Kdo za Národní soustavou kvalifikací stojí?
První etapu vytváření Národní soustavy kvalifikací realizoval v letech 2005-2008 Národní ústav odborného vzdělávání. V roce 2009 byl zahájen projekt NSK2 pod oficiálním názvem Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací. Jedná se o projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jehož řešitelem je Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Je spolufinancovaný Evropskou unií (Evropský sociální fond) a státním rozpočtem. Zapojení zaměstnavatelů do tvorby NSK zajišťuje sdružení Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a společnosti TREXIMA, spol. s r.o.
Co je Národní soustava kvalifikací?
NSK je klíčovým nástrojem pro praktickou realizaci zákona 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
NSK je vytvářena jako registr kvalifikací uznávaných na trhu práce v České republice v aktivní spolupráci s reprezentanty zaměstnavatelů sdružených v sektorových radách. Jejím důležitým atributem je fakt, že je zaměřená na výsledek (podstatné je to, co člověk umí, jaké kompetence má), nikoli na způsob či cestu získání vyžadovaných kompetencí (škola, samostudium, praxe).
Národní soustava kvalifikací navazuje na Národní soustavu povolání (NSP). Jestliže NSP poskytuje informace o povoláních a typových pracovních pozicích vyskytujících se na trhu práce, NSK popisuje, co je potřeba umět pro komplexní výkon povolání (úplná kvalifikace) anebo jeho části (dílčí kvalifikace).
Zaměstnavatelé sami se vlastně v rámci tohoto systému stávají vzdělavateli a ověřovateli kvalifikací, a to v reálných podmínkách praxe, tj. učí a zkouší v dílnách, provozovnách, čímž vzdělání přibližují cílové skupině dospělých. Personalista se může spolehnout, že člověk s osvědčením o zkoušce NSK danou kvalifikaci aktuálně skutečně ovládá. Dotyčný pak získává kvalifikaci, která je z pohledu uplatnění se na trhu práce rovnocenná kvalifikaci získané v rámci klasického školního vzdělávání.
Právě dílčí kvalifikace je zásadním prvkem, který umožňuje flexibilní reakci na změnu na trhu práce. Každá dílčí kvalifikace je popsána dvěma standardy. Kvalifikační standard obsahuje kompetence, které jsou požadovány pro výkon pracovních činností. Např. v kvalifikaci montér výtahů najdete kompetenci "zaměřování šachty a strojovny výtahu", u výroby zákusků a dortů zase „příprava a použití základních náplní a polev". Hodnotící standard určuje postupy a kritéria, kterými se prověřuje, zda člověk dané požadavky skutečně naplňuje. Všechny tyto informace jsou veřejně dostupné, takže si každý, kdo má zájem nějakou kvalifikaci získat, může prostudovat, co ho čeká a udělat si závěr, zda je na takovou zkoušku připraven či ne.
Každá kvalifikace, která je na trhu práce uplatnitelná, má V NSK své místo. NSK umožňuje nejen identifikaci, třídění a zařazování kvalifikací, ale také jejich uznávání a certifikaci. NSK nenahrazuje stávající vzdělávací systémy, ale snaží se o jejich provázání, zastřešení a zprůhlednění. Tvoří spojující systémový rámec pro počáteční další vzdělávání. NSK zároveň umožňuje srovnání našich národních kvalifikací s kvalifikacemi stanovenými a popsanými v jiných evropských státech prostřednictvím akceptování tzv. Evropského kvalifikačního rámce.
Proces vydávání kvalifikací – jak to v praxi vypadá?
Zájemce, který se chce věnovat určité práci a nemá pro ni patřičný doklad ze školy (nevystudoval příslušný obor nebo se daný obor vůbec nevyučuje), může absolvovat í zkoušku a získat danou dílčí, popř. úplnou kvalifikaci. Na zkoušku se může zájemce připravit jakkoliv, třeba v kurzech, které pořádá např. Úřad práce ČR.
