Získaný vysokoškolský diplom nemusí nutně znamenat pro uchazeče během hledání zaměstnání výhodu. Celá řada společností totiž po potenciálních pracovnících nevyžaduje bakalářský nebo magisterský titul. Na trhu je navíc velký nedostatek v řemeslnických oborech. Vyplývá to ze statistik portálu ChciPráci.cz, který zobrazuje nejvíce pracovních nabídek na českém internetu.
„Je pravdou, že vidíme určitý vzestupný trend v počtech zaměstnavatelů, kteří nepožadují vysokoškolské vzdělání,“ říká Prokop Konopa, tiskový mluvčí portálu ChciPráci.cz. „Může za to zejména přesycenost trhu. Podle dat UNESCO se od roku 1989 počet studentů v České republice ztrojnásobil,“ vysvětluje možný důvod nižší poptávky po vysokoškolácích.
Větší poptávka je zejména v době nízké nezaměstnanosti po řemeslnících. „V současné době jde především o profese svářeče, obráběče kovů, řidiče kamionu a nákladních vozidel, elektrikáře, či truhláře. Proto se SPČR snaží o podporu technického školství. Loňský rok vyhlášen rokem průmyslu a v podobných aktivitách samozřejmě dále pokračujeme,“ popisuje aktuální stav František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu České republiky.
Vyjádření koresponduje i se statistikami portálu ChciPráci.cz. Zde patří mezi nejvíce poptávané řemeslnické pozice elektrikář, truhlář nebo čalouník. Vysokoškolské vzdělání je naopak požadavkem v pouhých necelých třech procentech inzerátů.
Nouzi ilustrují i vracející se učňovská stipendia. „Například Liberecký kraj vyplácí stipendia už pro třináct oborů a podařilo se tak v tomto regionu zachránit třeba skláře. Začínají pomáhat i firmy, protože si uvědomují, že je potřeba si zaměstnance znovu vychovat,“ popisuje stav v severních Čechách Konopa. Stále rostoucí stipendijní programy ale mají například i ve Zlínském, Hradeckém nebo Středočeském kraji.
Zaměstnavatelé se tak daleko častěji rozhodují podle zkušeností, motivace a odhodlání kandidátů na pozici. Personalisté se shodují, že touha po poznávání něčeho nového a snaha se zlepšovat mohou často předčit akademické vzdělání.
(tz)