V České republice od jejího osamostatnění v roce 1993 proběhly fúze a akvizice v hodnotě více než dvou bilionů korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC Česká republika, kterou připravili její
odborníci u příležitosti oslav 25 let PwC na českém trhu. Poradci a auditoři PwC začali pomáhat domácím i zahraničním firmám v tehdejším Československu v roce 1990.
Fáze historického vývoje transakční aktivity:
90. léta
menší počet transakcí a jejich velikost byla spíše menší
privatizace formou kuponové privatizace, zároveň pár významných strategických privatizací (např. Škoda Auto)
2001–2008
prudký nárůst počtu transakcí, dějí se velké privatizační i neprivatizační transakce
rok 2005 – největší objem transakcí – celková hodnota přes 300 mld. Kč
rok 2007 – největší počet transakcí v historii, téměř 100 transakcí
2009–2014
po prudkém poklesu počtu transakcí v souvislosti s finanční krizí se trh začíná postupně vzpamatovávat a počet transakcí se pozvolna vrací k předkrizovým číslům
aktivita se přesouvá od zahraničních investorů směrem k českým
roky 2013 a 2014 vykázaly po roce 2005 největší objem transakcí – téměř 200 mld. Kč
Současnost
Letošní rok navazuje na pozitivní loňská čísla.
Za tři čtvrtletí roku 2015 se uskutečnily transakce v hodnotě více než 100 miliard korun. To je sice přibližně o 40 % méně než za stejné období loňského roku, i tak jde ale o jeden z nejúspěšnějších roků v historii ČR.
Zájem investorů je jak o tradiční odvětví jako strojírenství nebo energetiku, tak i o společnosti z IT nebo například mediálního sektoru.
Za největší transakci prvního pololetí 2015 lze považovat vyčlenění části podniku O2 do společnosti Česká telekomunikační infrastruktura.
Blízká budoucnost
Již v současné době roste zájem investorů z Číny o investice do firem v České republice a celkově regionu střední a východní Evropy.
Pro příklad: během květnové výpravy českých podnikatelů v Šanghaji oznámil největší čínský soukromý konglomerát Fosun Group, že plánuje v České republice investovat až 80 miliard Kč. Za tuto částku by mohl zrealizovat bezmála všechny transakce, které se v ČR uskutečnily v první polovině letošního roku.
Čínští investoři se zajímají o různá odvětví (strojírenství, energetika, služby apod.).
Detailní analýza zahrnuje nákupy a prodeje firem v hodnotě přesahující 100 milionů korun. Transakce jsme pro porovnatelnost rozdělili na dvě skupiny: privatizační a neprivatizační (transakce mezi soukromými subjekty).
„Nakupují zejména lokální investoři, ale na trhu krouží i řada zahraničních hráčů. Pozorujeme zájem čínského kapitálu. Stále větším tématem jsou prodeje firem českých podnikatelů, kteří nenašli v rodině nástupce a chtějí odejít na zaslouženou penzi či se věnovat jinému podnikání,“ komentuje letošní rok Jan Hadrava z PwC Česká republika.
„Čínští investoři chtějí realizovat velké transakce. Zatímco tématem letošního roku a let následujících budou spíše čeští investoři s menšími a středními transakcemi, pokud se zde rozhodnou něco koupit čínští investoři, půjde o investice v řádech miliard než stovek milionů. Bude ale v Česku dostatek zajímavých a dostatečně velikých příležitostí pro čínské investory?“ upozonil Jan Hadrava.
(tz)