Za první čtvrtletí roku 2016 bylo podáno celkem 7 506 insolvenčních návrhů. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2015 poklesl celkový počet insolvenčních návrhů o 11,3 %. Proti stejnému období let 2015/2014 se jedná o téměř trojnásobný pokles. Klesající tendence vykazují i oba sledované segmenty – u firem činí pokles insolvenčních návrhů za první kvartál proti roku 2015 21,8 % a u fyzických osob (včetně nepodnikajících živnostníků) 10,2 %. Za čtvrtletí roku 2015/2014 činily poklesy u firem pouhých 3,82 % a u fyzických osob to bylo jen 3,95 %.
Insolvenční řízení zasáhlo v prvním čtvrtletí 2016 řadu velkých a významných firem. Např. hned v lednu podala společnost E.ON ENERGIE a.s. insolvenční návrh na obchodníka s plynem, firmu Greenex s.r.o.. 2.3.2016 rozhodl soud o úpadku firmy. Další významnou firmou, která se hned v lednu 2016 dostala do potíží, byl jihlavský MOTORPAL, a.s.. Také tato firma spadla 9.2.2016 do úpadku. Již pětkrát byl insolvenční návrh podán na společnost POLDI s.r.o.. V březnu 2016 se podruhé v insolvenci ocitla společnost Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo. První insolvenční návrh v roce 2014 byl soudem hned odmítnut. V současném insolvenčním řízení soud ještě nerozhodl. Společnost považuje insolvenční návrh firmy VINO CZ s.r.o. za šikanózní.
Tzv. šikanózním insolvenčním návrhům by měla předcházet připravovaná novela insolvenčního zákona. Jako další opatření by v zákoně mělo být zavedeno tzv. „předběžné posouzení věřitelského návrhu“. V případech, že soud bude mít podezření nebo pochybnosti, zda insolvenční návrh nevede ke zneužití práv ze strany soutěžících subjektů nebo zda není zjevně bezdůvodný, může rozhodnout, že insolvenční návrh se po stanovenou dobu nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Naopak, jako nástroj k eliminaci nekalostí kolem zbankrotovaných firem by novela zákona měla umožnit státu předcházet těmto praktikám. Nástrojem bude nový elektronický systém ministerstva spravedlnosti, který by měl automaticky hlásit podezřelé insolvenční návrhy.
Většina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku, případně je insolvenční návrh zamítnut z nedostatku majetku firmy nebo odmítnut z formálních důvodů.
Řešení úpadku je u právnických osob možné dvěma způsoby, buď konkurzem, nebo reorganizací.
Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.
Konkurzů bylo v prvním čtvrtletí roku 2016 prohlášeno 488, z toho počet živnostníků činil 266. I v této kategorii zaznamenáváme proti roku 2015 pokles a to o necelých 11 %. Z celkového počtu firem v konkurzu nám roste podíl živnostenských firem, za první čtvrtletí 2016 jich bylo 54,5 %.
Druhým, málo využívaným způsobem řešení úpadku je reorganizace. Jedná se o takový způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku.
Do konce roku 2013 byla předpokladem pro povolení reorganizace podmínka, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň 100 000 000 Kč. Druhým kritériem pro povolení reorganizace bylo, aby firma měla minimálně 100 zaměstnanců. Tyto přísné podmínky nesplňovala řada firem, které by jinak mohly reorganizaci k řešení úpadku využít. Proto novela Insolvenčního zákona platná od 1.1.2014 snížila kritéria pro povolení reorganizace, a to tak, že roční úhrn čistého obratu firmy byl snížen na 50 mil. Kč a počet zaměstnanců na 50 zaměstnanců. Nově také stačí splnění alespoň jednoho z kritérií.
V prvním čtvrtletí roku 2016 byly povoleny 4 reorganizace a to firmě APOS-AUTO, s.r.o., D.K.E. Dobré s.r.o., Chrudim IRON & STEEL, s.r.o. a Ing. Roman Skočdopole. Celkem bylo od počátku platnosti insolvenčního zákona v lednu 2008 do konce března 2016 soudem povoleno 137 reorganizací.
Počty insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů od roku 2008, kdy vstoupil v platnost Insolvenční zákon, stále rostly. Tempo nárůstu počtu insolvenčních návrhů se poprvé snížilo v roce 2014. V roce 2015 se snížily počty insolvenčních návrhů fyzických osob – spotřebitelů proti roku 2014 o 7,1 %. A v prvních třech měsících roku 2016 zaznamenáváme v kontextu srovnatelného období 2015 pokles dokonce ve výši 10,2 %.
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 % dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.
V prvním čtvrtletí roku 2016 bylo podáno celkem 6 683 insolvenčních návrhů s žádostí o oddlužení. Ze všech žádostí bylo oddlužení povoleno v 5 739 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku bylo schváleno ve 140 případech, u 5 563 případů bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.
Pravděpodobnost schválení oddlužení se v posledních letech výrazně zvýšila. Zatímco v roce 2008, kdy insolvenční zákon vstoupil v platnost, bylo schváleno jen 40 % ze všech žádostí o oddlužení, v roce 2011 to bylo již 64 % a v roce 2015 dokonce 82 %. Ze všech žádostí o oddlužení podaných v období od roku 2008 do konce března 2016 činil počet schválených oddlužení 74,2 %.
Návrh novely insolvenčního zákona, který připravuje Ministerstvo spravedlnosti, může přinést zadluženým fyzickým osobám řadu komplikací. První bude absolutní povinnost podat návrh na povolení oddlužení pouze v elektronické podobě. Pokud tak dlužník neučiní, soud návrh odmítne. Další komplikací bude skutečnost, že dlužník si již sám o oddlužení nemůže požádat (pokud není právník, ekonom s magisterským titulem nebo nemá zkoušku insolvenčního správce). Dlužník bude muset využít služeb advokátů, notářů, insolvenčních správců nebo určených akreditovaných osob. Advokáti, notáři a insolvenční správci si nově budou moci účtovat odměnu pouze 4 000 Kč za jednotlivce a 6 000 Kč za manžely. Akreditované osoby pak poradenství musí realizovat zdarma. Dle zástupců z Asociace pro oddlužení lze očekávat, že zájem o poskytování služeb v oblasti oddlužení mezi určenými osobami bude nízký a dlužník se nebude mít na koho obrátit.
Očekávání společnosti Creditreform pro rok 2016 jsou optimistická. Vzhledem k současnému vývoji předpokládáme, že růst ekonomiky nastartovaný v roce 2015 bude pokračovat i v letošním roce. V souvislosti s tím se bude zlepšovat i situace na trhu práce a snižovat nezaměstnanost. Současně lze očekávat mírný nárůst mezd a jeho pozitivní dopady v nárůstu domácí poptávky.
Vzhledem k ekonomickému vývoji a vzhledem k tomu, že se v minulých letech segment firem prostřednictvím insolvencí a konkurzů výrazně pročistil, očekáváme v oblasti insolvencí firem i pro rok 2016 klesající tendence.
Situaci u spotřebitelů však nelze predikovat jednoznačně. Vzhledem k ekonomickému vývoji bychom mohli očekávat také spíš klesající tendence v počtu insolvenčních návrhů. Paradoxně situaci v této skupině může negativně ovlivnit rostoucí poptávka domácností. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku a trh práce může opět roztočit úvěrovou spirálu, kterou část spotřebitelů nemusí ustát. Permanentní zadlužování potvrzují i data ČNB.
(tz)