoji vždy přítomen i česko-vietnamský tlumočník. Ve středu 20. dubna si firma Triola vybrala z vyhledaných a nabídnutých uchazeček prvních deset švadlen a projevila zájem o dalších třicet. Do konce dubna ještě proběhnou za pomoci Skype i pětiminutové pohovory s vybranými vietnamskými švadlenami. Ve čtvrtek 21. dubna za pomoci Skype si z nabídnutých uchazečů vybrala firma Svitap sedm mužů - šičů. Do konce dubna si prohlédne za pomoci Skype praktické zkoušky dalších zájemců na látkách, které sama nyní doporučila. Naši kolektivní členové "nekupují zajíce v pytli", ale vždy mají možnost si vietnamské uchazeče předem před podpisem pracovních smluv přezkoušet přímo ve Vietnamu, nebo pokud je to možné zde za pomocí Skype, a z nabízených zájemců si vybrat.
České firmy si většinou neumí zajistit kvalitní nábor pracovníků ve Vietnamu, zahrnující zajištění i kontrolu kvalitního zdravotního vyšetření, výpisu z vietnamského rejstříku trestů (vydává se Vietnamci pouze v jeho rodné provincii, nikoliv v místě nynějšího bydliště), zkontrolování pravosti výučních listů, nebo potvrzení o praxi. Protože naší ekonomice - firmám v ČR - schází 116 000 pracovníků, zahájili jsme výhradně pouze pro naše kolektivní členy tento velmi aktuální celospolečensky i národohospodářsky potřebný projekt.
Navazujeme v něm na obrovskou tradici, neboť Vietnamci u nás v minulosti mnoho let úspěšně pracovali v mnoha podnicích a nyní mají zde velké zázemí v 67 tisícové velmi dobře integrované vietnamské komunitě i možnost nákupu vietnamských potravin ve vietnamských tržnicích i obchodech. Proto není problém, aby si firmy v ČR, které mají zájem o vietnamské pracovníky, našly ve svém regionu dobře česky hovořící Vietnamce, které zaměstnají jako tlumočníky a kteří navíc mohou vést pro kmenové vietnamské zaměstnance firem v ČR i výuku češtiny. Navíc ve vietnamských tržnicích po celé ČR je možné si koupit česko-vietnamský a vietnamsko-český slovník.
Zájemci o pracovníky z Vietnamu musí mít povolení regionálního úřadu práce a předat nám návrhy svých pracovních smluv a smluv o ubytování v češtině i ve vietnamštině. Musí také Vietnamce zaměstnat na zaměstnanecké průkazy jako své kmenové zaměstnance na dobu 2 let. Svým kolektivním členům poradíme, předáváme zkušenosti (sám jsem 47krát navštívil Vietnam a osm měsíců jsem bydlel v Hanoji) i kontakt na zde žijící úřední překladatele z češtiny do vietnamštiny, pro zajištění překladu jejich pracovních smluv i smluv na ubytování do vietnamštiny. Prostě kolektivní členové ČVS na základě celostátní potřeby aktivně pomáhají kolektivním členům ČVS.
Mnozí, co jsou státem dotovaní, jen slibují, my konkrétně pomáháme, i když od státu na svoji činnost nedostáváme ani korunu. Přitom naši čelní představitelé se v Bruselu i při jiných jednáních v zahraničí chlubí velmi dobrou integrací vietnamské komunity u nás. Podpoří a ocení konečně v 19. roce naší činnosti státní orgány naši další novou iniciativu, která konkrétně pomáhá firmám v ČR, naší ekonomice?
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Autor projektu ČVS "Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám"