Úspěšní tuzemští vývozci si rozdělili ceny v soutěži Ocenění Českých Exportérů (OCE). Projekt podporuje a oceňuje prosperující české firmy, které úspěšně dobývají zahraniční trhy. O vítězích rozhodovaly ekonomické výsledky podniků i zajímavý příběh.
Do letošního 5. ročníku OCE bylo přihlášeno 146 ryze českých firem, u kterých tvoří export více než 20 procent jejich tržeb. Vítěze vybírala porota ze 104 finalistů, kteří splnili kritéria soutěže. Finalisté OCE, kteří dohromady zaměstnávají asi 17 tisíc lidí, loni vyvezli zboží a služby za miliardy korun. Jejich obrat byl téměř 160 miliard korun.
Podle zakladatelky projektu a Podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové mohou být tito úspěšní exportéři inspirací pro všechny tuzemské podniky.
Ocenění Českých Exportérů je otevřeno malým, středním i velkým firmám. Mezi zúčastněnými bylo v roce 2024 75 rodinných podniků. Téměř osm desítek firem se klání zúčastnilo poprvé.
Kdo se mohl zapojit?
- Společnosti s českými majiteli, kteří jsou držiteli stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
- Společnosti s ročním obratem nad 10 milionů korun
- Firmy, jež vedou podvojné účetnictví, a to minimálně 4 roky.
- Podniky, které mají alespoň 20 procent tržeb z exportu (vyvážejí vlastní výrobky nebo služby či výrobky jiné české firmy).
O vítězích rozhodovaly především ekonomické výsledky účastníků na základě ratingu a scoringu, ale také zajímavý příběh. I letos si firmy v rámci Ocenění Českých Exportérů odnesly ceny v kategorii Malá společnost pro podniky s ročním obratem do 100 milionů korun, Střední společnost s obratem mezi 100 až 500 miliony Kč a Velká společnost, kde se o vavříny utkaly společnosti s ročním obratem převyšujícím 500 milionů korun.
Dále pak byly vyhlášeny nejúspěšnější firmy ve speciálních kategoriích, kterými byly Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF – Czech Credit Bureau, ocenění Exportní hrdina pod patronací agentury CzechTrade a Cena e-commerce pod patronací Microsoft.
Letos navíc pořadatelé představili dvě novinky. Především mělo letos poprvé hodnocení poroty stejnou váhu jako ekonomické hodnocení odborného garanta. Druhou novinkou byla speciální kategorie Žebříček TOP 10, který představuje „zdravě” rostoucí firmy (hodnocení trvale udržitelného dynamického růst a vysokou EBITDU). Patronát nad touto kategorií převzala společnost Enterprise Investors.
Krize exportéry neodradily, zajišťují stabilitu
Také na vývozce negativně dopadly covidová a energetická krize, kterými si museli projít od počátku 20. let tohoto století. Tuzemský export se ale v současnosti opět nadechuje k růstu.
Pro malou a otevřenou ekonomiku jako je ta česká, je export životně důležitý. V období probíhajících významných globálních změn mohou být zkušenosti vývozců důležité pro úspěšné překonání složité ekonomické situace.
Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové patří všechny nominované podniky mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu České republiky.
"Vytváříme prostor pro různorodé typy firem ať už jde o společnosti, které jsou symbolem inovací se schopností vymýšlet nové věci, nebo společnosti s unikátním know-how a schopností dobře prodávat, nebo firmy, co vyrábějí to nejkvalitnější české zboží. Posuzujeme celý ekosystém českého byznysu a cítíme, že je velmi důležité se takto vzájemně setkat a propojit," popisuje zakladatelka projektu Helena Kohoutová.
Důležitým aspektem je také vzájemné spojení těchto firem – účastníků Ocenění Českých Podnikatelek, Ocenění Českých Lídrů či Ocenění Českých Exportérů a členů klubů Helas New Encounters Club a Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club – v Podnikatelské platformě Helas -– Budujeme hrdé Česko.
Většinu semifinalistů tvořily střední firmy
Z celkového počtu semifinalistů tvořily více než polovinu středně velké podniky, po 24 procentech připadlo na firmy malé a velké.
Ze tří desítek finalistů jich nejvíce podniká v odvětví výroba kovových konstrukcí (23 %) po jedné desetině pak v odvětvích informační technologie, maloobchod, velkoobchod a výroba strojů a zařízení. Necelá třetina má sídlo v Jihomoravském kraji, deset procent pak v kraji Moravskoslezském. Zastoupený není pouze jediný kraj, a to Plzeňský.
„Hodnocení finalistů proběhlo za stejných podmínek jako loni s jedinou výjimkou. Zvedla se váha hodnocení porotců, s to ze 30 na 50 %. Ve výsledku tak mělo hodnocení poroty a společnosti CRIF stejnou váhu, což umožňovalo lépe ocenit i jiné než finanční atributy jednotlivých finalistů,“ popisuje člen představenstva CRIF – Czech Credit Bureau Pavel Finger.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau je letos také patronem Ceny odpovědného podnikání. V té zvítězila firma WAREX. Proč uspěla právě tato stavební firma, která má sídlo v Praze a výrobu v Javorníku?
„Absolutní vítěz této kategorie, společnost WAREX spol. s r.o. vyplnila kompletně a s velmi dobrými výsledky dotazník Synesgy a rovněž měla na odpovídající úrovni ESG skóre z veřejných dat. Celkově má tedy tato společnost aktivní a pozitivní přístup k udržitelnému podnikání,“ prozrazuje Pavel Finger.
Hodnocení Ceny odpovědného podnikání je založeno především na výsledcích Synesgy skóre z vyplněného dotazníku v platformě Synesgy a hodnotě CRIF ESG skóre z veřejných dat. Důležité je také vzít v úvahu to, jaké má hodnocená firma aktivity v oblasti minimalizace dopadů jejich podnikání na životní prostředí.
Nejen firma WAREX, ale i další tuzemští exportéři se umějí prosadit i v nepříznivých podmínkách. Hodnota vyváženého zboží a služeb z Česka v poslední době roste, rizik je ale stále mnoho.
„Asi 90 procent českého vývozu směřuje do Evropy, z toho třetina do Německa. Přitom tato ekonomika čelí stagnaci a problémy v německém průmyslu bezesporu komplikují situaci českých exportérů. Tu dále ztěžují vyšší ceny energií a více méně stagnace naší ekonomiky. Hlavním rizikem je geopolitická nestabilita a zhoršení ekonomického výhledu EU a Německa,“ doplňuje Pavel Finger.
Exportéři tahouny české ekonomiky
Speciální kategorii, ve které se exportérům udělují Ceny za největší potenciál, zaštítila také letos Enterprise Investors, jedna z největších společností spravujících fondy soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě.
„Pro rozvoj české ekonomiky je klíčové, aby v ní působilo co nejvíce podniků, které nacházejí příležitosti k růstu nejen v Česku, ale i na zahraničních trzích. Pokud se firmám podaří prorazit a získat úspěch v zahraničí, je to známka jejich konkurenceschopnosti a inovativnosti. A daří-li se to podnikům dosáhnout udržitelným způsobem, jsou ideálním kandidátem na private equity investici, která jim pomůže růst ještě urychlit,“ upozorňuje viceprezident Enterprise Investors, zodpovědný za investice v České republice a na Slovensku Martin Chocholáček.
Dosavadní zkušenosti na českém trhu podle Martina Chocholáčka ukazují, že je v ČR mnoho inovativních společností se zdravým růstovým potenciálem a zakladateli a manažery, kteří mají vizi, jak s pomocí strategického investora potenciál firmy plně využít a nastartovat k zásadnímu růstu.
Enterprise Investors vnesli svým oceněním do soutěže Ocenění Českých Exportérů hodnocení finanční výkonnosti společností na základě finančních dat, jako je růst tržeb, celková ziskovost a růst ziskovosti za poslední tři roky.
„Následně jsme posuzovali obchodní příběh, který se za těmito čísly skrývá. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto ocenění se nám podaří podpořit úspěšné české firmy v jejich růstu. A možná se některé z nich přidají do skupiny úspěšných společností, kterým jsme v průběhu třech desetiletí pomohli realizovat jejich úspěšné podnikatelské příběhy,“ doplňuje zástupce Enterprise Investors.
Kdo je exportním hrdinou?
