V přechozích letech to byla právě poptávka ze zahraničí, která udržovala průmysl v kladných číslech, zatímco domácí poptávka byla utlumena. To se však změnilo. Ze zahraničí prorůstových impulsů výrazně ubylo, na straně druhé domácí poptávka se dále propadá.
Snižování produkce v průmyslu pokračuje. V únoru došlo k meziročnímu poklesu průmyslové výroby o 5,7 %. Výsledek byl nicméně zkreslen nestejným počtem pracovních dní. Po očištění tak dostaneme o trochu lepší, avšak stále záporné číslo, konkrétně -1,6 %. Na druhé straně v měsíčním srovnání průmyslová produkce vzrostla o 1,6 %.
Jedním z klíčových faktorů, který se podepisuje pod pokles průmyslové produkce v posledních měsících, je vývoj v automobilovém průmyslu v souvislosti s klesající poptávkou ze zahraničí. To je dobře patrné i z vývoje nových zakázek u automobilů, jejichž souhrnná hodnota meziročně poklesla o 15,2 %.
Pokud se zaměříme na nové zakázky celkově, tak i zde není situace nijak optimistická. Ty souhrnně poklesly meziročně o 10,2 %, přičemž zahraniční se snížily o 9,2 % a tuzemské o 12,0 %. V přechozích letech to byla totiž právě poptávka ze zahraničí, která udržovala průmysl v kladných číslech, zatímco domácí poptávka byla utlumena. To se však změnilo. Ze zahraničí prorůstových impulsů výrazně ubylo, na straně druhé domácí poptávka se dále propadá.
Po sečtení těchto faktorů nelze konstatovat jinak než, že meziroční pokles průmyslové výroby bude pokračovat i v dalších měsících. To ostatně potvrzují i předstihové indikátory z průmyslu, ať již index nákupních manažerů (PMI) nebo konjunkturální průzkum.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA