Podle investorů je (prý) nesmysl prodávat něco, co třeba takový Fed svoji zvrácenou měnovou politikou podporuje. Nehodlají tudíž prodávat akcie, když si velký Fed přeje, aby jejich cena rostla. Dnes se tak akciový investor příliš nezajímá o to, co bude se Španělskem a zda konečně příjme finanční pomoc. Vývoj akciových trhů v průběhu minulého týdne tak představoval pouhou technickou korekci, která byla nevyhnutelná. Dnes krátkodobé technické indikátory doporučují akcie k nákupu. Dow Jones Industrial Avarage nebo DAX tak mají z tohoto pohledu tento týden více prostoru k růstu.
I index pražské burzy PX má z technického pohledu více prostoru k růstu. A přesto jako jediný akciový index v regionu neroste, ale odepisuje 0,7 %. Co to? Největší akcionář Erste Bank prodal 14 mil. kusů akcií, což je hlavní příčina dnešního 2,6% poklesu akcií Erste. To je dost silná rána na to, aby to poslalo index PX do nižšího patra. Z našeho pohledu se ale nejedná o nic katastrofického. Největší akcionář již dříve ohlásil, že bude muset akcie Erste prodat, aby mohl uhradit své závazky (od banky nedostal žádnou dividendu). Z tohoto pohledu tak byl negativní dopad ze strany akcií Erste na index PX pouze jednorázový. I index PX tak tento týden zakončí v zelených číslech.
Když již zde je řeč o tom, že investoři mají strach jít proti centrálním bankám, potom bychom neměli jít ani proti ČNB. Ta v poslední době snižuje své sazby jako o závod. Jinými slovy, tlačí banky k tomu, aby poskytovaly více úvěrů. Ale těm se do toho nechce. Alternativou v poskytování úvěrů je pro banky např. investování do krátkodobých českých dluhopisů. Právě větší poptávka po nich by měla vést k vyšším cenám a tedy k nižším výnosům. To ale není dobrá zpráva pro fondy peněžního trhu, jejichž výnosy z tohoto důvodu budou velice negativně ovlivněny.
Koruna k euru po krátkém dopoledním oslabení začala odpoledne posilovat. Dokonce se dostala až pod hranici 25,00 CZK/EUR na 24,97 CZK/EUR. Investoři prozatím dost riskantně sází na to, že ČNB nebude proti silné koruně intervenovat. Jenomže to je změna proti minulému týdnu, kdy koruna oslabovala právě kvůli strachu z intervence ČNB. Problémem je, že se na intervencích zatím ČNB nedokáže shodnout. Koruna tak zaujímá své staré pozice. Krátkodobě může koruna ještě posílit. Nicméně již nyní se nachází v oslabujícím trendu, který ji ve střednědobém horizontu posune k hranici 25,20 CZK/EUR.
Dolar dnes k euru oslabuje na 1,292 USD/EUR. Přitom španělský premiér se zatím stále nemá k tomu, aby požádal o pomoc. To dnes ale téměř nikoho nezajímá. Hlavní je, že centrální banky jsou ochotné pomoci. I technické indikátory dávají dolaru více prostoru k oslabení. Dolar proto má z krátkodobého pohledu prostor k oslabení, aby se později vrátil ke svému posilujícímu trendu.
Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance