V oblasti zkoušení hraje akreditace zkušebních laboratoří klíčovou roli při zajišťování kvality a důvěryhodnosti výsledků. Tradiční model akreditace, založený na pevně stanoveném rozsahu, se však v některých případech ukazuje jako nedostatečně pružný v reakci na rychle se měnící požadavky zákazníků, technologických inovací a legislativních požadavků.
V tomto kontextu nabízí flexibilní rozsah akreditace (dále také jen FRA) zkušebním laboratořím širší možnosti a větší adaptabilitu.
Flexibilním rozsahem akreditace se rozumí rozsah akreditace vyjádřený tak, aby zkušební laboratoř mohla provádět změny v metodice a v dalších parametrech zkoušek v mezích její kompetence posouzené akreditačním orgánem. Zkušební laboratoř s přiznaným (uděleným) FRA může při plnění stanovených pravidel do svého portfolia zahrnovat činnosti bez předchozího posouzení akreditačním orgánem. Zkušební laboratoř může požádat o FRA pro zkoušky v celém rozsahu akreditace nebo pouze pro část zkoušek.
Flexibilní rozsah akreditace umožňuje zkušebním laboratořím například zavádět nové zkoušky, metody a normy, nové předměty zkoušky, nové komponenty, parametry a vlastnosti, upravovat rozsah zkoušek (výkonnost metod) při zachování stejného principu zkoušení v rámci již udělené akreditace, a to v závislosti na
tzv. stupních volnosti. Jednou z hlavních výhod FRA je zkrácení doby potřebné k implementaci nových či modifikovaných činností posuzování shody. FRA zkušebním laboratořím umožňuje rychlejší přizpůsobení se novým požadavkům, což zvyšuje jejich konkurenceschopnost.
Oproti tomu se pevným rozsahem akreditace rozumí jasně definovaný popis specifických činností posuzování shody. Jakákoliv změna v popisu rozsahu akreditace je rozšířením nebo omezením rozsahu akreditace a musí být vždy na žádost subjektu akreditačním orgánem posouzena. Přestože stávající akreditovaná zkušební laboratoř může kdykoli požádat o změny v rozsahu akreditace, dané časové lhůty s posuzováním spojené mohou zabránit tomu, aby byly požadavky zákazníka splněny dle jeho časových potřeb. Pevný rozsah akreditace tedy neumožňuje přidat či modifikovat laboratorní činnosti v rozsahu akreditace okamžitě.
Přes výše uvedená pozitiva flexibilního rozsahu akreditace je nutné si uvědomit, že jeho implementace do systému managementu kvality přináší určité výzvy. FRA může být udělen pouze zkušební laboratoři, která prokáže, že má takovýto proces řádně zaveden a dokumentován. Zkušební laboratoř musí být také schopna prokázat, že způsob fungování FRA je v jejích podmínkách vhodný pro daný účel, je prováděn nestranně, kompetentně a důsledně. FRA odráží nejen způsobilost zkušební laboratoře odborně provádět činnosti zahrnuté v rozsahu akreditace, ale i schopnost řídit samotný proces flexibilního rozsahu akreditace. Zkušební laboratoř musí být schopna vysvětlit (i potenciálním) zákazníkům možnosti uplatnění svého FRA. Nicméně je nutné zdůraznit, že zkušební laboratoř s pevným rozsahem akreditace nemá odbornou kompetenci jakkoliv nižší než laboratoř s flexibilním rozsahem akreditace.
Obecné požadavky v rámci akreditačního systému České republiky, při jejichž naplnění je možno subjektu posuzování shody přiznat (udělit) FRA, jsou uvedeny v metodickém pokynu pro akreditaci MPA 00-09-24. Požadavky specifické pro zkušební laboratoře popisuje kapitola 9. V dané kapitole jsou uvedeny možné stupně volnosti, ve kterých je flexibilní rozsah akreditace umožněn. V prostředí zkušebních laboratoří je možné využít pro každou zkoušku zařazenou v rozsahu akreditace jeden až čtyři tzv. stupně volnosti, které definují, v jakém parametru je daný rozsah akreditace flexibilní. Příslušný stupeň / stupně volnosti musí být pro danou zkoušku vždy relevantní, což je předmětem posouzení ze strany skupiny posuzovatelů při zavádění flexibilního rozsahu akreditace.
Stupeň volnosti A představuje flexibilitu týkající se materiálů/výrobků (předmět zkoušky). Takto lze např. zahrnout zkoušku využívající stejný princip měření, která je rozšířena ze stanovení hmotnostního podílu kadmia v ovoci, džemu a dalších ovocných výrobcích na stanovení hmotnostního podílu v zeleninových výrobcích. Stupeň volnosti B pak představuje flexibilitu týkající se komponent/parametrů/vlastností. Příkladem může být např. rozšíření stanovení o nový analyt nad rámec již v rozsahu akreditace zařazených, opět při zachování principu metody, kterážto podmínka platí pro flexibilní rozsah akreditace obecně. Stupeň volnosti C znamená flexibilitu týkající se výkonnosti metody. Tato flexibilita umožňuje změny výkonnosti metody pro daný typ materiálu nebo výrobku a daný parametr. To zahrnuje například úpravu rozsahu teplot při zkouškách odolnosti vůči změnám prostředí. Posledním v oblasti zkušebních laboratoří využitelným stupněm volnosti je D, představující flexibilitu týkající se metody. Tato flexibilita umožňuje zavedení metod, které jsou rovnocenné metodám již spadajícím do akreditace. Příkladem může být např. zkouška ultrazvukem v oblast NDT podle podobných metod různých normalizačních organizací ČSN, resp. ASME.
Jak je uvedeno již výše, tyto stupně volnosti je možné mezi sebou volně kombinovat, vždy však v závislosti na tom, který/které stupeň/stupně volnosti je/jsou ve vztahu ke konkrétní zkoušce relevantní. Přiznaný flexibilní rozsah akreditace nedovoluje přidávat nebo modifikovat činnosti posuzování shody mimo definované hranice flexibilního rozsahu (definované jako výše popsané stupně volnosti) ani zahrnout do rozsahu akreditace pracoviště, která doposud nebyla posouzena ČIA. Takové změny rozsahu akreditace vyžadují posouzení ČIA na základě žádosti subjektu posuzování shody. V MPA je také popsán postup řízení tzv. Seznamu činností v rámci flexibilního rozsahu akreditace, který je laboratoř povinna udržovat aktuální při uplatňování změn. Informace o dostupnosti tohoto Seznamu je uvedena v příloze osvědčení o akreditaci dané zkušební laboratoře.
Flexibilní rozsah akreditace představuje významný nástroj v oblasti akreditace zkušebních laboratoří potřebujících operativně reagovat na požadavky moderního trhu. Zároveň klade důraz na robustní systém managementu kvality a kompetence laboratoře. Ačkoliv tento přístup nabízí řadu výhod, jeho úspěšné zavedení vyžaduje důkladné plánování a implementaci. Zkušebním laboratořím, které jsou schopny požadavky na FRA plnit, umožňuje mít širší škálu nabídky služeb a zajišťuje jejich dlouhodobou konkurenceschopnost v dynamickém prostředí zkoušení.
Ing. Gor Petrosjan, Mgr. Nicole Vinklová
Český institut pro akreditaci, o.p.s.