Pomůže oslabená koruna tuzemským exportérům, nebo vnímají vývozci nedávnou intervenci ČNB jako dvojznačné řešení? Na XI. Exportním fóru, které dnes začalo v Trutnově, o tom diskutují zahraniční i domácí ekonomičtí odborníci, zástupci státní správy a významní tuzemští exportéři. Experti se zároveň na fóru snaží hledat východiska z ekonomické krize a v tomto směru definují podmínky, které by pomohly dalšímu růstu exportu. Mezi přednášejícími vystoupil i Hans-Werner Sinn, jeden z nejvýznamnějších evropských ekonomů současnosti.
Podmínky, které podpoří český vývoz
Exportéři se na fóru shodli na 3 podmínkách, které podpoří tuzemský vývoz. V prvním případě jde o stabilní právní a daňové prostředí s minimálním množstvím legislativních změn a nezvyšování daňové zátěže pro podniky. Druhou podmínkou je vybudování a udržování antikorupčního prostředí a důsledné trestání jakýchkoliv nepravostí, neboť dochází k fatálním ztrátám a to nejen ve státním rozpočtu. Třetí podmínkou je kurz koruny nad hranicí 26 korun za euro. S tím souvisí i nedávná intervence ČNB. Jiří Grund, předseda Asociace exportérů, má na věc jednoznačný názor.
Intervence ČNB přinese více pozitiv než negativ
„Předpokládám, že tento razantní krok, po které jsme už dlouhou dobu volali, povede během nadcházejících šesti měsíců k růstu českého exportu o dvě až tři procenta. Intervence sice vyvolá nárůst cen některých dovozových komponentů, které jsou třeba ke kompletaci zboží určeného k vývozu. Jsem však přesvědčený, že se s tím dokážeme vyrovnat a zásah ČNB přinese víc pozitivních než negativních dopadů na celé české hospodářství. To vše však musí jít ruku v ruce se stabilním podnikatelským prostředím bez daňových a legislativních zvratů.“
Hans-Werner Sinn: obnova konkurenceschopnosti jižních zemí si žádá tvrdá opatření
Na letošní XI. Exportní fórum přijal pozvání také Hans-Werner Sinn, jeden z nejvýznamnějších evropských ekonomů současnosti. Hovořil například o problémových zemích eurozóny - Španělsku, Portugalsku, Řecku. „Je důležité, aby se jižní státy snažily obnovit svoji konkurenceschopnost, o kterou přišly kvůli nadměrnému toku kapitálu a rostoucímu objemu úvěrů v zahraničí. Jednou z cest pro podporu konkurenceschopnosti je pokles domácích cen, což bude samozřejmě spojeno s tvrdými nákladovými restrikcemi zejména v oblasti osobních nákladů. Jde tedy o značně nepopulární opatření.“
XI. Exportní fóra se účastní také viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, generální ředitel EGAP Jan Procházka, generální ředitel ČEB Jiří Klumpar, analytik Akcenty Miroslav Novák, analytik Patria Finance David Marek, hlavní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl a další hosté.
Aktivity Asociace exportérů
Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společnosti na ekonomiku České republiky. Sdružení exportních firem současně již devátým rokem pořádá pro firmy Exportní fórum.