Společnost ManpowerGroup je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis, Manpower, ManpowerGroup Solutions a Right Management pomáhá 400 000 klientům v 80 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků a více než 600 000 uchazečům zajistí odpovídající práci. ManpowerGroup byla v roce 2016 již po pošesté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější subjekt ve svém oboru.
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. Například v roce 2015, díky své síti 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1000 klientů 24 000 nových zaměstnanců. Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky ManpowerGroup Česká a Slovenská republika, jsem se zeptala, jak bude vypadat trh práce na začátku letošního roku:
V prosinci jste zveřejnili výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro první čtvrtletí roku 2017. K čemu se průzkum dobral?
V rámci tohoto průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2017 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ Výsledky napověděly, že převažují pozitivní náborové plány zaměstnavatelů. A to je dobrá zpráva.
Mohla byste informaci upřesnit?
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2017 mírně optimistické náborové plány. Na 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá jejich snížení a 85 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2017 hodnotu +1 %.
Jak lze vlastně náš trh práce dnes charakterizovat?
Během posledního roku se změnil, a to ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší v Evropě, poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a ve velkých městech a průmyslových oblastech je kritický nedostatek vhodných pracovníků. ManpowerGroup index trhu práce ukazuje, že na začátku roku budou nabírat především velké průmyslové a logistické podniky. Mezi nejhůře obsaditelné pozice už nepatří pouze specializované technické profese, ale firmy nemohou najít dostatek výrobních dělníků a skladníků. To je fakt a s ním budou muset firmy počítat.
Nepomohli by v tak složité situaci třeba důchodci? Mnozí z nich chtějí dál pracovat, mohou využívat zkrácenou pracovní dobu, dohody o provedení práce, pracovat z domova nebo být k dipozici i o víkendech, jejich čas funguje podle jiného vzorce než v případě mladší generace. Jaký na to máte názor?
Máte pravdu, mohla by to být jedna z cest. Navíc tito lidé potřebují být i v sociálním kontaktu, prostě neodejít najednou ze společnosti do ústraní. V zahraničí už modely, kde jsou lidé ve vyšším věku členy týmů, třeba jen pár hodin týdně, začínají dobře fungovat. U nás by mohly také, ale naše legislativa je doslova nepřejícná. Neumožňuje podnikům zavádět rozmanité flexibilní pracovní úvazky, i když diskuze na toto téma trvá už řadu let. Přitom populace stárne, mnoho lidí v důchodu má potřebu si přivydělat i posloužit znalostmi, schopnostmi i zkušenostmi, cítí nutnost seberalizace. Proč toho tedy nevyužít? Myslím, že doba, kdy lidé nad 50+ těžko sháněli zaměstnání, je na ústupu.
Co ještě data napověděla?
V tomto čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti. Velcí zaměstnavatelé hlásí nejsilnější aktivní náborové prostředí s Čistým indexem trhu +25 % (28 % bude nabírat, 3 % budou propouštět). Malé podniky předpovídají skromnější náborové plány s Indexem +6 % a střední podniky +4 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí Index +1 %.
Porovnání dle odvětví je rovněž vypovídající o pohybu pracovních sil v České republice...
To zcela určitě. Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpokládají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Čistým indexem trhu práce +11 %, dále Doprava, skladování a komunikace s Indexem +9 % a Zpracovatelský průmysl +8 %. Zaměstnavatelé v pěti odvětvích očekávají pokles počtu pracovních sil, nejvýrazněji Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov -9 %, a Těžba nerostných surovin s Indexem v hodnotě -4 %.
A jak to vypadá podle regionálního srovnání v rámci ČR?
Zaměstnavatelé z regionu Čechy očekávají v prvním čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil, Čistý index trhu práce vykazuje hodnotu +5 %. Zaměstnavatelé v Praze hlásí mírné oslabení náborových plánů s Indexem -2 % a Morava zůstává stabilní. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index v Praze výrazně oslabil o 11 procentních bodů, a na Moravě o osm procentních bodů. Náborové plány v Čechách zůstávají relativně nezměněny.
Globální pohled je pro naši ekonomiku rovněž nezanedbatelným měřítkem...
Výsledky průzkumu pro prvé čtvrtletí ukazují, že uchazeči o práci mohou v těchto třech měsících roku 2017 očekávat různou úroveň náborových aktivit. Předpokládá se, že zvyšování počtu pracovních sil bude pokračovat na většině světových pracovních trhů. Index je většinou relativně stabilní nebo se zlepšil oproti minulému čtvrtletí i v meziročním srovnání a zaměstnavatelé ve 40 ze 43 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Průzkum neukázal žádné výrazné známky nejistoty, spojené s výsledky hlasování o Brexitu a s výsledkem voleb v USA, které by způsobily výraznou nestabilitu na trhu práce. Naopak, zaměstnavatelé pozorně sledují podmínky na trhu a přizpůsobují počty zaměstnanců svým obchodním potřebám.
Kdy můžeme čekat další analýzu?
Nové výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 14. března. Průzkum ManpowerGroup Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Je však svým způsobem výjimečný...
Česká republika je jednou ze 43 zemí a oblastí, ve které průzkum trvale zakotvil. V rámci projektu ManpowerGroup Index trhu práce pro první kvartál roku 2017 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice. Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších aktivit náborové aktivity na světě. ManpowerGroup Index trhu práce je založen na dotazování téměř 59 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru. Své kořeny má dnes v těchto zemích: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě již v roce 1962.
V roce 2008 se do projektu zapojila i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko a v roce 2016 Portugalsko.
Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na www.manpowergroup.cz/pruzkumy/.
ptala se Eva Brixi