Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se v čele podnikatelské delegace setkal v Kišiněvě s ministrem hospodářství a infrastruktury Octavianem Calmicem. Společně s náměstkem ministra hospodářství V. Iurcou zahájil jednání moldavsko-českého podnikatelského fóra a plenární zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci.
Jiří Havlíček při jednání s vicepremiérem Octavianem Calmicem ocenil výsledky květnové návštěvy premiéra Moldavska Pavla Filipa na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Česká republika spatřuje v Moldavsku zajímavého partnera. Země se vydala na cestu stabilizace a modernizace hospodářství, o čemž svědčí i uzavřená Asociační dohoda s EU, jejíž součástí je dohoda o zóně volného obchodu (DCFTA). Současná hospodářská výměna, která vloni představovala asi 75 milionů euro, neodpovídá potenciálu a možnostem obou ekonomik. Ministr Havlíček nabídl svému moldavskému protějšku zkušenosti, které české firmy mají například v oblasti ochrany životního prostředí, zpracování zemědělské produkce či alternativních zdrojů energie. Moldavsko potřebuje nové technologie a know-how. Vyjádřil chuť českých firem podílet se na modernizaci moldavského průmyslu a zemědělství a výstavbě a modernizaci infrastruktury.
Hovořil i o českých firmách, které v Moldavsku realizují svoje projekty, a vyjádřil podporu v jejich činnosti. Například společnost OHL ŽS, a. s., se podílí na výstavbě silničního obchvatu Ungheni Bypass, společnost DATAB byla úspěšná v projektu implementace systému elektronické spisové služby a oběhu dokumentů pro instituci ANOFM, která je obdobou našeho Úřadu práce ČR. Velmi úspěšné jsou i české firmy, podnikající v oblasti potravinářství, například společnost MOLD VIN CZ, která včera podepsala s jedním z největších moldavských producentů vín SRL ASCONI smlouvu o dovozu půl milionu lahví tichých vín do České republiky do konce roku. Jiří Havlíček vyzval v této souvislosti i další moldavské producenty, aby neváhali exportovat do České republiky, která nabízí jeden z nejvíce otevřených trhů na světě.
České a moldavské firmy a instituce se pak prezentovaly na dnešním Moldavsko-českém podnikatelském fóru. Ministr Jiří Havlíček seznámil moldavské podnikatele se současnou příznivou ekonomickou situací ČR a představil možnosti českého průmyslu, výzkumu a vývoje.
„Největší šance pro další rozvoj spolupráce vidíme v oblasti energetiky, elektrotechniky, zdravotnictví, budování infrastruktury, ve strojírenství, dopravě a ochraně životního prostředí,“ uvedl Jiří Havlíček. Zdůraznil též českou pomoc Moldavsku v rámci rozvojových programů, jako je Aid for Trade. Realizováno již bylo celkem šest projektů, tento rok navštíví Českou republiku skupina moldavských expertů v rámci projektu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR „Podpora růstu malých a středních podniků a jejich exportních kapacit“.
Na následných B2B rozhovorech se setkali čeští podnikatelé s moldavskými partnery. Jednalo se například o možnostech rozšířit zaměření jedné z moldavských průmyslových zón o automobilové obory, v nichž jsou české firmy nesmírně úspěšné. Hovořilo se o možnostech zvýšení dovozu moldavských vín a dalších nápojů do ČR a dalších potenciálních projektech, například na rekonstrukci přenosových linek v Moldavsku, záměru rekonstruovat tepelné elektrárny, o možné výstavbě linek na sušení ovoce či dodávek technického vybavení pro moldavská regionální letiště.
Třetí zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci mezi ČR a Moldavskem řídili náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba a náměstek ministra hospodářství a infrastruktury Vitalie Iurcu.
Náměstek Jiří Koliba zdůraznil možnosti českých firem v oblasti výstavby a modernizace energetických celků. Uvedl, že české firmy, podílející se na modernizaci tepelných elektráren, jsou technologicky na absolutní světové špičce. Náměstek Vitalie Iurcu v této souvislosti sdělil, že Moldavsko čeká modernizace několika energetických bloků a chystá koncepci zapojení zahraničních investorů a modely financování včetně PPP projektů. Uvažuje i o výstavbě nových přenosových linek vysokého napětí.
Třetí zasedání Mezivládní komise bylo v posledním roce již čtvrtou vrcholnou akcí, které se věnovala česko-moldavským hospodářským vztahům s účastí podnikatelské sféry.
(tz)