Růst cen nepociťují všechny skupiny obyvatelstva rovnoměrně. Především důchodci vnímají, a nutno podotknout, že oprávněně, vyšší inflaci u tzv. nezbytných položek, jako jsou výdaje spojené s bydlením, nákupem potravin a léků.
Březnová míra inflace se i nadále drží bezpečně pod dvouprocentním cílem České národní banky. V březnu došlo ve srovnání s předchozím měsícem k růstu cen o 0,1 %. V meziročním srovnání ceny vzrostly o 1,7 %.
Za meziměsíčním růstem inflace stály především potraviny a nealkoholické nápoje. Zdražila zelenina, chléb či jogurty. Nižší než v únoru byl růst cen pohonných hmot. Na druhé straně poklesly ceny dovolených, ceny lihovin či telefonických služeb. Meziročně nejvíce podražily potraviny a zvýšily se náklady spojené s bydlením. Na druhé straně došlo k poklesu cen u tzv. zbytných položek, jako jsou mobilní telefony, oděvy, obuv či osobní automobily.
Růst cen však nepociťují všechny skupiny obyvatelstva rovnoměrně. Především důchodci vnímají, a nutno podotknou, že oprávněně, vyšší inflaci u tzv. nezbytných položek, jako jsou výdaje spojené s bydlením, nákupem potravin a léků.
Meziroční míru inflace pod 2 % můžeme očekávat i v dalších měsících. V průběhu letošního roku lze navíc předpokládat spíše další pokles cenové dynamiky. Proinflační faktory se v současnosti hledají obtížně, a pokud inflace hrozí, tak jen z nabídkové strany – ceny pohonných hmot, ceny potravin. Na druhé straně i nadále platí, že české prostředí je téměř deflační. Více jak rok trvající recese české ekonomiky, vysoká nezaměstnanost a pokles reálných mezd zcela eliminují tvorbu jakýchkoliv poptávkově inflačních tlaků.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