Loni byla zařazena nová speciální kategorie Exportní hrdina pod patronací státní agentury na podporu exportu CzechTrade. Agentura poskytuje českým vývozcům důležitou podporu v mnoha oblastech. Tato cena byla udělena i letos.
„Cenu Exportní hrdina jsme se rozhodli udělit firmě RCE Systems, protože dokonale ztělesňuje to, co dnes znamená být úspěšným exportérem. Tato firma nejenže zvládla adaptaci na nové ekonomické podmínky posledního období, ale zároveň dokázala inovacemi zásadně odlišit své produkty od konkurence,“ říká generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.
RCE Systems se podařilo expandovat na mimoevropské trhy a nabídnout komplexní řešení, která přinášejí zákazníkům skutečnou přidanou hodnotu. Exportní hrdina musí podle Doležala umět reagovat na měnící se tržní podmínky, mít odvahu inovovat a být příkladem, jak skloubit kvalitu, jedinečnost a odpovědnost vůči společnosti.
„A právě to RCE Systems splňuje na jedničku. Firma je i skvělým příkladem toho, jak mohou české podniky efektivně využívat podporu CzechTrade pro svůj úspěch na mezinárodních trzích. V rámci naší spolupráce se zúčastnila s naší podporou prestižní konferenčně-veletržní akce Smart City Expo World Congress v Barceloně, kde představila své inovace globálním partnerům a navázala cenné kontakty. Kromě toho jsme RCE Systems poskytli asistenční služby v Kolumbii, což jim umožnilo lépe pochopit místní trh a připravit se na úspěšný vstup do tohoto dynamického regionu,“ dodává Doležal.
Příběh brněnské firmy je důkazem toho, jak může správně zvolená podpora a využití služeb, jako jsou obchodní mise a lokální asistence, otevřít českým exportérům dveře na nové trhy a zvýšit jejich konkurenceschopnost. A samozřejmě inspirací pro ostatní.
Posuňme Česko do evropské špičky
Letošní ročník má ale ještě jednu novinku, letos poprvé se pořadatelům podařilo získat pro projekt záštitu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které má mimo jiné za cíl posunout Česko mezi nejvyspělejší ekonomiky Evropské unie.
„Zařadit Českou republiku mezi 10 nejvyspělejších ekonomik Evropské unie je cílem Hospodářské strategie: Česko do top 10. Zaměřujeme se v ní také na export, který v poměru k hrubému národnímu produktu tvoří až 70 procent naší ekonomické výkonnosti a je hnacím motorem tuzemské ekonomiky. Díky konkrétním opatřením a jejich praktickému zavádění pomůžeme vývozcům uspět na zahraničních trzích nejen jednorázově, ale také se na nich dlouhodobě usazovat a prosperovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Partnerem OCE se i letos stala významná česká logistická společnost PELMI. V čem může exportérům pomoci a kde vidí výzvy a příležitosti v nadcházejícím období?
„Naše společnost oslaví v příštím roce 30 let svého působení na trhu. Za tuto dobu jsme realizovali velké množství přeprav, jak standardních, tak i těch nestandardních. Máme velkou skupinu zaměstnanců, kteří v oboru pracují více jak 30 let. Jejich dlouholeté a odborné zkušenosti se snažíme poskytovat našim zákazníkům, ale také našim novým mladým kolegům, kteří je jednou nahradí,“ připomíná Josef Truhlář, jednatel společnosti PELMI.
Jejich zaměstnanci jsou profesionálové, kteří jsou schopni poskytovat exportérům ale i importérům odborné rady a další pomoc.
„Českým exportérům pomáháme již dlouhé roky. Někdy jen pouhou konzultací k plánovaným přepravám, jindy (a to většinou) celou realizací požadované přepravy. Exportérům přeji jen to nejlepší. Pokud se jim bude dařit prodávat svoje produkty na zahraniční trhy, tak i naše společnost bude mít dost práce pro naše zaměstnance,“ doplňuje Josef Truhlář.
Česká republika patří mezi evropské lídry také v odvětví e-commerce. Ani v tomto ročníku proto mezi speciálními kategoriemi nechyběla Cena e-commerce nad níž letos převzala záštitu společnost Microsoft.
