INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Roční spotřeba plastu ve světě se pohybuje kolem tří set milionů tun. Je to jeden z nejpoužívanějších materiálů současnosti a jeho využitelnost neustále roste. V průmyslu bývá plast dokonce nazýván materiál 21. století. Díky svým vlastnostem dokáže v některých oblastech nahradit tradiční materiály jako kov, keramiku nebo sklo.

Počátky výroby a využívání plastů lze datovat do 19. století, velký rozmach však toto odvětví zaznamenalo po druhé světové válce. Původně se s nimi počítalo jako s „náhradníkem“ za přírodní materiály, protože je ale plasty svými vlastnostmi v mnoha ohledech dalece předčily, začaly se používat trvale a postupně pronikly i do řady průmyslových odvětví od elektrotechnického průmyslu přes stavebnictví až po průmysl automobilový.

Tahoun evropského zpracovatelského průmyslu

„Plasty jsou oproti materiálům jako například kov či sklo a keramika snáze zpracovatelné a práce s nimi je také finančně méně nákladná. Výhodou je rovněž velká variabilita vlastností, k nimž se lze dopracovat,“ řekl Oldřich Kovařík ze společnosti OK Design, která se na zpracování plastu specializuje. I to je důvod, proč je plastikářství – obor zahrnující zpracování plastů a výrobu pryžových výrobků – jedním z tahounů tuzemského i evropského zpracovatelského průmyslu. Podle agentury CzechTrade zaměstnává evropský plastikářský průmysl kolem 1,5 milionu lidí a působí v něm více než 60 000 firem.

Dají se snadno obrábět, řezat, tvarovat či vstřikovat

Plasty se v přírodě nevyskytují, jejich výroba je proto záležitostí průmyslových závodů. Při svém vzniku jsou tekuté a dají se snadno formovat buď do finálního produktu, nebo do polotovaru určeného k dalšímu zpracování. Možností, jak s plasty dále pracovat, je celá řada. Dají se podle druhu materiálu frézovat a vypalovat laserem, vstřikovat, obrábět, řezat, leštit, tvarovat teplem, svařovat či lepit. Díky tomu z nich lze vyrobit v podstatě cokoliv od různých krabiček a stojánků přes kryty průmyslových strojů a palivové nádrže automobilů až po přesně tvarované součástky do nejrůznějších zařízení.

Vysoká chemická i tepelná odolnost, nižší váha oproti jiným materiálům

To, co plasty předurčilo k masovému využívání, byly vedle zpracovatelnosti rovněž jejich vlastnosti. „Ty totiž mohou být skutečně velmi variabilní. Mezi ty stěžejní patří například vysoká tepelná, chemická i mechanická odolnost, pružnost, nebo naopak pevnost, a dále pak i nízká hmotnost třeba ve srovnání s kovem. I to je důvod, proč jsou třeba v automobilovém průmyslu plasty tak hojně využívány,“ vysvětlil Oldřich Kovařík. Ještě lepších vlastností pak lze v budoucnu dosáhnout kombinací plastu s jinými materiály, například uhlíkovými vlákny. Takové materiály pak mohou mít větší pevnost než kov při daleko menší váze, což z nich dělá ideální kandidáty pro leteckou nebo vesmírnou techniku. Například průmyslová výroba grafenu by díky jeho vlastnostem převrátila náš život zcela jistě naruby.

            Společnost OK Design je již od roku 1993 výrobcem a dodavatelem světelných reklam, prodejních stojanů a navigačních systémů. Olomoucká společnost se vedle signmakingu úzce specializuje na zpracování plastu. Do jejího portfolia patří prvky podpory prodeje, zásobníky na potraviny a léky, speciální kryty pro průmysl i muzea. Vyrábí sériově součástky z plastů pro automobilový průmysl a další odvětví.       

(tz)

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3