Opětovné zavedení předmětu „dílny a pozemky“ na základních školách, klíčové změny v živnostenském zákoně, zavedení mistrovských zkoušek a cílená podpora regionálních produktů. Více než dvacet cechmistrů a šéfů klíčových řemeslných sdružení v čele s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) s předsedou vlády projednalo rozhodující cíle spojené s největší letošní podnikatelskou aktivitou Rokem řemesel 2016.
Premiér Bohuslav Sobotka dnes přijal nejdůležitější aktéry tuzemského řemesla. AMSP ČR připravila v rámci Roku řemesel 2016 setkání hlavních zástupců tuzemských profesí s předsedou vlády, který dal Roku řemesel 2016 svoji záštitu a který pravidelně se zástupci AMSP ČR vyhodnocuje přístup jednotlivých resortů k naplňování dohodnutých úkolů.
Aktéři dnešní schůzky, která proběhla na Úřadě vlády, se shodli, že na podzim bude vytýčen jasný jízdní řád opětovného zavedení praktické výuky na základních školách, a to ve formě dílen a pozemků. Součástí toho bude i stanovení motivace pro základní školy, které již tento předmět nepovinně nabízejí a rovněž pro střední odborné školy, které základním školám poskytují pro výuku dílen či pozemků svoje zázemí. V další fázi se rozhodne, jak využít strukturálních fondů pro financování vytvoření učeben praktické výuky.
Dalším dojednaným bodem byl časový i věcný režim změn v zastaralém živnostenském zákoně. Bylo dohodnuto, že v tomto volebním období proběhne jeho novela a současně začnou přípravy pro vytvoření nového, moderního zákona. Dojde k překvalifikování živností, posílení role cechů a zákon se přiblíží evropskému režimu správy živností.
S tím je spojen i další bod dnešní schůzky, a to je ukotvení mistrovských zkoušek v naší legislativě. Ty se budu týkat více jak čtyřiceti profesí a rozhodující roli opět sehrají profesní spolky, cechy a společenstva. Koordinátorem za zaměstnavatelskou sféru budou tři nejvýznamnější zástupci podnikatelů, tedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Významnou roli v navrženém řešení, které se nyní dojednává na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, budou sehrávat odborné školy přináležející k oboru mistrovské zkoušky.
Diskuse byla zaměřena i na cílenou podporu regionálních zemědělských a potravinářských produktů a lokálních producentů. Zástupci příslušných cechů představili požadavky spojené se sezónním zaměstnáváním, vytvoření tzv. fondu nepojistitelných rizik a konkrétními opatřeními pro podporu tuzemských zdrojů. Projednával se i velký projekt „…a teď česky,“ který v rámci Roku řemesel 2016 připravila AMSP ČR ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, a který motivuje spotřebitele i podnikatele k nákupu a využívání lokálních potravin.
Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, shrnuje jednání s premiérem: „Rok řemesel 2016 nesmí skončit deklaracemi o podpoře profesí, ale faktickými činy. Velmi důsledně dbáme na to, abychom dotáhli naše cíle do konce a nutíme resorty k naplnění našich dohod. Nemá smysl rozpracovat stovky problémů a nic nedokončit. Proto se Rok řemesel 2016 musí stát slabikářem všech dotčených ministrů a jejich týmů a předseda vlády hlavním revizorem jejich práce. Pokud se skutečně naplní dnešní dohody, pak se Rok řemesel 2016 stal historickým milníkem podpory řemeslných profesí.“
(tz)