Osvědčení o získání dílčích a úplných kvalifikací (tzv. certifikáty) udělují v souladu se zákonem
č. 179/2006 Sb. a na základě hodnotících standardů pro příslušné dílčí kvalifikace tzv. autorizované osoby, tj. instituce s právem realizovat zkoušku, splňující pro to i patřičná kritéria daná zákonem a schválená (autorizovaná) ze strany tzv. autorizujícího orgánu (zpravidla příslušné resortní ministerstvo nebo jiný ústřední správní úřad).
Kompetence daného zájemce přezkouší na základě jednotných hodnotících standardů kvalifikací zkušení odborníci. V případě úspěšného složení zkoušky, která probíhá ústně, písemně i prakticky, získá dotyčný certifikát s tím, že splňuje podmínky pro výkon daných pracovních činností. Certifikát, který dotyčný takto transparentně získá, potenciálnímu zaměstnavateli plnohodnotně prokazuje jeho kvalifikovanost v dané oblasti. Dotyčný tak získává kvalifikaci, která je z pohledu uplatnění se na trhu práce rovnocenná kvalifikaci z počátečního vzdělávání.
Kromě možnosti získání dílčí kvalifikace, která může sama o sobě znamenat šanci na lepší pracovní uplatnění na trhu práce, nabízí zákon č. 179/2006 Sb., ještě další služby. Pokud zájemce úspěšně vykoná zkoušky ze všech dílčích kvalifikací, které tvoří kvalifikaci úplnou, může snadno získat například výuční list v oboru. Stačí navštívit školu, která tento obor vyučuje, a složit závěrečnou zkoušku. Řada kvalifikací zároveň může být vstupenkou do podnikání – získaný certifikát v budoucnu umožní provozovat vybrané živnosti.
Konkrétní požadavky na znalosti a dovednosti potřebné pro získání jednotlivých kvalifikací a způsob jejich ověření lze nalézt na webových stránkách www.narodni-kvalifikace.cz, kde je k dispozici také kompletní seznam všech existujících kvalifikací. Zájemci zde naleznou rovněž informace o tom, které instituce – tzv. autorizované osoby (často jde o zaměstnavatele) – mohou certifikát udělovat, jak dlouho by měla daná zkouška trvat a jaká je její orientační cena.
Více informací o Národní soustavě kvalifikací, např. informace o podmínkách získání autorizace a o obsahu zkoušky, můžete získat na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo na stránkách www.nskonline.cz.
Co se již povedlo?
Od roku 2009 do konce července 2011 bylo v rámci NSK zrealizováno již 13 340 zkoušek. Jejich počet roste. V roce 2009 se jednalo v průměru měsíčně o 24 zkoušek v ČR, v roce 2010 o 450 zkoušek, v roce 2011 zatím zájemci absolvovali v průměru 1134 zkoušek měsíčně. Kvalifikační standardy jsou v současnosti vytvořeny pro 250 dílčích kvalifikací, zejména v oblasti řemesel a služeb, během několika let by mělo být v rámci NSK zhruba jedenáct set kvalifikací, včetně kvalifikací vyšších úrovní, jako je např. finančnictví či technické profese.
Pro realizaci zkoušek podle zákona č. 179/2006 je již autorizováno 399 subjektů.
Jen do práce sektorových rad, ať již do práce jimi zřizovaných pracovních skupin nebo expertních týmů, je v současnosti zapojeno již přes 1000 odborníků!
Sektorové rady a sektorové dohody
Jednotlivé kvalifikace, resp. kompetence potřebné pro získání kvalifikace, jsou tvořeny ve spolupráci s profesními společenstvy a konkrétními zaměstnavateli sdruženými v sektorových radách.
Sektorové rady sdružují významné reprezentanty zaměstnavatelů, profesních organizací, odborů, vzdělavatelů a další odborníky na lidské zdroje v daném sektoru či odvětví se záměrem stát se mluvčím sektoru v otázkách rozvoje lidských zdrojů a nástrojem zaměstnavatelů při prosazování zájmů sektoru v oblasti lidských zdrojů ve vztahu ke státní správě a vzdělávacím institucím.
