V úterý 20. září se v Praze konalo 5. jednání Monitorovacího výboru Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 – 2020 (OP PIK).Hlavním bodem programu bylo projednávání a schválení modelů hodnocení a kritérií pro hodnocení a výběr projektů pro připravené nové výzvy.
OP PIK, jehož cílem je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky, založené na znalostech a inovacích, a jenž disponuje prostředky ve výši v přepočtu přibližně 117 miliard korun, byl Evropskou komisí schválen 28. dubna 2015 jako první ze všech českých operačních programů. A již měsíc po schválení vyhlásil v tzv. prvním kole výzvy za téměř 20 miliard korun.
„Jsem potěšen tím, jak obrovský zájem našich žadatelů o tento program registrujeme. Je skutečně enormní. Řídicí orgán přijal do poloviny září více než 4 300 žádostí, podaných v rámci předchozích výzev. Tyto žádosti představují hodnotu 36,5 miliardy korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Jednání monitorovacího výboru označil za mimořádně úspěšné také náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU, VaVal a investiční pobídky Tomáš Novotný: „Řídicí orgán při přípravě nových výzev pro letošní rok vycházel ze zkušeností z minulého roku i z připomínek hospodářských a sociálních partnerů a zástupců žadatelů a na základě konstruktivní diskuse se podařilo prosadit kritéria pro výběr kvalitních projektů, které přispějí k naplnění cílů programu.“
Nové výzvy budou vyhlašovány průběžně v následujících měsících do konce roku 2016 napříč všemi prioritními osami, které jsou zaměřeny na rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace, konkurenceschopnost malých a středních podniků, úspory energie či vývoj nových informačních systémů.
Jednání se zúčastnil také Andreas von Busch, nový vedoucí české jednotky DG Regio v Evropské komisi, který v rámci své první cesty do Prahy ve funkci ocenil dosavadní úspěchy řídicího orgánu v implementaci operačních programů v gesci MPO.
(tz)