Téměř desetinu živnostníků v ČR tvoří cizinci a jejich podíl v rámci podnikatelské základny roste. V roce 2022 bylo mezi nově registrovanými OSVČ 23 % s jiným občanstvím než českým, loni to byla již třetina.
Nejvíc jich je dlouhodobě z Ukrajiny, Slovenska, Ruska, Vietnamu a Rumunska, přičemž nejčastější obory činnosti se liší v závislosti na občanství. Informace v lednu zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.
„Tento trend odráží rostoucí dynamiku a diverzitu českého podnikatelského prostředí. V ČR žije čím dál více cizinců a ti podnikají na živnostenský list, což je pro ně i zároveň nejsnazší a nejefektivnější způsob fungování v některých segmentech trhu práce,“ řekla předsedkyně představenstva Dun & Bradstreet, Kateřina Klosová s tím, že živnostenský list mělo ke konci roku 2024 celkově víc než 180 000 cizinců. Zároveň dodala: „Podíl cizinců mezi nově registrovanými OSVČ od roku 2022 vzrostl o deset procentních bodů.“ Mezi zahraničními žadateli o živnostenské oprávnění dlouhodobě dominují občané Ukrajiny. Celkem jich má živnostenský list více než 64 200, jen za rok 2024 jich přibylo přes 13 000. Zhruba o polovinu méně registrací připadá na občany Vietnamu (31 300) a Slovenska (30 700). S výrazným odstupem dále následují Rusové (7300), Rumuni (3800), Němci (3700) a Poláci (3600). V závislosti na občanství se výrazněji liší obory činnosti, ve kterém cizinci u nás podnikají. Zatímco mezi Ukrajinci převládá stavebnictví a zpracovatelský průmysl, Vietnamci se věnují převážně obchodní činnosti, zatímco aktivity Slováků jsou rozptýleny mezi stavebnictví, služby, zpracovatelský průmysl, IT a obchod.
(tz)