INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

gfk logoO Velikonocích si takřka každý rád přilepší. Slaví se svátky jara, mnoho lidí si užívá volna, vzájemně se navštěvují, a samozřejmě k přátelské pohodě i velikonoční pomlázce patří dobré jídlo a pití, pochoutky a dobroty všeho druhu. Jaké jsou Velikonoce z pohledu statistických dat v GfK?

  • Velikonoce jsou tradiční svátky, které české domácnosti pociťují také na výdajích ze svých peněženek. Vzhledem k tomu, že každý rok jsou tyto svátky v jiném termínu, pro zhodnocení dlouhodobé změny nákupního chování domácností jsme vzali v úvahu data za 2 měsíce – březen/duben od roku 2014 do roku 2017. Samozřejmě, pokud se Velikonoce slaví na konci března nebo v půlce dubna, nákupy jsou ovlivněny zejména v daném měsíci.
  • Pokud se podíváme na trend výdajů domácností za tyto dva měsíce v letech, můžeme konstatovat, že se výdaje každoročně zvyšovaly. Největší meziroční nárůst výdajů u domácností je v roce 2015, kdy rostly meziročně o 6 %. Pokud poměříme výdaje za březen/duben 2017 vs. březen/duben 2014, výdaje domácností do celého nákupního koše rostou o 13 %. 
  • Jak se mění struktura výdajů? Ta je samozřejmě spojena s nárůstem průměrné ceny jednotlivých výrobkových kategorií. V celkovém pohledu lze konstatovat, že v nákupním koši českých domácností v tomto období výrazně posilovaly kategorie alkoholických nápojů, polotovarů a čerstvého ovoce, zatímco klesala důležitost masa, mléčných výrobků a základních potravin.
  • Co se týká specifických velikonočních výrobků v kategorii cukrovinek (sladkosti a čokoládové výrobky), tak podíl těchto výrobků na výdajích domácností má nadprůměrný růst, ale celkově stále nedosahuje ani 1 % celkových výdajů domácností. Přesto se dá konstatovat, že nějaký z výrobků speciálně vytvořených pro tuto příležitost v období Velikonoc nakoupí zhruba 60 % českých domácností.
  • Zajímavý je i dlouhodobý pohled na vývoj podílu nákupu v promocích, kdy lze konstatovat, že v hodnotě tento podíl mezi roky 2014 a 2017 roste. A to i v pohledu na samostatné měsíce. Nejvyšší průměrný promoční podíl dosahuje zhruba 70 % a patří ke kategorii alkoholické nápoje.
  • Závěrem se dá předpokládat, že si české domácnosti Velikonoce užívají a na výdajích do potravin, nápojů a dalších kategorií nešetří. Při současném odhadu makroekonomického vývoje a snižující se nezaměstnanosti lze očekávat, že domácí výdaje do velikonočních nákupů 2018 dále meziročně porostou.

Vladimíra Šebková, Client Relationship Manager
GfK Spotřebitelský panel

Všechny uvedené údaje jsou výsledky průzkumu trhu metodou Spotřebitelského panelu období březen/duben v letech 2014 - 2017. Spotřebitelský panel GfK Czech je kontinuální panelový výzkum, založený na detailních informacích o nákupech reprezentativního vzorku 2000 českých domácností.

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3