Jedním ze základních cílů každé sektorové rady by mělo být ve střednědobém horizontu uzavření tzv. sektorové dohody a její následná realizace.
Sektorové dohody jsou dohody o spolupráci mezi zaměstnavateli (sektorové rady) a ostatními klíčovými partnery (jiní významní zaměstnavatelé, územní samosprávy, krajské pobočky Úřadu práce ČR, vzdělavatelé v počátečním dalším vzdělávání, krajské rady pro rozvoj lidských zdrojů...). Cílem sektorové dohody je významné ovlivnění rozvoje lidských zdrojů v ČR prostřednictvím koordinovaných intervencí na trhu práce. Tyto dohody mají charakter „gentlemanských dohod". Jejich východiskem je věcný souhrn potřeb na trhu práce v daném hospodářském sektoru (např. kolik osob a jak kvalifikovaných aktuálně potřebují zaměstnavatelé) a v jednotlivých regionech (výjimečně i v celonárodním měřítku), a to jak ty aktuální, tak i budoucí ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Dohody by pak měly jasně vytýčit prostředky pro naplnění těchto potřeb, role a závazky jednotlivých klíčových hráčů na trhu práce a harmonogram jednotlivých opatření a aktivit vedoucích k naplnění stanovených cílů. Tento systémový přístup povede jednoznačně k postupnému odstraňování disproporcí na trhu práce na straně nabídky i poptávky. Jinak řečeno, zaměstnavatelé by měli dostat tolik potřebné kvalifikované zaměstnance a zájemci o práci by měli lépe najít své uplatnění.
Jaké benefity nabízí NSK zaměstnavatelům?
Určování aktuálně požadovaných kvalifikací a kompetencí ve svém oboru podnikání
Řešení nedostatkových kvalifikací nezávisle na počátečním vzdělávání
Ovlivnění obsahu počátečního odborného vzdělávání
Rychlá změna kvalifikace stávajících zaměstnanců podle standardů s celonárodní platností
Kvalitnější státem financované rekvalifikace přizpůsobené skutečným potřebám zaměstnavatelů
Efektivnější komunikace s Úřadem práce a jeho kontaktními pracovišti v oblasti požadovaných kvalifikací
Transparentní ověřování kvalifikací při zaměstnávání cizinců
Aktivní zapojení do procesů ověřování kvalifikací prostřednictvím získání autorizace od příslušného resortu
Zcela nový nástroj pro každodenní práci personalisty - získaný certifikát je jasným dokladem o kompetencích, kterými budoucí zaměstnanec disponuje
Co NSK přináší personalistům?
Zařazením osvědčení o získané kvalifikaci do požadavků na výkon příslušné pracovní pozice získáte:
Alternativní možnost vyjádření kvalifikace pro nabízenou pracovní pozici
Jasnější zařazení do mzdových stupnic a systémů
Přesnější zadání pro výběrová řízení a komunikaci s Úřadem práce a jeho kontaktními pracovišti
Zjednodušení personální práce díky jazyku kompetencí (popis pracovních míst, nábor a výběr zaměstnanců, rozvojové plány...)
Personalista se může spolehnout, že člověk s osvědčením o zkoušce Národní soustavy kvalifikací danou kvalifikaci aktuálně ovládá
Co NSK přináší zaměstnancům?
Lepší kvalifikace, uznávané zaměstnavateli, větší možnosti pracovního uplatnění
Nové pracovní příležitosti – efektivnější a pružnější trh práce
Pozitivním efektem celého systému také může být výrazné posílení zájmu veřejnosti o všechny formy a způsoby celoživotního učení a vzdělávání, což je něco, bez čehož se v dnešní moderní době enormního technologického pokroku a dynamických sociálních změn neobejde žádná konkurenceschopná společnost na světě.
Více o Národní soustavě kvalifikací na:
www.nskonline.cz
www.narodni-kvalifikace.cz
www.nuov.cz/nsk2
(tz)