Dvacátá léta nás udeřila mnoha ranami
Patronem soutěže se i letos stal známý ekonom Tomáš Sedláček: „Osobně si uvědomuji, jak těžké to je prorazit s něčím kvalitním co projde nejen českým trhem, ale obstojí i ve velké konkurenci v zahraničí, kde trhy jsou konkurenčně daleko naplněnější, a navíc jsou tam lidé nastaveni podporovat spíše své domácí značky.“
Podle Sedláčka mají za sebou Česko i tuzemští exportéři těžké čtyři roky. „Dvacátá léta nás udeřila mnoha ranami, ovšem já osobně věřím, že díky usilovné práci českých podnikatelů si naše ekonomika vydobude znovu čelní místo v Evropě, a to nejen na trhu statků, ale i na trhu myšlenek a služeb,“ dodává patron OCE.
Kdo si rozdělil ceny?
- místo MALÁ SPOLEČNOST X-Sight s.r.o
- místo MALÁ SPOLEČNOST VMV, spol. s r. o.
- místo MALÁ SPOLEČNOST mapcards.net, s.r.o.
- místo STŘEDNÍ SPOLEČNOST Svatavské strojírny s.r.o.
- místo STŘEDNÍ SPOLEČNOST Linhartová Ivana s.r.o.
- místo STŘEDNÍ SPOLEČNOST ŘETĚZY VAMBERK spol. s r.o.
- místo VELKÁ SPOLEČNOST UNICO MODULAR a.s.
- místo VELKÁ SPOLEČNOST KERN s.r.o.
- místo VELKÁ SPOLEČNOST TVD-Technická výroba, a.s.
CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ – POD PATRONACÍ CRIF – CZECH CREDIT BUREAU
WAREX spol. s r.o.
CENA ZA NEJVĚTŠÍ POTENCIÁL – POD PATRONACÍ ENTERPRISE INVESTORS
Phonexia s.r.o.
ŽEBŘÍČEK TOP 10 ZDRAVĚ ROSTOUCÍCH FIREM – POD PATRONACÍ ENTERPRISE INVESTORS
Elpro-Energo Transformers s.r.o.
CENA E-COMMERCE – POD PATRONACÍ MICROSOFT
MALFINI, a.s.
EXPORTNÍ HRDINA – POD PATRONACÍ AGENTURY CZECHTRADE
RCE Systems s.r.o.
Český byznys podpořili i partneři slavnostního vyhlášení
České podnikání se v projektu OCE rozhodly formou partnerství slavnostního vyhlášení vítězů podpořit také následující firmy.
V čem vidíte sílu českých firem a jejich exportní potenciál?
201 consulting s.r.o. - Ing. Pavlína Torhanová, jednatelka společnosti, 201 consulting s.r.o.
„České podniky vynikají svou schopností kombinovat tradiční české řemeslo s moderními inovacemi, které mají často globální dosah. Historicky jsme byli národem průkopníků, ať už jde o legendární kontaktní čočky nebo další významné objevy. Jsem potěšena, že tento inovativní potenciál v našich firmách stále přetrvává, rozkvétá a nadále přináší úžasné výsledky.
Naše země nabízí ideální prostředí pro výzkum a vývoj, což z ní činí atraktivní destinaci pro zahraniční projekty. České firmy se vyznačují vysokou kvalitou, pečlivostí a flexibilitou, což je klíčové pro úspěch na globálním trhu.
Český exportní potenciál tkví v dlouhé tradici průmyslu, silné inovační kapacitě a schopnosti rychle reagovat na potřeby a požadavky zákazníků. K tomu přispívá i vysoká úroveň vzdělání a odborných dovedností pracovníků, což nám umožňuje být konkurenceschopní v oblasti technologií, strojírenství a dalších strategických sektorech.
Věřím, že tuzemské podniky mají před sebou další skvělé příležitosti expandovat a dál se etablovat na zahraničních trzích, a to nejen díky kvalitním produktům, ale i schopnosti vytvářet dlouhodobé a stabilní obchodní vztahy.
Ve společnosti 201 consulting jsme hrdí, že můžeme stát po boku těchto inspirativních firem a pomáhat díky dotacím na jejich úspěšné cestě.“
AUTO - BAYER, s.r.o. - Mgr. Aleš Marek, ředitel společnosti
“Sílu oceněných českých firem vidím právě v jejich úspěchu se prosadit na zahraničním trhu, kam přinášejí inovace a dokáží zhodnocovat průmyslový potenciál naší České republiky a jejich úspěch je oceněním jejich nápadů a vize plnit si svůj podnikatelský sen.”
