České firmy uvádějí, že nutně potřebují chybějící pracovníky. Stále chybí přes 140 000 zaměstnanců a deset tisíc Ukrajinců ročně to nevyřeší. Výrobci uvádějí, že proto musí odmítat zakázky a proto mnoho jejich odběratelů se obrací na konkurenci.
Mnoho Čechů vzpomíná, jak v minulosti zaměstnávali Vietnamce, chválí si jejich pracovitost a mají i dnes o ně velký zájem. Proto loni v červnu jsme vládě a všem zainteresovaným ministerstvům předali pilotní projekt "Vy pomůžete nám a my pomůžeme vám", který by velmi rychle zajistil pro náš trh práce kvalifikované síly z Vietnamu, ze země, kde žije přes 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí. Navíc ve zdejší 67 tisícové vietnamské komunitě je dostatek tlumočníků, učitelů češtiny i Čechů vietnamského původu a Vietnamců, kteří by mohli pracovat jako vedoucí pracovních kolektivů pracovníků z VSR.
Projekt je také návodem, jak odstranit dosavadní mnohaletou korupční praxi vietnamských mafiánských zprostředkovatelských agentur. Ty mají informace, kdy bude Visapoint v Hanoji přijímat žadatele a za úplatek až sedm tisíc dolarů nabízejí zájemcům, že jim umožní získat pracovní vízum do České republiky. Za 16 - 19 000 dolarů mohou zajistit po dvou letech práce v ČR i živnostenský list. Důkazy jsem od loňského července několikrát předal MZV ČR. Informoval o nich pořad ČT "Reportéři ČT 24" letos 20. února a web Blesk.cz 4. března 2017.
Loni v červenci jsme získali písemné potvrzení vietnamského Ministerstva práce a sociálních věcí o oficiální zájmu VSR vyslat do České republiky kvalifikované pracovníky podle potřeb našich exportérů a výrobců. V pilotním projektu je zahrnuto také praktické přezkoušení vietnamských pracovníků v jejich vlasti podle zadání i za přítomnosti zástupců našich firem, to vše ještě před uzavřením pracovní smlouvy s možností výběru budoucích kmenových pracovníků. Dokázali jsme, že náš projekt, který je praktickým návodem pro vládu, lze úspěšně realizovat.
Zástupci kolektivních členů ČVS Trioly a.s. Praha a Svitapu s.r.o. Svitavy si při praktických zkouškách své budoucí kmenové pracovníky vybrali. Bohužel ani má osobní intervence v Hanoji nepomohla. Za tři čtvrtě roku se ještě nezdařilo podat žádosti na Visapoint. Vietnamské pracovníky si v Česku nepřejí odboráři, což už několikrát veřejně uvedli i v médiích. Je zřejmé, že ČMKOS určuje vízovou politiku ČR ve Vietnamu. Proto patrně nebylo umožněno ani 26 vietnamským maturantům, kteří byli řádně přijati na státní VOŠ stavební ve Vysokém Mýtě, aby předali své žádosti o studijní vízum na našem konzulátu v Hanoji.
Pokládám to za velkou ostudu a ekonomickou škodu pro Českou republiku. Vietnamci legálně pracují v celém světě, v USA dokonce i v NASA a jako mírumilovní buddhisté nepředstavují žádnou bezpečnostní hrozbu. Vietnamští maturanti také úspěšně studují na vysokých školách a univerzitách po celém světě, zejména v Německu, USA, Kanadě a v Anglii.
Opět naléhavě žádám vládu ČR, aby co nejdříve personálně posílila konzulát ČR v Hanoji. Měla by využít písemné nabídky Vietnamu, kterou jsem loni v červenci odevzdal MZV ČR, ale zatím bez jakékoliv odezvy. Naši exportéři a výrobci na kvalifikované pracovníky z Vietnamu stále čekají. Dosavadní vízová politika ČR sice dělá radost odborům a korupční vietnamské zprostředkovatelské mafii, ale hrubě poškozuje české firmy i celou ekonomiku, náš stát.
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti