Výroba potravin je i nadále závislá na energeticky náročných procesech a fosilních palivech, což pro výrobce představuje nové výzvy.
Rostoucí tlak na optimalizaci zdrojů, jako jsou suroviny, energie a voda, a také procesů výroby obalů se shoduje s rostoucími provozními náklady, včetně cen surovin, poplatků za emise CO2 a plýtvání vodou. V důsledku toho se výrobci potravinářského průmyslu stále častěji obracejí k udržitelným řešením ve všech oblastech provozu.
Průzkum společnosti Tetra Pak odhaluje významné posuny v přístupu potravinářského průmyslu ke změnám. Pro polovinu dotázaných společností jsou rostoucí očekávání spotřebitelů hnací silou zavádění udržitelných postupů ve výrobě a zpracování. Klíčovou roli hrají konečná nákupní rozhodnutí, přičemž 74 % spotřebitelů vyjádřilo ochotu vybírat si výrobky od ekologicky uvědomělých společností. To zdůrazňuje, že přechod na udržitelnější procesy a výrobky není jen reakcí na trendy, ale reakcí na jasný signál trhu. Zásadní výzvou však zůstává: jak mohou moderní výrobní technologie současně snížit náklady výrobců potravin, a tím podpořit tento sektor v zavádění těchto změn?
Udržitelnost: Vyvážení optimalizace a snižování nákladů
Výrobci zdůrazňují tři klíčové oblasti udržitelnosti , které ovlivňují obchodní strategii: snižování emisí CO2 a minimalizace využívání omezených zdrojů, jako je energie pocházející z fosilních paliv, voda a čisticí prostředky nezbytné pro bezpečnost potravin.
Laurentiu Boncica, ředitel divize Processing Solutions East Europe společnosti Tetra Pak, vysvětluje: „Pozorujeme, že se v průběhu času postupně mění zaměření výrobců potravin. V současné době klademe v našich diskusích s potravinářskými společnostmi důraz na dosažení provozních úspor. Prioritou se stalo vylepšování stávajících výrobních linek, protože i cílené úpravy výrobních procesů mohou vést k podstatnému snížení nákladů a zajistit efektivní využívání zdrojů v souladu s cíli udržitelnosti.“
Neustálý vývoj v potravinářském průmyslu
Přechod k udržitelnosti ve výrobě potravin zahrnuje inovace a modernizaci procesů. Šedesát pět procent vedoucích pracovníků v tomto odvětví zdůrazňuje význam inovativních řešení při snižování uhlíkové stopy potravinářských systémů.
„Ve společnosti Tetra Pak věnujeme značné prostředky na výzkum a vývoj řešení pro výrobu potravin a podporujeme naše partnery v jejich činnosti. Výsledkem našeho úsilí jsou specializované výrobní linky Best Practice, které snižují spotřebu vody, emise CO2 a ztráty surovin,“ vysvětluje Boncica. Podotýká také, že modernizace nebo vylepšení i jediné součásti výrobního zařízení může výrazně snížit spotřebu zdrojů a provozní náklady.”
„Podívejme se na příklad Tetra Pak® Tubular Heat Exchanger využívajícího systém regenerace tepla z produktu na produkt (P2P). Ten dokáže výrazně snížit náklady na energii až o 55 % ve srovnání s tradičními systémy s vodní smyčkou. Tato technologie také minimalizuje používání páry a ledové vody, čímž zvyšuje energetickou účinnost a udržitelnost provozu,“ říká Laurentiu Boncica.
Odborník společnosti Tetra Pak zdůrazňuje, že řešení orientovaná na udržitelnost přesahují rámec jednotlivých komponent a mohou být hnacím motorem změn v celých výrobních linkách. Pro výrobce, kteří usilují o rozsáhlou optimalizaci, tyto komplexní přístupy povyšují efektivitu a řízení zdrojů na zcela novou úroveň. A uvádí příklad z mlékárenské výroby: Zefektivněním výroby a snížením počtu kroků zpracování mléka mění linky UHT využívající technologii OneStep mlékárenskou výrobu. Výsledky jsou jasné: díky až o 35 % nižší spotřebě vody a 44 % nižší spotřebě energie ve srovnání s tradičními linkami UHT přináší tato technologie výrazné snížení dopadu na životní prostředí i provozních nákladů. Snižuje také spotřebu tepelné energie až o 29 % a emise uhlíku až o 36 %, což z ní činí zásadní krok k dosažení cílů udržitelnosti v mlékárenském průmyslu.
Změna dnes, myšlení na zítřek
Udržitelná změna v potravinářském odvětví je více než jen reakcí na spotřebitelské trendy. Je to strategická iniciativa pro dlouhodobou stabilitu a inovace. S rostoucím povědomím zavádějí výrobci potravin po celém světě inovace, které jsou prospěšné jak pro efektivitu provozu, tak pro planetu. Tyto snahy, vedené principy oběhového hospodářství a zaměřením na snižování množství odpadu, vytvářejí obchodní modely, které šetří přírodní zdroje a budují důvěru spotřebitelů. Udržitelnost se stává konkurenční výhodou, která nutí společnosti zkoumat nové technologie a postupy. V důsledku toho se potravinářský průmysl nejen přizpůsobuje změnám, ale aktivně utváří svou budoucnost a přináší hodnoty, které přesahují tradiční způsoby výroby a distribuce.
(tz)