Předsedu vlády Andreje Babiše a místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na jejich státní návštěvu Turecké republiky ve dnech 2. až 4. září doprovázela delegace složená ze zástupců tuzemského byznysu v čele s prezidentem Hospodářské komory České republiky Vladimírem Dlouhým.
Hospodářská komora během státní návštěvy připravila v Turecku podnikatelská setkání a dvoustranná jednání českých a tureckých firem v hlavním městě Ankaře a v obchodní metropoli Istanbulu. Podnikatelské fórum v největším tureckém městě zahájili předseda vlády Andrej Babiš a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Hospodářská komora naplánovala také separátní setkání českých firem s premiérem nebo informační briefingy se zástupci Zastupitelských úřadů České republiky v Turecku.
Turecko s 80 miliony obyvatel nabízí českým výrobcům a dodavatelům obchodní příležitosti zejména v oblastech energetiky, obranného průmyslu, důlních technologií, automobilového průmyslu, dopravně-strojírenského průmyslu a e-commerce.
Turecké státní investice směřují také do výstavby čističek odpadních vod, úpraven vody, vodovodů, výstavby kanalizačních systémů a spaloven. Tamní zemědělci mají zájem o aplikaci technologických inovací, zejména pak o biostanice a kompostárny. Díky dynamickému demografickému vývoji stoupá zájem o léky a vybavení nemocnic. Turecko je potravinářským gigantem a v dodávkách většiny zemědělských produktů je soběstačné, nicméně domácí producenti nestačí uspokojovat rostoucí poptávku po hovězím mase. Prostor pro české producenty existuje i v oblasti veterinárních léčiv, vakcinací, krmných směsí a produktů a služeb souvisejících s podporou chovu. Exportní příležitosti představují také potravinářské technologie v oblasti zařízení pro mlékárny, pekárny, jatka, kozervárny a mražené potraviny.
Turecká republika také významně investuje do vysokorychlostních železničních tratí, nákladní železniční dopravy a městské osobní železniční dopravy ve velkých tureckých městech, což je příležitostí pro české výrobce železničních vozů a lokomotiv
České firmy vyvážejí do Turecka zboží zhruba za 53 miliard korun, hlavně motorová vozidla, součástky pro automobilový průmysl, ale také čerpadla nebo skot. Z Turecka se do České republiky dovážejí kromě osobních automobilů a jejich částí zejména oděvy a potravinové doplňky, dovoz dosahuje 36 miliard korun.
Do podnikatelské mise se může u Hospodářské komory přihlásit kterákoli česká firma se zájmem o turecký trh bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com