V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 98 bankrotů obchodních společností, 523 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 289 osobních bankrotů. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Počet bankrotů obchodních společností v listopadu meziměsíčně vrostl o 27 bankrotů a byl tak druhý nejvyšší v letošním roce. Zvýšil se také počet návrhů na bankrot obchodních společností, kterých bylo podáno 144, tedy o 6 více než v říjnu. „Relativně vysoký listopadový počet bankrotů obchodních společností považujeme spíše za jednorázový výkyv, podobně jako tomu bylo v červnu letošního roku. Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o dlouhodobější trend,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se oproti říjnu naopak snížil o 53 a byl tak druhý nejnižší v letošním roce. Počet návrhů na bakrot fyzických osob podnikatelů se však oproti říjnu zvýšil o 73 na 758 návrhů.
Z hlediska hlavních odvětví bylo v listopadu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodě (30 bankrotů) a v průmyslu. Nejméně naopak v odvětvích doprava a skladování (2 bankroty) a zemědělství a dobývání (4 bankroty).
Z hlediska krajů bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze (40 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (11 bankrotů. Naopak pouze jeden bankrot obchodní společnosti zaznamenala Vysočina a po dvou bankrotech Zlínský, Ústecký, Pardubický a Moravskoslezský kraj.
V období posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 906 bankrotů obchodních společností, což je o 123 bankrotů, respektive 12 % méně než v předcházejícím období. „Za celý letošní rok přitom očekáváme meziroční pokles počtu bankrotů obchodních společností o 9 %,“ dodává Věra Kameníčková
Počet bankrotů se meziročně snížil ve všech krajích, kromě Vysočiny, kde vzrostl o 19 %. Největší pokles zaznamenali ve Zlínském kraji, kde činil celých 37 %. V Královéhradeckém kraji se potom počet bankrotů snížil o 26 %.
Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v listopadu nejčastěji vyhlašovány v Moravskoslezském kraji, kde jich bylo vyhlášeno celkem 75, a v Ústeckém kraji, kde šlo o 54 bankrotů. Nejméně to naopak bylo v kraji Vysočina (12 bankrotů) a v Plzeňském kraji (20 bankrotů).
Od prosince 2015 do listopadu 2016 bylo také vyhlášeno 6 970 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je o 1 138 méně než v předešlém období. V meziročním srovnání jde o pokles o 14 %. Zatímco v Královéhradeckém kraji se meziročně počet bakrotů fyzických osob podnikatelů snížil o 24 % a ve Středočeském kraji o 22 %, v Jihomoravském kraji to byla pouze 4 % a v Moravskoslezském kraji 5 %. Ve všech krajích však došlo meziročně k poklesu počtu těchto bankrotů. Celkový počet bankrotů fyzických osob podnikatelů za celý rok 2016 by potom měl být o 10 % nižší než v roce 2015.
Osobní bankroty
V listopadu bylo vyhlášeno 1 289 osobních bankrotů, pouze o dva méně než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 552 návrhů na osobní bankrot, tedy o 124 více než v říjnu.
Od prosince roku 2015 do listopadu roku 2016 bylo vyhlášeno 16 123 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o 625 bankrotů, tedy pokles o 4 %. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o 6 %, když dosáhl počtu 18 949 návrhů, o 1 312 méně než v předešlém období. „Počet vyhlášených osobních bankrotů se v posledních měsících nijak výrazně nemění a přes drobné výkyvy oběma směry v jednotlivých měsících vykazuje pomalý pokles.Letos očekáváme meziroční pokles o 1 %. Vůbec poprvé od roku 2008 tak dojde k poklesu počtu bankrotů obchodních společností i počtu osobních bankrotů,“ dodává Věra Kameníčková.