Obchod s firmami pozvolna nabírá na síle, ale stále se nevrátil na úroveň před covidem. Zahraniční podnikatelé v roce 2023 koupili 2694 českých společností, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky, ale stále o pětinu méně než v předpandemickém roce 2019.
„Počet transakcí (1314), které se uskutečnily v první polovině letošního roku, naznačuje, že mírné oživení na trhu akvizic bude pokračovat i letos,“ řekla Kateřina Klosová, předsedkyně představenstva poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která firmám pomáhá růst a prosperovat díky síle dat, analytiky a řešení založených na umělé inteligenci.
„V posledních čtyřech letech ekonomiky celého světa procházejí turbulentním obdobím – nejprve globální pandemií, následně extrémní inflací a také válkou, která má celosvětové dopady, či růstem klimatických rizik a jimi napáchaných škod. Náročné podmínky, se kterými se podnikatelé musí vyrovnávat, aby uspěli ve vysoce konkurenčním prostředí, brzdí nákupní apetit,“ doplnila s tím, že to jsou zřejmě hlavní důvody, proč zahraniční investoři kupují výrazně méně firem než do roku 2019.
Stejně jako v předchozích letech své podnikání v ČR, co do počtu koupených firem, nejvíc posilují Ukrajinci a Slováci. S velkým odstupem následují subjekty z bývalého komunistického bloku – Maďaři, Poláci, Rumuni a Bulhaři.
Největší objem kapitálu v základním jmění koupených firem v roce 2023 ovládli vlastníci z Lucemburska (590 miliónů korun), Slovenska (471 miliónů korun) a Německa (371 miliónů korun). Ukrajinci, kteří loni koupili nejvíc firem, ovládli kapitál ve výši 133 miliónů korun. Transakce, které se uskutečnily v první polovině letošního roku nekopírují trend z loňska. Největší objem kapitálu vložily subjekty z Kypru (2,27 miliardy korun), které ovládly 18 českých firem, Německa (227 miliónů korun) a Slovenska (88 miliónů korun). Celkový objem transakcí, měřený ovládnutým základním jměním zakoupených firem v ro-
ce 2023, dosáhl 2,5 miliardy korun, zatímco za prvních šest měsíců letošního roku objem přesáhl 2,8 miliardy korun.
(tz)