ČSOB a.s. - Vladislav Nožička, ředitel Specializovaného financování
“Česká ekonomika je díky své průmyslové tradici, kvalifikované pracovní síle a inovativní kapacitě dlouhodobě úspěšná na zahraničních trzích. Pro udržení konkurenceschopnosti v mezinárodním měřítku je ale nutné ji neodkladně transformovat směrem ke znalostní ekonomice s větší přidanou hodnotou a směrem k nízkoemisní ekonomice šetrné k životnímu prostředí. Klíčem k této transformaci jsou v prvé řadě rozsáhlé investice vzdělávání, digitalizace, inovací a investice do úsporných energetických řešení. Z našich vlastních průzkumů víme, že téměř 90 % firem téma inovací řeší, ať už z vlastní iniciativy či na impuls klientů a konkurence. V nejbližším půlroce plánují přes dvě pětiny firem vývoj nových výrobků a služeb, optimalizaci výroby, zvyšování kapacity či inovace výrobků. Firmy se chtějí ještě více zaměřovat na automatizaci a zvyšování své efektivity, aby v tvrdé konkurenci uspěly. Jsem velmi rád, že ČSOB se na této transformaci podílí a podporuje české firmy rekordními objemy investic,”
IDS CARGO a.s. - Bc. Michal Gajdoš, předseda představenstva, výkonný ředitel
„Sílu českých firem vidím především v jejich flexibilitě, ochotě a schopnosti přizpůsobit se aktuálním turbulentním změnám trhu - například normy, geopolitická situace a další nepředvídatelné změny.“
GLASFABRIK KVĚTNÁ s.r.o. - Ing. Josef Anovčín, výkonný ředitel, AF GROUP a.s.
„Sílu českých firem vidím především v jejich adaptabilitě a schopnosti prosadit se na globálních trzích. Naši podnikatelé umějí kombinovat tradiční průmyslové know-how s nejmodernějšími technologiemi, což nám otevírá dveře na náročné mezinárodní trhy. Jsme schopni dodávat komplexní řešení v oborech jako strojírenství, elektrotechnika nebo softwarové aplikace.“
MICROSOFT s.r.o. - Martin Hruška, Director, SMB Channel, Central Europe
„České firmy se mohou pochlubit vysokou úrovní inovací a technického know-how. Díky silné tradici v oblasti strojírenství, IT a dalších technologických odvětví vyvíjejí a nabízejí špičkové produkty a služby, které jsou konkurenceschopné na globálním trhu. Naše podniky často prokazují vysokou míru adaptability, což jim umožňuje efektivně reagovat na nové příležitosti a výzvy v mezinárodním obchodě. Geografická poloha České republiky v srdci Evropy poskytuje strategickou výhodu pro export. Díky dobře rozvinuté infrastruktuře a snadnému přístupu na klíčové evropské trhy mohou české firmy efektivně distribuovat své produkty a služby do celé Evropy a dále. V neposlední řadě je důležité zmínit kvalitu a odbornost české pracovní síly. Vysoká úroveň vzdělání a odborné přípravy zajišťuje, že české firmy mají k dispozici kvalifikované pracovníky, kteří přispívají k růstu a úspěchu na mezinárodním trhu. Umělá inteligence (AI) navíc přináší nové možnosti pro optimalizaci procesů, zlepšení zákaznické zkušenosti a inovace produktů, což dále může posílit jejich konkurenceschopnost. Jsem optimista a věřím, že kombinace těchto faktorů činí české firmy silnými hráči na mezinárodním trhu a poskytuje jim významný exportní potenciál. “
TROX Tech-Trade, s.r.o. - Pavla Zálešáková, zakladatelka a bývalá majitelka společnosti
„Jedno slovo je málo.
5 K - Korektnost, Konkurenceschopnost, Kvalita, Kreativita, dovednost Komunikovat.
Tradice, inovace, činorodost, flexibilita, „zlaté české ručičky“ a bystré hlavičky.
Schopnost přijmout krizi jako výzvu a překonat ji.
Neusnout na vavřínech. “
(tz)