INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Czech SectorQ320 CZ copySpolečnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2020.

- Zaměstnavatelé jsou pesimističtější než na začátku krize 2009

- Nabírat bude o 2 % více firem než před epidemií

- Naproti tomu bude propouštět 5krát více zaměstnavatelů než před COVID-19

- Nejvíce postižený je sektor Ubytování a stravování

- Nejpostiženější region je Praha

- Nejvíce propouští malé podniky

- Celosvětově je ze 43 zemí pouze 7, které budou spíše zvyšovat počet zaměstnanců

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2020 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 556 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2020 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již více než pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2020 negativní náborové aktivity. 10 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 14 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 68 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2020 hodnotu -4 %. Po sezónním očištění je Čistý index trhu práce -8 % a jedná se o nejnižší hodnotu v historii průzkumu v ČR od roku 2008.

„V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila. Začalo sice docházet k propouštění, což se projevilo na mírném nárůstu zaměstnanosti, ale většina firem spíše vyčkávala s využitím státních programů na zachování zaměstnanosti. Nyní se teprve ukáže, v jakém stavu budou jejich trhy výrobků a služeb po skončení nouzového stavu. Na trhu práce nyní začne docházet k velkým přesunům mezi firmami a jednotlivými sektory, a to se týká stálých zaměstnanců, freelancerů, agenturních zaměstnanců a cizinců. Část firem nabírá nové zaměstnance, aby nahradila zahraniční zdroje pracovníků. Některé firmy nenajdou v ČR za zahraniční specialisty, řemeslníky, techniky a mechaniky náhradu a musí posouvat dodací lhůty svých výrobků a služeb, jako se děje například ve stavebnictví. Jak ale ukazuje výhled ManpowerGroup index trhu práce, většina zaměstnavatelů je spíše pesimistická, co se týká nabírání nových zaměstnanců.“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Porovnání organizací podle velikosti

Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podle velikosti podniku očekávají snižování počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé malých společností a mikropodniků hlásí nejslabší náborové plány s Čistým indexem trhu práce -5 %. Střední podniky vykazují Čistý index trhu práce -3 % a zaměstnavatelé ve velkých podnicích hlásí Index -2 %.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v pěti ze sedmi odvětví plánují v příštím čtvrtletí snižovat počty zaměstnanců. Nejslabší náborové plány hlásí odvětví Ubytování a stravování s pesimistickým Čistým indexem trhu práce -19 % (10 % nabírá a 29 % propouští). Slabé náborové aktivity dále hlásí Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s Indexem -8 % a Zpracovatelský průmysl s Indexem 6 %. Index v odvětví Ostatní služby má hodnotu Indexu -5 %. Utlumené náborové aktivity hlásí odvětví Velkoobchod a maloobchod -2 % a Stavebnictví 0 %. Zaměstnavatelé v odvětví Ostatní výroba hlásí jediný plusový Index +3 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí pokles počtu pracovních sil. Nejpesimističtější je region Praha s Indexem -15 %. Stagnující trh práce očekávají zaměstnavatelé v Čechách s Indexem -2 %. Morava hlásí Čistý index trhu práce +3 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím všechny tři regiony hlásí zhoršení náborového prostředí. Největší propad vykazuje Praha o 22 procentních bodů. Index v Čechách oslabil o 5 procentních bodů a na Moravě o 3 procentní body.

Globální pohled

Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí 2020 ukazují, že zaměstnavatelé ve 35 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí snižovat počet pracovních sil, aktivní náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v sedmi zemích a stagnující trh práce v jedné. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové aktivity pro třetí čtvrtletí oslabily ve 42 ze 43 zemí a oblastí a v jedné zůstaly beze změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku jsou náborové plány slabší ve všech 43 zemích a oblastech. Nejsilnější trh práce očekávají zaměstnavatelé v Japonsku, Indii, Číně, Spojených státech a na Tchaj wanu, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Singapur, Kostarika, Kolumbie, Peru a Jižní Afrika.

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 8. září 2020.
Více informací o průzkumu a detailní výsledky všech zemí najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na www.manpowergroup.cz/pruzkumy/ 

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3