INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ocenění Českých Lídrů 2024 1 copyProjekt Ocenění Českých Lídrů (OCL) představil i v letošním roce nejúspěšnější ryze české firmy. Vítěze osmého ročníku soutěže vybírala odborná porota ze 142 společností. Více než polovinu těchto finalistů tvořily rodinné podniky.

Firmy, které se soutěže zúčastnily, tvoří doslova páteř tuzemské ekonomiky a patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Česku. Jedná se o podniky s desítkami či stovkami zaměstnanců a ročními obraty přes 200 milionů korun.

Letos bylo z 1815 nominovaných firem vybráno 142 finalistů, jejichž kumulovaný obrat činil zhruba 128 miliard korun a zaměstnávali téměř 21 000 lidí.

Motorem tuzemské ekonomiky jsou dlouhodobě rodinné firmy a zejména exportéři. Mezi finalisty OCL bylo v roce 2024 79 rodinných podniků a 40 společností, které své výrobky vyvážejí do zahraničí. Nadpoloviční většina finalistů se přitom soutěžního klání zúčastnila vůbec poprvé.

Kdo se mohl zapojit?

  • Společnosti, jejichž majiteli jsou čeští občané a držitelé stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
  • Podniky s ročním obratem od 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci
  • Firmy, které vedou podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let

Jak jsou vybírání účastníci?
Nominace tradičně proběhla na základě hodnocení Indexu Cribis společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem soutěže. Data z účetních závěrek se sbírají tři poslední roky. Hodnotí se čísla z roku 2021 a 2022, data z roku 2023 mají pouze informativní charakter.

„Účetní údaje zpracováváme z údajů uvedených ve sbírce listin a do registrace jsou staženy automaticky. Společnosti se do soutěže hlásí z vlastní iniciativy či na doporučení zakladatele projektu,“ informuje garant soutěže.

Co je index CRIBIS?
Index CRIBIS se počítá z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních zveřejněných a po sobě jdoucích účetních výkazů. Kromě statických hodnot ukazatelů vstupuje do hodnocení také jejich meziroční změna. Kritéria pro vyhodnocení hodnot ukazatelů jsou nastavena oborově.

Výsledný stupeň indexu je ovlivněn také nefinančními kritérii, jako je například exekuce, dluh po splatnosti, nespolehlivý plátce DPH, probíhající insolvenční řízení a podobně. CRIBIS index má 10 stupňů. První čtyři stupně ukazují na stabilní až velmi stabilní ekonomickou situaci subjektu. Další tři stupně ukazují na průměrnou situaci, u posledních tří je předpokládaná vyšší až vysoká pravděpodobnost neschopnosti splácet své závazky v průběhu jednoho roku.

Jako tradičně byla i letos vyhlášena trojice nejlepších firem v každém kraji a vavříny posbírali i vítězové speciálních kategorií: Celorepublikový lídr, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau, Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors a Výjimečná firma pod patronací JŠK, advokátní kancelář.

Pořadatelé navíc letos představili dvě novinky: Klasifikace poroty měla vůbec poprvé stejnou váhu jako ekonomické hodnocení odborného garanta (50:50). Druhou novinkou je zařazení speciální kategorie ŽEBŘÍČEK TOP 10, který představil „zdravě rostoucí” firmy, u kterých hodnotil trvale udržitelný dynamický růst a vysokou EBITDU. Patronát nad touto kategorií převzala společnost Enterprise Investors.

Lídři táhnou českou ekonomiku
Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové patří všechny nominované podniky mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu České republiky.

"Vytváříme prostor pro různorodé typy firem ať už jde o společnosti, které jsou symbolem inovací se schopností vymýšlet nové věci, nebo společnosti s unikátním know-how a schopností dobře prodávat, nebo firmy, co vyrábějí to nejkvalitnější české zboží. Posuzujeme celý ekosystém českého byznysu a cítíme, že je velmi důležité se takto vzájemně setkat a propojit," popisuje zakladatelka projektu Helena Kohoutová.

Důležitým aspektem je také vzájemné spojení těchto českých podniků a korporací, které jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli, v Podnikatelské platformě Helas – Budujeme hrdé Česko.

Odborným garantem projektu je od počátku společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Tuzemské firmy se nadále potýkají se složitými podmínkami, poznamenaly je nedávné krize. Důvěra v budoucnost mezi podnikatelskou veřejností ale pomalu roste a podniků v Česku opět přibývá.

„Podniků v Česku přibývá, za devět měsíců letošního roku jich vzniklo o šest procent více než ve stejném období loňského roku, byl to nejvyšší počet nových firem na trhu v posledních šesti letech. Letos ale roste i počet firemních bankrotů, i když jen mírně. Za deset měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 590 firemních bankrotů, což je o 8 % více než za stejné období loňského roku,“ shrnuje Pavel Finger, člen představenstva CRIF – Czech Credit Bureau.

Ten zároveň připomíná, jaká byla letos vlastnická struktura finalistů soutěže. „Polovina z deseti finalistů má jednoho vlastníka, tři finalisté po dvou, jeden má tři majitele a poslední šest vlastníků,“ doplňuje Pavel Finger.

Kde je největší potenciál českých firem?
Patronem Ceny za největší potenciál je letos jedna z největších společností spravujících fondy soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě Enterprise Investors.

„Pro rozvoj české ekonomiky je klíčové, aby v ní působilo co nejvíce firem, které nacházejí příležitosti k růstu nejen v Česku, ale i na zahraničních trzích. Pokud se firmám podaří prorazit a získat úspěch v zahraničí, je to známka jejich konkurenceschopnosti a inovativnosti. A daří-li se to podnikům dosáhnout udržitelným způsobem, jsou ideálním kandidátem na private equity investici, která jim pomůže růst ještě urychlit,“ upozorňuje viceprezident Enterprise Investors, zodpovědný za investice v České republice a na Slovensku Martin Chocholáček.

Dosavadní zkušenosti na českém trhu podle Martina Chocholáčka ukazují, že je v ČR mnoho inovativních společností se zdravým růstovým potenciálem a zakladateli a manažery, kteří mají vizi, jak s pomocí strategického investora potenciál firmy plně využít a nastartovat k zásadnímu růstu.

Enterprise Investors vnesli svým oceněním do soutěže OCL hodnocení finanční výkonnosti společností na základě finančních dat, jako je růst tržeb, celková ziskovost a růst ziskovosti za poslední tři roky.

„Následně jsme posuzovali obchodní příběh, který se za těmito čísly skrývá. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto ocenění, jehož jsme partnerem, se nám podaří podpořit úspěšné české firmy v jejich růstu. A možná se některé z nich přidají do skupiny úspěšných společností, kterým jsme v Enterprise Investors v průběhu třech desetiletí pomohli realizovat jejich úspěšné podnikatelské příběhy,“ doplňuje zástupce Enterprise Investors.

Odpovědné podnikání: Vítěz snižuje spotřebu energie a dosahuje velni dobrého ESG skóre
Patronem Ceny Odpovědného podnikání byla i v letošním roce společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která je zároveň odborným garantem projektu. Mezi rozhodující kritéria hodnocení Ceny odpovědného podnikání patřily zejména výsledek ESG skóre z vyplněného dotazníku v platformě Synesgy, hodnota CRIF ESG skóre z veřejných dat a také to, jaké má hodnocená firma aktivity v oblasti minimalizace dopadů jejich podnikání na životní prostředí.

CRIF zaujalo, kolik soutěžících firem mělo zajímavé aktivity v oblasti odpovědného podnikání a co vše plánují do budoucna.

Absolutní vítěz této kategorie, společnost Flídr Metal s.r.o. vyplnila kompletně dotazník Synesgy včetně dat o vlastní produkci emisí a rovněž vyložila kalkulačku skleníkových plynů. Společnost dosáhla také dobrého výsledku ESG skóre z veřejných dat a díky mnohým opatřením stále snižuje spotřebu energie. Navíc také vypočítává uhlíkovou stopu svých výrobků. Tato společnost má celkově aktivní a pozitivní přístup k udržitelnému podnikání.

Výjimečná firma: Rozhodující je příběh a potenciál podniku
Jakým vodítkem se řídí při výběru vítězů své kategorie Výjimečná firma advokátní kancelář JŠK?

„Vítězná firma musí být výjimečná svým příběhem a potenciálem. Musí být tak trochu „mimo“ tabulky a přinášet něco navíc,“ říká partner advokátní kanceláře JŠK Tomáš Doležil. Tuto podmínku letos nejlépe splnil výrobce městského mobiliáře, který dodává do celého světa, společnost mmcité z Uherského Hradiště.

„Firma mmcité ztělesňuje tu nejlepší baťovskou tradici a svými produkty obohacuje nejen veřejný prostor po celém světě, ale zejména zvyšuje kvalitu života každého z nás,“ dodává Tomáš Doležil.

