INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Klesající ceny ropy vedoucí ke zlevňování produkce rafinérského průmyslu jsou hlavním důvodem snižujících se cen v tuzemském průmyslu. Zatímco je vidět především prvotní přesah jen v ocenění rafinérských produktů, levnější PHM se postupně přelévají – podobně jako v loňském roce – i do výsledků dalších průmyslových oborů a odvětví české ekonomiky. V podstatě až nečekaná „úspora“ z titulu nákladů na PHM se může v letošním roce vyšplhat v celé ekonomice až ke třiceti miliardám korun.

Nejsou to však pouze rafinérie, které v posledních měsících zlevňují. Snižují se ceny i v navazujícím chemickém průmyslu, zlevňují i výrobci kovů, dopravních prostředků a stejně jako v předchozích měsících i producenti potravin těžící v loňském roce z příznivého vývoje na zemědělských komoditách. Zdá se ovšem, že se situace u zemědělských cen začíná postupně stabilizovat a jejich ceny se v meziročním vyjádření drží už tři měsíce alespoň nad nulou.

Ceny v průmyslu dávají tušit, že inflace se z výroby hned tak nedočkáme. Firmy si stále netroufají rychleji zvyšovat ceny svých výrobků, ať z titulu tlaku konkurence na domácím i zahraničním trhu, silné vyjednávací pozice jejich odběratelů nebo v důsledku snižujících se nákladů na energie a PHM.

Pro spotřebitelské ceny tak i nadále chybí nákladová vzpruha, která by meziroční spotřebitelskou inflaci konečně odpoutala z blízkosti nuly. Až na výjimky (zejména jde o vodu) se totiž stále zlevňuje produkce v celém průmyslu. Inflaci v ČR tak v podstatě v tuto chvíli nemá nic moc co podpořit, a tak nezbývá než spoléhat na bazický efekt, vyšší spotřební daně a rostoucí náklady na bydlení. A nakonec by se časem díky rychle rostoucí spotřebě mohla začít objevovat i poptávková inflace. To je však spíš otázka nejdříve až druhé poloviny letošního roku, kdy by se ceny v průmyslu mohly konečně začít meziročně alespoň pomalu růst.

Petr Dufek, analytik ČSOB

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3