INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V České republice pokračuje i nadále trend zpomalování růstu mezd zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích. Vyplývá to z výsledků aktuální studie k odměňování, kterou vydala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s poradenskou společností Kienbaum Management Consultants. Podle výsledků studie rostly hrubé mzdy v oslovených podnicích v roce 2013 průměrně o 3,4 procenta. Přitom ještě v roce 2010 byl nárůst dvojnásobný, v roce 2011 činil 5,3 procenta a o rok později 4,2 procenta. Výše mzdy se stejně jako v uplynulých letech liší v závislosti na konkrétním odvětví a regionu.

Do průzkumu byly zahrnuty údaje o mzdách více než 22 000 zaměstnanců ze zhruba 80 podniků nejrůznější velikosti z různých ekonomických odvětví a regionů v České republice. Výsledky průzkumu potvrzují, že zaměstnanci s kvalitním vzděláním jsou odměňováni lépe. Existují však značné rozdíly mezi jednotlivými obory. Nejvyšší nástupní mzdou se mohou pochlubit absolventi technických a přírodovědných oborů, následují právní a ekonomické obory. Na opačném konci mzdového žebříčku se naopak nachází nástupní mzdy absolventů v oblasti sociálních věd.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných firem hodnotily úroveň vzdělání svých zaměstnanců jako uspokojivou, 12 procent ji naopak označilo za nedostatečnou. Ještě hůře byla hodnocena dostupnost nových kvalifikovaných pracovníků na trhu práce: téměř dvě třetiny respondentů ji považují za nedostatečnou. Firmy si nejvíce stěžují na nedostatek pracovních sil s kvalitním vzděláním a zaměstnanců pro oblast výzkumu a vývoje. „Od zástupců mnoha podniků v České republice slýcháme, že nemohou v místě svého podnikání najít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro high-tech výrobu, ale ani pro výzkum a vývoj,“ komentoval výsledky průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. „Hodně firem si přitom přeje užší spolupráci se státními výzkumnými institucemi a vysokými školami. Právě o její prohloubení budeme usilovat v rámci  našeho tématu roku 2014,“ dodal Bauer.

Rozdíly v odměňování zaměstnanců závisí kromě zastávané pozice také na pracovním výkonu a poptávce na trhu práce. Ze srovnání jednotlivých oborů vyplývá, že nejlépe jsou odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. O více než 50 procent převyšují obecný průměr také mzdy v oblasti lékařské techniky a optiky, v těsném závěsu pak následuje energetika a surovinový průmysl. Stále větší vliv na výši mzdy má i místo podnikání. Zatímco v Praze převyšují mzdy odborníků a vedoucích pracovníků celorepublikový průměr o 41 procent, v jižních Čechách jsou 17 procent pod průměrem.

Trend zpomalování růstu mezd v České republice se netýká jen mezinárodních podniků. Celkový nárůst hrubých mezd v České republice je dokonce nižší než 3,4 procenta, jak je tomu u námi dotázaných firem. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla hrubá mzda v loňském roce jen o pouhých 1,4 procenta.

Zaměstnavatelé mohou z výsledků Studie k odměňování vydanou ČNOPK a společností Kienbaum získat podrobné informace o tom, jaké finanční ohodnocení nabízí svým zaměstnancům jejich konkurenti. Studie je strukturována podle odvětví, regionů a pracovních pozic.

Studii k odměňování 2014 v České republice si zájemci mohou zakoupit v ČNOPK. Více informací naleznete na http://tschechien.ahk.de/cz/publikace/studie-k-odmenovani/.

Tabulka: Přehled mezd v České republice podle Studie k odměňování ČNOPK

 

Vedení společnosti
(úroveň 1)

Vedoucí pracovníci    (úroveň 2-3)

Vyšší zaměstnanci
(úroveň 4-5)

Zaměstnanci
(úroveň 6)

(kvalifikovaní) dělníci           (úroveň 7-8)

Účast

 

 

 

 

 

» společnosti

81

» pozice

22 249

Zvýšení základní mzdy

 

 

 

 

 

» 01.09.2012 - 01.09.2013

3,2 %

3,4 %

3,7 %

3,7 %

3,2 %

Základní roční mzda
(v tis. Kč)

2 294

1 135

472

357

305

Celkové roční příjmy
(v tis. Kč)

2 997

1 315

549

405

352

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3