MPO chce být centrem podpory podnikatelů
Letošnímu ročníku OCL udělilo svou záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Čeští podnikatelé se dlouhodobě potýkají se zbytečnou administrativní zátěží. Zástupci ministerstva to chtějí změnit a podnikatele v nelehkém období době maximální podpořit.

„Jedním z mých cílů jako ministra průmyslu a obchodu je podnikatelům co nejvíce pomoci a usnadnit život. Proto jsme letos představili balíček 22 opatření, která se zaměřují nejen na snížení byrokracie, ale také na digitalizaci státních služeb, která se našemu resortu úspěšně daří. Tím ale nekončíme. Pokračujeme ve vytipovávání dalších oblastí, které lze ještě více zjednodušit,“ sděluje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že se MPO zaměřuje především na digitální projekty.

„Na začátku roku jsme spustili vylepšený Portál živnostenského podnikání, odkud lze on-line založit živnost nebo ji dále spravovat. Do konce roku chystáme Databázi informačních povinností, která zásadně zpřehlední stávající legislativu,“ doplňuje ministr.

Tento projekt bude podle jeho slov součástí Portálu podnikatele, který bude do budoucna sloužit jako jednotné digitální místo pro komunikaci s úřady z pohodlí domova. Spuštění plánuje MPO v polovině příštího roku.

Podle patrona soutěže ekonoma Tomáše Sedláčka nerozhodují jen pravidla, která jsou v jednotlivých zemích pro život i byznys nastavená. Klíčoví jsou lidé, kteří společnost tvoří.

Seznam vítězů 8. ročníku projektu Ocenění Českých Lídrů

Hlavní město Praha pod patronací IXPERTA

  1. místo PELMI, spol. s r.o.
  2. místo STEP, spol. s r.o.
  3. místo M&M finance company s.r.o.

Jihočeský kraj pod patronací PKD

  1. místo STEINBAUER LECHNER s.r.o.
  2. místo ASPERA technology s.r.o.
  3. místo BANES, spol. s r.o.

Jihomoravský kraj pod patronací Bioveta

  1. místo OSP, spol. s r.o.
  2. místo LOMAX & Co s.r.o.
  3. místo LANIK s.r.o.

Karlovarský kraj pod patronací NSG Morison

  1. místo Svatavské strojírny s.r.o.
  2. místo PAPE-kancelářské potřeby s.r.o.
  3. místo Tritia spol. s r.o.

Kraj Vysočina pod patronací GORDIC

  1. místo IP Polná s.r.o.
  2. místo DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o.
  3. místo VEZEKO s.r.o.

Královéhradecký kraj pod patronací Centralplast

  1. místo ALTER, s.r.o.
  2. místo Fa RENE a.s.
  3. místo STRÁNSKÝ A PETRŽÍK, PNEUMATICKÉ VÁLCE, spol. s r.o.

Liberecký kraj pod patronací TRAFICON TOBACCO RETAIL

  1. místo TITAN - Multiplast s.r.o.
  2. místo RAVY CZ a.s.
  3. místo JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.

Moravskoslezský kraj pod patronací Logio

  1. místo Karvinská hornická nemocnice a.s.
  2. místo Aga24, s.r.o.
  3. místo Elpro-Energo Transformers s.r.o.

Olomoucký kraj pod patronací FARMAK

  1. místo DSL Food s.r.o.
  2. místo GEMO a.s.
  3. místo KARAT Software a.s.

Pardubický kraj pod patronací Inca Collagen

  1. místo BV elektronik s.r.o.
  2. místo TPR s.r.o.
  3. místo STAVITELSTVÍ – TRUNEC s.r.o.

Plzeňský kraj pod patronací KERAMIKA SOUKUP

  1. místo ELITEX Nepomuk a.s.
  2. místo BAUMRUK & BAUMRUK s.r.o.
  3. místo KUFI INT, s.r.o.

Středočeský kraj pod patronací BusinessInfo.cz

  1. místo HRDLIČKA spol. r.o.
  2. místo Elmoz Czech, s.r.o.
  3. místo AVAPS s.r.o.

Ústecký kraj pod patronací 201 consulting

  1. místo PATOK a.s.
  2. místo BILBO šmak s.r.o.
  3. místo MALFINI, a.s.

Zlínský kraj pod patronací ALTECH

  1. místo UNICO MODULAR a.s.
  2. místo TVD-Technická výroba, a.s.
  3. místo KOVAR a.s.

CELOREPUBLIKOVÝ LÍDR pod patronací MICROSOFT
Svatavské strojírny s.r.o.

ŽEBŘÍČEK TOP 10 zdravě rostoucích firem – pod patronací Enterprise Investors
Elpro-Energo Transformers s.r.o.

CENA ZA NEJVĚTŠÍ POTENCIÁL – pod patronací Enterprise Investors
SANITINO s.r.o.

CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ – pod patronací CRIF — Czech Credit Bureau
Flídr metal s.r.o.

VÝJIMEČNÁ FIRMA – pod patronací JŠK, advokátní kancelář
mmcité a.s.

ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS PRO ČR
SOMA spol. s r. o.

Český byznys podpořili i partneři slavnostního vyhlášení
České podnikání se v projektu OCL rozhodly formou partnerství slavnostního vyhlášení vítězů podpořit také následující firmy. Co pro ně znamená být patronem vítězů v jednotlivých krajích a předávat ocenění společnostem, které prošly náročným hodnocením odborného garanta a poroty?

201 consulting s.r.o.
Děkujeme za možnost stát se patronem soutěže Ocenění Českých Lídrů. Předávat ceny firmám, které úspěšně prošly náročným hodnocením, je pro nás velkou ctí. Je to zároveň příležitost podpořit ty, kteří svým odhodláním, odvahou a nadšením neustále inovují a posouvají hranice svého oboru. Jako lídři v dotačním poradenství si uvědomujeme, jak důležitá je podpora českých firem. Právě ony významně přispívají ke stabilitě i rozvoji svého regionu a zároveň pomáhají posouvat českou ekonomiku vpřed. Za každou firmou stojí jedinečný příběh – příběh, dokládající vizi, originalitu a úsilí. Úspěchy těchto společností odrážejí jejich závazek ke kvalitě a péči o zákazníky i zaměstnance, což jsou hodnoty, které sdílíme i my ve 201 consulting. Věříme, že takové ocenění může být nejen odměnou, ale i motivací do budoucna. Z celého srdce gratulujeme vítězům a přejeme jim mnoho dalších úspěchů na jejich podnikatelské cestě!
Ing. Pavlína Torhanová, jednatelka společnosti 201 consulting s.r.o.

ALTECH, spol. s r.o.
Pro ALTECH to znamená vyjádření podpory růstu dalším úspěšným firmám v regionu. Pakliže má být region úspěšný, potřebuje hodně prosperujících firem. To následně zabrání odlivu pracovní síly, ale také úbytku obyvatel v regionu. Úspěšné firmy naopak dokážou do regionu přivést novou pracovní sílu a tím umožní růst nejenom obyvatelstva, ale také státní správy. Úspěšné firmy tvoří úspěšný stát.
Ing. Antonín Machala, jednatel společnosti, ALTECH, spol. s r.o.

Bioveta, a.s.
Být patronem vítězů je pro nás velká čest, protože se jedná o ty nejlepší v oboru a je za nimi spousta práce a úsilí dotáhnout to tam, kde dnes jsou.
Ing. Libor Bittner, CSc., předseda představenstva Bioveta a.s.

Centralplast s.r.o.
Být patronem vítězů v rámci soutěže Ocenění českých lídrů a předávat ocenění je pro mě obrovská čest a zároveň závazek. Jako majitel firmy, která se pyšní dlouholetou tradicí a vedoucí pozicí ve svém oboru, vnímám tento úkol jako příležitost vzdát hold těm, kteří svou tvrdou prací, inovacemi a odhodláním dosáhli výjimečných výsledků. Oceňování takových firem je důležité nejen pro jejich další motivaci a rozvoj, ale i pro inspiraci ostatních podnikatelů a firem v regionu. Proces hodnocení odborným garantem a porotou zajišťuje, že ocenění získají skutečně ti nejlepší, a já jsem hrdý, že mohu být součástí tohoto významného okamžiku. Takové příležitosti nám připomínají, jak důležitá je vzájemná podpora a sdílení dobré praxe v podnikatelské komunitě.
Pavel Šponar, CEO / Jednatel, Centralplast s.r.o.

FARMAK, a.s.
Společnost FARMAK patří dlouhodobě ke špičkám ve svém oboru. Velmi nás taky potěšilo, že jsme se stali dvojnásobným Lídrem Olomouckého kraje z předchozích ročníků. Být navíc i patronem vítězů v jednotlivých krajích pro nás znamená velkou čest a zodpovědnost. Máme díky tomu možnost inspirovat další firmy k dosahování excelence a k neustálému zlepšování svých procesů a produktů. Předávání ocenění je zároveň skvělou příležitostí k navázání nových kontaktů a hledání možné spolupráce mezi úspěšnými firmami. V neposlední řadě přispívá Ocenění Českých lídrů k rozvoji českého podnikatelského prostředí a konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodním trhu.
Ing. Miroslav Ulrich, generální ředitel, FARMAK, a.s.

GORDIC spol. s r.o.
Pro naši firmu je velkou ctí být patronem vítězů v jednotlivých krajích a mít možnost předávat ocenění společnostem, které prošly náročným hodnocením. Jsou důkazem toho, že i v náročných podmínkách je možné dosahovat špičkových výsledků. Tato role pro nás představuje nejen příležitost ocenit inovativní a úspěšné firmy, ale také podpořit růst a rozvoj podnikání v České republice.
Ing. Michal Řezáč, MSc., ředitel pro strategický rozvoj společnosti GORDIC spol. s r.o.

Inca Collagen s.r.o.
Být partnerem pro mne znamená závazek, pokoru a jistotu. Závazek být sama přínosem, pokoru nad úsilím a cestou firem a jistotu, že český byznys je skvělým pilířem naší budoucnosti.
Romana Ljubasová, majitelka společnosti Inca Collagen s.r.o.

IXPERTA s.r.o.
Společnost IXPERTA vnímá roli patrona vítězů v jednotlivých krajích jako velkou čest i zodpovědnost. Pro nás to není jen předání ocenění, ale především podpora firem, které dokazují, že se vyplatí jít za kvalitou a inovacemi. Vítězství v tomto hodnocení je výsledkem tvrdé práce a odborného přístupu, což jsou hodnoty, které IXPERTA sdílí. Každá firma, která projde náročným procesem hodnocení, je inspirací nejen pro nás, ale i pro celý trh.
Ing. Tomáš Hájek, předseda správní rady IXPERTA s.r.o.

KERAMIKA SOUKUP a.s.
Být patronem vítězů soutěže Ocenění českých lídrů pro nás znamená čest a zároveň radost sledovat, jaké zajímavé a inovativní projekty se podařilo v Česku vybudovat. Velmi dobře víme, že bez obrovské pracovitosti a zapálení pro věc se vavříny nezískávají. Oceňujeme proto každého, kdo se ve světě podnikání prosadil a dostává uznání od svých zákazníků. Získat dobré jméno na českém či zahraničním trhu trvá dlouho a já přeji všem krajským vítězům, aby jméno jejich či jejich firmy bylo stále zárukou skvělých výrobků či služeb. Podle našich více než třiceti letých zkušeností je nejlepším receptem dělat věci poctivě, s pokorou a úctou k řemeslu i zákazníkům.
Jiří Soukup, předseda představenstva KERAMIKA SOUKUP a.s.

PKD, a.s.
V první řadě bychom chtěli poblahopřát letošním vítězům. Jako patron letošního ročníku a lídr za rok 2023 pro Jihočeský kraj je pro nás ctí předat pomyslné žezlo další z českých firem za dobře odvedenou práci, cítíme pokoru a respekt k energii, kterou vkládají do budování a růstu českého podnikání. Zároveň bychom chtěli všem zúčastněným firmám popřát do dalších let hodně síly a pozitivní energie k překonávání překážek, které jejich obor přináší.
Stanislav Dvořák, generální ředitel, PKD, a.s.

TRAFICON TOBACCO RETAIL s.r.o.
Jsme hrdí, že společnost TRAFICON převzala roli patrona vítězů v jednotlivých krajích. Toto uznání nejen upevňuje naši pozici, ale také nás povzbuzuje k dalšímu podporování ambiciózních firem. Naše loňské zařazení mezi špičku potvrzuje naši vytrvalou práci na vlastním rozvoji. Neustále objevujeme nové cesty, abychom se stali lídry v oblasti inovací v rámci našeho byznysu. Tím, že podporujeme tyto iniciativy, nejen oceňujeme naše dosavadní úspěchy, ale také přispíváme k růstu a zlepšování celého odvětví. Jsme vděční za příležitost ocenit úsilí firem, které úspěšně prošly náročným hodnocením odborné poroty, a těšíme se na další inspirativní okamžiky při předávání cen.
Tomáš Hůlek, CEO, TRAFICON TOBACCO RETAIL s.r.o.

(tz)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3