INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

RůzickaBýt organizací, firmou, subjektem, který má váhu, prestiž a na něhož se mohou například odběratelé stoprocentně spolehnout. To už není sen, ale tržní nutnost. Prokázat se tím, že umím, že jsem schopen držet kvalitu zboží, služeb, procesů, že garantuji výsledek a kvalitu. Zákon, který platí zcela nesmlouvavě.

O akreditacích, které poskytuje Český institutu pro akreditaci, o.p.s., jsem hovořila s Ing. Jiřím Růžičkou, MBA, Ph.D.:

Přibývá v Česku subjektů, které stojí o akreditaci?

Posledních několik let je možné konstatovat, že počet akreditovaných subjektů posuzování shody se příliš nemění a pohybuje se s malými odchylkami kolem 1100. Každoročně je akreditace udělována zhruba 25 novým zájemcům, ale naproti tomu dochází ke slučování akreditovaných subjektů z různých důvodů, a to kompenzuje nárůst nových akreditací. Jen několik organizací ročně se rozhodne v akreditaci nepokračovat. Zatímco počet subjektů se nemění, je patrný meziroční nárůst potřebných kapacit pracovníků ČIA na posuzování (akreditace a dozorová činnost). Uvedený nárůst vyplývá zejména ze skutečnosti, že subjekty posuzování shody rozšiřují rozsah svých akreditovaných činností.

V jakých oblastech je to zejména patrné?

V současné době je možné předpokládat větší nárůst u ověřovacích a validačních orgánů a v oblasti klinických laboratoří. V ostatních oblastech působení subjektů posuzování shody se pronikavý nárůst neočekává.

Jste kapacitně vybaveni na to, abyste v případě zvýšené poptávky reagovali ve standardních termínech? Ostatně nakolik je časově náročný proces od zadání až po získání certifikace?

Český institut pro akreditaci musí na základě pověření Ministerstva průmyslu a obchodu a příslušné právní úpravy udělit akreditaci subjektu posuzování shody, jenž prokáže, že splňuje požadavky pro provádění konkrétní činnosti posuzování shody, které stanoví harmonizované normy, případně jiné dokumenty platné pro oblast posuzování shody (dále jen „akreditační požadavky“). Pokud subjekt posuzování shody akreditační požadavky nesplňuje, ČIA žádost o udělení akreditace zamítne. ČIA je povinen o žádosti rozhodnout nejpozději do 120 dnů od jejího zaregistrování. Ve zvlášť složitých případech lze tuto lhůtu prodloužit o dalších 90 dnů. Následně v pravidelných intervalech ČIA prověřuje u subjektu posuzování shody plnění akreditačních požadavků (dozorová činnost).
A zda vše stihneme? Určitě je ČIA připraven na zvýšenou poptávku po svých službách.

Co doporučit těm firmám, které akreditaci mít nemusí, ale přesto by byly rády o krok napřed?

Akreditace je poskytována na základě zájmu jednotlivých subjektů. Podstatou akreditace je systém, který funguje podle závazných pravidel uvedených v ISO normách, přispívá k posílení vzájemné důvěry mezi členskými státy v odbornou způsobilost subjektů posuzování shody, a tudíž v certifikáty a protokoly o zkouškách, které vydávají. Tím posiluje zásadu vzájemného uznávání, a proto by se akreditace měla využívat u subjektů provádějící posuzování shody ve všech oblastech. Celý systém akreditace je popsán v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES), kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh.

Současně je třeba připomenout, že akreditační orgány pro své posuzování využívají mezinárodní ISO normy, které jsou určeny pro jednotlivé typy orgánů posuzování shody (laboratoře, certifikační orgány, inspekční orgány atd.), což znamená, že všechny orgány posuzování shody by měly naplňovat požadavky uvedené pro jednotlivé typy. Těm, které se nechají posoudit s kladným výsledkem akreditačním orgánem, je udělena akreditace.

V říjnu 2024 jste pořádali semináře pro vedoucí, manažery kvality, interní auditory a další zájemce. Co přinesly a jaký byl ohlas?

Český institut pro akreditaci, o.p.s., pořádal na podzim letošního roku již tradiční semináře určené pro vedoucí, manažery kvality, interní auditory nebo metrology akreditovaných subjektů, ale i pro další zájemce. Semináře byly poměrně hojně navštíveny, o čemž svědčí, že toho v Praze, který se konal 14. října, se zúčastnilo 233 zájemců a toho pořádaného v Brně 23. října využilo 117 odborníků.

Témata vzdělávacích seminářů vždy vycházejí z nejčastěji řešených problémů v systémech managementu kvality a také z námětů a dotazů akreditovaných subjektů. Připravované přednášky rovněž čerpají ze zkušeností z posuzování a rovněž poskytují další informace z činnosti ČIA a akreditovaných subjektů.
Vzhledem k obecnému vývoji posledních let, který je charakterizován rychlými změnami, na něž musíme všichni reagovat, bylo jako jedno z hlavních témat práce s riziky. Dalším nosným tématem semináře byl obecný vhled na principy návrhu, implementace a změny v systémech managementu nejen akreditovaných subjektů posuzování shody. V rámci semináře se účastníci dozvěděli také nejnovější informace z ČIA či informace o chybách ve vypořádání neshod.

Po řadě let sídlíte na nové adrese. Přineslo přestěhování určité benefity pro vaše zaměstnance či pro klienty?

Dlouhou dobu mělo pražské pracoviště našeho institutu sídlo v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Avšak z kapacitních důvodů jsme se již museli přestěhovat. Adresa nového působiště je Hájkova 2747/22, rovněž na Žižkově. Bylo to nutné rovněž z důvodu dlouhodobě neudržitelné situace v původních prostorách, kdy pronajímatel neinvestoval do oprav a zvelebování budovy a řešil pouze akutní problémy, ale i přesto nadále zvyšoval výši nájemného.

Vzhledem ke stáří budovy se tyto potíže objevovaly stále častěji. Byli jsme například přes dva týdny bez možnosti využívat výtahy v celé budově, což zejména v situaci, kdy byly veškeré archivy se složkami a dokumenty ve sklepních prostorech, nebylo vůbec komfortní. Dále například došlo k dlouhodobému výpadku elektrické energie, kdy ČIA musel řešit situaci, že se nikdo nemohl přihlásit do firemních informačních systémů. Následovaly další drobné, ale stále častější potíže, které nás donutily urychlit hledání nových prostor, a následné přestěhování již k 30. červnu, i když jsme to původně plánovali až na začátek roku 2025.

Pro zaměstnance se tak zvýšil jejich uživatelský komfort, což je patrné z moderních kancelářských prostor a celé budovy, kde je pracoviště umístěno. Rovněž struktura kanceláří, skladů a možnosti parkování v nových místech je výrazně většího rozsahu. Při hledání nové adresy byl zohledněn požadavek na růst počtu zaměstnanců v následujících letech a zároveň snížení skladových prostor vzhledem k postupné digitalizaci akreditačního procesu.

za odpovědi poděkovala Eva Brixi

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3