Za nejvíce důvěryhodné osoby považujeme akademiky a odborníky. Věříme také technickým expertům a „lidem, jako jsem já“. Nejméně důvěry jsme vyjádřili zástupcům vlády a úředníkům, generálním ředitelům a řadovým zaměstnancům. To platí jak pro Českou republiku, tak v globálním měřítku. Důvěra v CEO u nás oproti loňskému roku poklesla o 3 %, věří jim 35 % lidí.
Důvěra v představitele vlády a úředníky klesla o téměř polovinu, a to na 18 %. Od firem vyžadujeme kvalitní služby a produkty, následování potřeb zákazníků a také transparentnost a etické jednání. Zejména posledně jmenované atributy podle nás firmy postrádají. To jsou výsledky třináctého ročníku mezinárodního průzkumu Edelman Trust Barometer. V ČR a SR, kde doplňující průzkum proběhl podruhé, se na něm podílela agentura AMI Communications.
Věříme selektivně
Akademici a odborníci se na špičce důvěry lidí ve světě podle Edelman Trust Barometeru drží již od roku 2009. A ani letos tento trend nebyl porušen. V České republice je jako důvěryhodný zdroj označilo 80 % lidí, loni 87 %. Komu dalšímu věříme to, co tvrdí? Technickým expertům (ve světě 67 % lidí, v ČR 56 %) a „lidem, jako jsem já“ (ve světě 61 %, v ČR 59 %). Nejméně naší důvěry mají zástupci vlády a úředníci. V ČR si pohoršili o 13 %.
Skeptičtí Češi
Zatímco loni řadovým zaměstnancům projevilo důvěru více než 40 % Čechů, letos to byla už jen třetina. Ve světě je jim nakloněna polovina respondentů. „Češi se stávají stále většími skeptiky, důvěru vkládají jen do odborníků a „lidí, jako jsem já“, na nikoho jiného spoléhat příliš nechtějí. Důvěra ve všechny subjekty krom technických odborníků a zástupců nevládních organizací klesla. A obdobná situace je i na Slovensku, tam vzrostla důvěra pouze v „lidi, jako jsem já“, v technické odborníky a v řadové zaměstnance. U všech ostatních subjektů zaznamenáváme pokles. Je vidět, že ačkoli již více než deset let žijeme odděleně, stále máme my, Češi a Slováci, obdobně černý pohled na svět,“ komentoval Marek Stránský, Managing Partner AMI Communications.
CEO s menším kreditem
Mezi nejméně důvěryhodné zdroje v ČR byli zařazeni stejně jako v loňském roce generální ředitelé. Důvěra v ně letos poklesla o další 3 %, a to na 35 %. Ještě hůře jsou na tom CEO v sousedním Slovensku, tam důvěru ředitelům projevilo pouhých 32 % respondentů. Ve světě ale jejich kredibilita pomalu roste – stále se sice řadí mezi nejméně důvěryhodné zdroje, oproti loňsku si však polepšili o 5 %. Důvěru jim projevilo 43 % respondentů. „I tak na tom ale čeští generální ředitelé nejsou zdaleka nejhůř. Za námi zůstávají i takové země, jako je Německo (28 %) či Nizozemí (26 %),“ říká Marek Stránský.
Jak ze skepse ven
V rámci průzkumu byla respondentům položena také otázka, jaké atributy mají vliv na budování důvěryhodnosti jednotlivých firem a jak jsou podle nich reálně naplňovány.
„Těmito výsledky by se společnosti měly inspirovat. Zaměřit by se měly zejména na to, jak být více transparentní. Jde o vlastnost, kterou nevybudujete ze dne na den, a co hůř, jakmile ji jednou v očích lidí ztratíte, těžko to budete napravovat. Dále by firmy měly více dbát na etické jednání a měly by zodpovědně přijmout příslušná opatření nutná k řešení vzniklých problémů či krize,“ popsal Marek Stránský.
O průzkumu
„Edelman Trust Barometr“ je celosvětový průzkum, který zjišťuje důvěru lidí ve firmy, média a NGOs. Letos se konal již třináctým rokem a probíhal v 28 zemích světa, včetně doplňujícího průzkumu v ČR a SR. „Edelman Trust Barometer“ se zaměřuje zejména na sledování názorů a postojů tzv. informované veřejnosti. Tu představují lidé s VŠ vzděláním, jejichž příjem se pohybuje v horním kvartilu jejich věkové skupiny a kteří sledují hospodářské zprávy nebo média a otázky veřejné politiky alespoň několikrát týdně. Právě zaměření na informovanou veřejnost dělá z „Edelman Trust Barometru“ unikátní průzkum. V každém státě proběhl průzkum mezi 200 respondenty, v Číně a USA mezi 500.
(tz)