V lednu 2013 bylo podáno celkem 2702 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 524 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 306 u nepodnikajících živnostníků a 1872 u nepodnikatelů. V meziročním srovnání ledna 2013/2012 došlo u firem k nárůstu počtu insolvenčních návrhů. Ovšem proti počtu insolvenčních návrhů v prosinci 2012 a po přepočtu na počet dní v měsíci je počet insolvenčních návrhů v lednu 2013 o 12% nižší.
Do roku 2012 zveřejňovala společnost Creditreform celkové počty insolvenčních návrhů u firem a u fyzických osob. V rámci firem byly vykazovány i živnostenské firmy, které měly IČ a současně žádaly o oddlužení.Problematiku živnostenských firem žádajících o oddlužení zkoumala Expertní skupina pro insolvenční právo a dospěla k závěru, že nárok na řešení úpadku oddlužením má pouze dlužník, který není podnikatelem. Dlužník tudíž nesmí být v době podání návrhu podnikatelem.
Prvotní aplikace uvedeného ustanovení vyvolávala dvě otázky, a to zda je možné připustit oddlužení jednak u osoby, která formálně ukončila podnikání a formálně vyhověla požadavku insolvenčního zákona, přesto má dluhy z předchozí podnikatelské činnosti, a jednak u osoby, která má formálně živnostenské oprávnění, avšak na jeho základě nepodniká, resp. nemá žádné dluhy z podnikatelské činnosti.
Expertní skupina pro insolvenční právo dospěla ke stanovisku, že „dlužníkem, který není podnikatelem" je ve smyslu ustanovení § 389 odst. 1 insolvenčního taková osoba, která není zákonem považována za podnikatele a zároveň nemá závazky (dluhy) vzešlé z jejího podnikání. V odůvodnění tohoto závěru zároveň připustila možnost insolvenčního soudu přihlédnout v konkrétní věci k tomu, že dluhy z podnikání jsou nepatrné. Současně bylo dále vyloženo, že podnikatelem není ten, kdo sice má živnostenské oprávnění, avšak na jeho základě nepodniká.
Od roku 2013 bude společnost Creditreform skupinu živnostenských firem žádajících o oddlužení, v rámci zpřesnění metodiky a zlepšení vypovídací schopnosti zveřejňovaných údajů, zveřejňovat ve sloupci nepodnikající živnostníci.
Obratově největší firma, která se dostala v lednu 2013 do insolvence, je společnost SOLAR CENTER a.s.. Firma se zabývá výstavbou solárních elektráren a využitím dalších obnovitelných zdrojů. Společnost podala žádost o zahájení insolvenčního řízení sama na sebe, z důvodu předlužení. Soud však tuto žádost 24.1.2013 odmítl z důvodu nesrozumitelnosti. Další významnou firmou v insolvenci je společnost MODŘANY Power, a.s.. Od 23.1.2013 je v insolvenci i její mateřská společnost CTY GROUP, a.s.. Podruhé byla v insolvenci také společnost VOKD, a.s.. Insolvenční návrh soud 17.1.2013 odmítl, protože neobsahoval rozhodující skutečnosti pro pokračování v insolvenčním řízení. Před rozhodnutím o úpadku je také významná společnost Plynostav Pardubice holding akciová společnost. Navrhovatel – firma projectstudio8 s.r.o. podala insolvenční návrh s návrhem na povolení reorganizace. 30.1. k insolvenčnímu řízení přistoupil druhý navrhovatel F. Kubásek.
Možným způsobem řešení úpadku firem je konkurz nebo reorganizace.
Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.
U reorganizace dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Předpokladem pro povolení reorganizace je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000,- Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace je, aby firma měla minimálně 100 zaměstnanců. Výše uvedená kritéria neplatí v situaci, kdy dlužník předloží nejpozději do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku reorganizační plán, již schválený polovinou zajištěných i nezajištěných věřitelů.
Využití tohoto nástroje je v praxi stále minimální. Počty reorganizací dosahují ve srovnání s počtem konkurzů zanedbatelných hodnot.
Konkurzů bylo v lednu 2013 prohlášeno 200, z toho počet konkurzů živnostníků činil 55.
Nejvíce firem v konkurzu bylo z odvětví stavebnictví a nákladní dopravy.
Počet insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů měl v posledních letech dominantní vliv na celkový počet insolvenčních návrhů. I když meziročně se dynamika nárůstu tohoto segmentu snižuje.V lednu 2013 bylo v insolvenci 1872 fyzických osob - nepodnikatelů. Proti stejnému období loňského roku narostl v lednu 2013 počet insolvenčních návrhů o 12%. Proti loňskému prosinci však došlo po přepočtu na počet dní v měsíci k snížení o 18,2%
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30% dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.
V lednu 2013 požádalo o oddlužení celkem 2119 osob. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 1849 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v 63 dlužníků. Pokud nedojde k zpeněžení majetku, je oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.
Ani pro rok 2013 neočekáváme poklesy počtu insolvenčních návrhů. Výraznou měrou k tomu přispívá nižší spotřebitelská poptávka daná zvýšením DPH a pesimistickými prognózami ekonomického vývoje pro rok 2013. S ohledem na vysoké zadlužení zejména nízkopříjmových skupin spotřebitelů budou mít restriktivní vládní opatření dopad i do počtu osobních bankrotů v nadcházejícím období. U insolvenčních návrhů na firmy očekáváme mírný růst v průběhu celého roku 2013. U bankrotů se bude zvyšovat zejména podíl malých a středních firem.Creditreform sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.
Creditreform je mezinárodní skupinou poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik. Creditreform je přímo zastoupen v 23 evropských zemích a v Číně, celosvětově má 180 poboček a zaměstnává 4.500 pracovníků.
(tz)