INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Čeští živnostníci, ale i firmy mají krizi za sebou a chytají druhý dech. Vloni ukončilo svou činnost jen 65 tisíc živnostníků, což je čtyřikrát méně než v turbulentním roce 2023.

Celkem vzniklo 127 tisíc nových subjektů, o deset tisíc víc než v roce předchozím, a své oprávnění si zaregistrovalo rekordních 82 tisíc živnostníků. Vyplývá to z údajů společnosti Imper a její největší online databáze českých firem Merk.cz.

Živnostníci v loňském roce pookřáli a po náročných letech se opět pustili do podnikání. Spolu s novými firmami vzniklo v roce 2024 více než 127 tisíc nových subjektů, nejvíc od roku 2014. Spolu s tím ve srovnání s předchozím rokem o více než dvě třetiny klesl i počet zaniklých firem a živnostníků, kteří ukončili činnost. Nejvíce citlivými obory pak zůstává doprava a pohostinství.

„Poslední roky byly pro českou ekonomiku i spotřebitele značně turbulentní. Nicméně data ukazují, že budoucnost začínáme vnímat optimističtěji. Dá se říci, že po covidu, energetické krizi a skokovém zdražování začali Češi vidět pomyslné světlo na konci tunelu. Projevilo se to právě větší důvěrou ve zlepšení ekonomické situace a odstartováním vlastního podnikání,” dodává Tomáš Berger, CEO společnosti Imper.

Vzniklo nejvíce živností za 25 let
Loňský rok bylo v Česku založeno 82 tisíc nových živností, což je nejvíce v tomto tisíciletí. Více lidí (bezmála 99 tisíc) začalo podnikat naposledy v roce 1999. Ve zbytku devadesátých letech vznikalo každoročně více jak 100 tisíc živností. Suverénně nejvíce se jich na našem území zrodilo na samém začátku podnikání v roce 1991 v tehdejším Československu. Šlo o více jak 600 tisíc lidí, kteří se rozhodli podnikat jako živnostníci.

„Rekordní počet vloni založených OSVČ působí kontrastně oproti roku 2023, kdy skončilo 277 tisíc živností, nejvíce v české historii. Do jejich zániku ale promluvily i administrativní změny v podobě zavádění datových schránek, které byly pro spousty lidí impulsem k ukončení pozastavených živností,“ doplňuje Tomáš Berger z Imper.

Největší fluktuace panuje v dopravě a pohostinství
Jakým oborům Češi věří a ve kterých založili v loňském roce nejvíce živnostenských oprávnění? Pokud pomineme volnou živnost, která u nově vzniklých OSVČ převládá, pak jde o obor silniční dopravy menších i větších nákladů, hostinskou činnost, prodej lihu a lihovin a zednictví. Tyto obory se vyznačují velkou fluktuací, protože patří v posledních letech jak mezi ty, které se nejvíce zakládají, ale tak i mezi ty, ve kterých každoročně ukončí činnost nejvíce lidí. V nejčastěji zakládaných oborech se ale objevují i maséři či zámečníci.

Zivn1

V loňském roce oproti tomu ukončilo svou činnost 65 tisíc OSVČ. Nejčastěji končili se živností lidé podnikající v oborech hostinská činnost (6 419), zednictví (4 068) a prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin (3 304).
„Ve srovnání s dvěma předchozími roky jde o pokles a známku toho, že situace se pro živnostníky ustaluje, nicméně při pohledu na data z předkrizových let se stále jedná o cca 50% nárůst počtu zaniklých živností,” uzavírá Tomáš Berger.

Firmy a živnostníky táhnou velké kraje
Z pohledu krajů patří první příčky v počtu nově založených firem a živností nejlidnatějším a největším krajům. Největší „líhní“ se stala opět Praha, kde se zrodila třetina všech nově vzniklých subjektů. S odstupem pak následují další velké kraje, Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský. Nejméně nových firem a živnostníků si připsal nejmenší Karlovarský kraj, ostatní kraje si připsaly okolo čtyř až pěti tisíc nových subjektů.

Zivn2

Kromě více než 82 tisíc nových OSVČ, které tvoří 65 % všech vzniklých subjektů, bylo v loňském roce založeno také 29 tisíc s. r. o. a přes osm tisíc zahraničních fyzických osob. Vzniklo také 3 046 nových spolků, 790 akciových společností a 261 nadačních fondů. Aktivní realitní trh přeje i SVJ, kterých se zrodilo 1 557, a vloni přibylo také 240 svěřenských fondů.

Svou činnost naopak ukončilo 14 637 společností s ručením omezeným, podobně jako v předchozím roce, ovšem ve srovnání s rokem 2014 jde o více než trojnásobný nárůst. Odborové organizace, které oproti předchozímu roku zaznamenaly výrazný úbytek – vzniklo jich 85 a zaniklo 140.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3