Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 2. čtvrtletí vzrostl podle zpřesněného odhadu meziročně o 2,2 %, resp. o 0,1 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí dále klesaly, hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává zahraniční obchod. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 0,6 %, mezičtvrtletně se téměř nezměnila. Tyto statistiky dnes (8.9.2011) zveřejnil Český statistický úřad.
„Chci zdůraznit, že navzdory hlasům, které se stále častěji objevují, není Česká republika v krizi, ani nám krize nehrozí, naopak naše ekonomika si vede stále velmi dobře. Česká republika roste v současnosti znatelně rychleji, než je průměr EU. Jsme také výrazně méně zadluženi a dobrou kondici české ekonomiky potvrdilo i nedávné zlepšení mezinárodního ratingu. Tuzemské firmy dokázaly během uplynulých dvou let výrazně zvýšit produktivitu práce a v posledních měsících ekonomika vytváří také nová pracovní místa. O efektivitě soukromého sektoru svědčí i to, že si také může dovolit zvyšovat mzdy. Jak si česká ekonomika povede ve zbytku roku a v dalším období závisí nejen na vývoji cen komodit na světových trzích, zejména ropy, i vývoji cen energií, ale také na našem reálném vnímání situace domácí ekonomiky. Pokud se budeme krize bát a budeme jí strašit, tak definitivně podlomíme ochotu lidí utrácet a krizi skutečně přivoláme až k nám ze zemí, které jsou předlužené a konkurenceschopnou ekonomiku nemají," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
„Problém je v míře regulace, která k nám v současnosti proudí z Bruselu. V současné Evropské unii ve skutečnosti není volný trh. Evropa je přeregulovaná, překvótovaná. Měli bychom si vzpomenout, že Evropská unie vznikla na základě čtyř svobod - volného pohybu kapitálu, zboží, služeb a osob. Asi není třeba se ptát, jak daleko je nyní současná EU od této své zakládající myšlenky. Současné Evropě citelně chybí zdravé konkurenční prostředí a zejména volný trh. Bez toho nemůžeme dlouhodobě uspět v konkurenci s dravými ekonomikami z Asie a dalších regionů," dodal prezident Kužel.
Podle ČSÚ se ve druhém letošním čtvrtletí v podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,2 %, reálně o 1,4 %, v nepodnikatelské sféře se snížila nominálně o 0,9 %, reálně o 2,7 %.
Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že v průběhu srpna zůstala míra registrované nezaměstnanosti v České republice na červencové hodnotě 8,2 %. Ve srovnání se srpnem loňského roku byla nižší o 0,4 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 0,8 % na 481 535. Počet volných pracovních míst vzrostl o 4,8 % na 40 758. Počty nahlášených volných pracovních míst rostou nepřetržitě od ledna 2011, v srpnu jejich nárůst činil 1 860. Podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná EUROSTATEM pro mezinárodní srovnání v červenci v ČR 6,3 %, v EU27 9,2 %. Nižší než v ČR byla nezaměstnanost v Rakousku, Nizozemí, Lucembursku, Německu a na Maltě.
(tz)