INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Budoucí vládní strany se v  koaliční smlouvě zavázaly k masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov. Pokud se nové vládě skutečně podaří vytvořit dlouhodobý a stabilně financovaný program, může jen v Ústeckém kraji vzniknout zhruba 2800 nových pracovních míst.

Do roku 2020 lze ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně využít 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard korun podpor ročně. Celorepublikově by takto nastavená podpora energeticky úsporných renovací pokrývající soukromé i veřejné budovy dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.

Pro Ústecký kraj, kde žije 7,9 % obyvatel České republiky, by taková výše podpory znamenala podle konzervativních odhadů 2765 nových přímých pracovních míst ve stavebnictví a subdodavatelských odvětvích [1].

Vláda však musí zajistit úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie,  které nabízejí více než tři čtvrtiny potřebné částky – celkem 75 miliard korun – a vztahují se k energeticky úsporným renovacím veřejných budov a bytových domů.

Dalších 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek je již nasměrováno do programu Nová zelená úsporám, který je určen pro rodinné domy.  V případě výpadku příjmů z povolenek, který se dá v letech 2014 a 2015 kvůli derogacím očekávat, musí pak vláda zajistit dofinancování programu ze státního rozpočtu. I tento scénář se přitom státní kase vyplatí. Během jednoho roku se do ní totiž vynaložené prostředky vrátí [2].

Ústecký kraj by se měl proto u vlády zasadit o vytvoření dlouhodobého programu, kdy lze také ve spolupráci s Úřadem práce dohodnout příspěvek na vytvoření nového pracovního místa v tomto oboru přímo u stavebních firem. Počet nových pracovních míst může být ještě vyšší, pokud kraj bude i nadále atraktivní pro výrobní firmy z oblasti stavebnictví. Kraj by také měl zohlednit možnost nových pracovních příležitostí v energeticky úsporném stavebnictví při přípravě rekvalifikačních kurzů.

Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, řekl: „Stavebnictví se v současné době nachází ve velmi složité situaci, jak každý měsíc potvrzují výsledky šetření Českého statistického úřadu. Dlouhodobá strategie v oblasti snižování energetické náročnosti budov by měla přinést tolik očekávané zakázky – především malým a středním firmám. Česká republika se jako členská země EU zavázala k přijetí opatření, která povedou k úsporám nákladů na vytápění a k šetření energiemi. Proto jsem velmi rád, že vláda schválila program Nová zelená úsporám, který by měl poskytnout dotace ve výši 27 miliard. V možnostech tohoto programu a programu Panel 2013+ vidím velkou šanci pro Ústecký kraj. Díky vysokému multiplikátoru pak bude zásadně ovlivněna  zaměstnanost ve stavebnictví a vzrostou i přínosy do státního rozpočtu.”

Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl: „Jen v Ústeckém kraji může efektivní zapojení evropských fondů a pokračování Nové zelené úsporám vytvořit zhruba 2800 nových pracovních míst ve stavebnictví. Renovace budov mohou být také jednou z cest, jak udržitelným směrem diverzifikovat ekonomiku Ústeckého kraje, která se již dlouhá léta opírá především o těžký a těžební průmysl.“

Petr Mazzolini, manažer zpracovatelských firem střední Evropa, AGC Flat Glass Czech, řekl:

„Zvyšování energetické účinnosti budov cestou využití  efektivních, energeticky úsporných  opatření  je samozřejmě závislé na technologiích a použitém materiálu. Sklářský průmysl  a jeho významný reprezentant v České republice, akciová společnost AGC Flat Glass Czech, svými výrobky  významně přispívají k podpoře  tohoto trendu, k  šetrnému chování spotřebitelů a jednoduše řečeno, k úspoře energie. Skla z teplické firmy AGC dokáží řídit prostup světla i energie podle individuálního přání zákazníků. Použití našich skel  při  zateplení domů,  zasklení oken nebo fasád přináší zákazníkům vysoké úspory v nákladech za teplo s návratností investice v desítkách měsíců.

Ve výrobě a zpracování plochého skla  pracuje v Ústeckém kraji asi 4000 lidí. V tomto odvětví  výroby  je kvalifikovaný odhad multiplikačního faktoru  zaměstnanosti  3,5. V důsledku toho se počet pracovních míst spojených s výrobou a dodávkou  skel k výrobcům oken, fasád, zimních zahrad nebo přímo na stavby značně rozšiřuje a lze jej dále zvýšit. Moderní trendy života a jejich společenská podpora se tak stávají účinným nástrojem k řízení zaměstnaností.”

Jan Brázda, ředitel výrobního závodu Krupka, Knauf Insulation, řekl: „Společnost Knauf Insulation produkuje špičkové izolační materiály a to i ve smyslu dopadu provozu na životní prostředí a spotřebu energie na výrobu izolace. Respekt k energiím je zakotven v našem mottu: „je čas chránit energii“.

Velký potenciál dalšího rozvoje vidíme v rekonstrukcích stávajících budov a staveb a procesu jejich změny do standardu „nulové spotřeby energie“. Tento přístup generuje nejen business pro výrobce izolací a izolačních systémů, ale také obrovský objem práce zejména pro lokální firmy malé a střední velikosti. Důsledkem je nejen zlepšení komfortu užívání budov, ale i podstatné snížení účtů za energie a tedy tvorba nových zdrojů pro zlepšení životní úrovně, zejména nízkopříjmových skupin obyvatel.“

Poznámky:

[1] Více v analýze ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka s oponentním komentářem Luďka Niedermayera:

Studie srovnání dopadů národních programů zvyšování energetické efektivity budov s jinými alternativami – ke stažení na tomto odkazu: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami

Tyto odhady také odpovídají obecnému pravidlu, že na 1 milion korun celkové investice se v pozemním stavitelství vytvoří 1 pracovní místo. Viz. např. studie Deloitte:

http://www.deloitte.com/assets/Dcom- CzechRepublic/Local%20Assets/Documents/Real%20Estate/vyvoj_stavebnictvi_do_roku_2012_101021.pdf

[2] Více v analýze ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka s oponentním komentářem Luďka Niedermayera:

Studie srovnání dopadů národních programů zvyšování energetické efektivity budov s jinými alternativami – ke stažení na tomto odkazu: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami

Podle odhadu Zámečníkovy studie každá koruna, kterou získají od státu občané, na sebe nabalí další 3 až 4 koruny soukromé, což mobilizuje ekonomickou aktivitu země a přispívá k růstu HDP. Vložené prostředky se během jednoho roku vrátí právě v podobě tisíců nových pracovních míst zejména v malých a středních firmách v regionech a tím i vyšších odvodech na daních a nižších sociálních dávkách v nezaměstnanosti.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3