Když v úvodu podotknu, že jsem značně otráven a znechucen současným politickým klimatem u nás, určitě vám neřeknu nic nového a mnozí se ke mně zajisté připojíte. Protože v politice a nebo lépe řečeno na jejím těsném okraji, pracuji již mnoho let a málo co nového mě může překvapit, přemýšlel jsem, co mě natolik nezvykle popudilo a zaujalo na stávající inovované politické a silně vyhraněné scéně. V podstatě jsem hledal a dokonce i našel co je aktuálně odlišného na pravidelně se opakujících předvolebních soubojích a nechutných tahanicích. Prostě téma, které je hodno zamyšlení.
Došel jsem k názoru, že jádro pudla je v novém stylu vystupování většiny politiků. Ti se až nezvykle často a nepřirozeně dovolávají ústavy a hledají v ní východisko z neschopnosti stávající vládnoucí garnitury lidsky se zamyslet nad vlastním konáním a pokusit se vytvořit prostředí pro normální komunikaci bez médií a tragikomické divadelní scény. Co je zde dále nového a nabízí se k vážnému zamyšlení? Je to výklad vzájemných vztahů a významu ústavy vs. koaliční smlouva. Přinutilo mě to k zamyšlení o podstatě a vzniku těchto dokumentů.
Dle mého názoru oba dokumenty mají k sobě blíž, než se dnes prezentuje, samozřejmě dle potřeby toho či onoho interpreta. Nikdo z nich však nemůže popřít, že vznikají ve "stejné dílně" a ve stejném politickém prostředí. Váha významu ústavy je neoddiskutovatelná. Přirovnávat však význam koaliční smlouvy k formálnímu podání zpocené a neupřímné ruky politika je na mne trochu moc. Vždyť tuto smlouvu podepisují námi zvolení (někdy bohužel) lidé, jejichž pověření vzniklo na základě naší ústavy a její dodržování a závazek z ní plynoucí jednoznačně hraniční s jejím významem. Na co jiného se mají voliči spoléhat, než na takto podepsané a publikované sliby politiků? Že by nám měla stačit ústava a z ní plynoucí práva voličů a na nějaké další s pompou podepsané a deklarované sliby máme zapomenout?
Přestože je můj nepříliš pozitivní vztah k našemu prezidentovi všeobecně znám, musím mu dát v tomto bodě částečně za pravdu, i když on podmínku vypořádání koaliční smlouvy pokládá vládním politikům ze zcela jiných důvodů. Současný postoj většiny z nich k textu koaliční smlouvy je jako postoj analfabeta k nevýznamnému cáru papíru, což mi silně zvedá adrenalin a zásadním způsobem vadí. Když už chtějí mermomocí tento dokument znehodnotit jako celek, měli by si uvědomit, že nikdy nikdo z nich v budoucnu nesmaže odpovědnost za naplnění slibů, které smlouva obsahuje a na jejichž základě byl spokojen či nespokojen jejich volič. Ať si v souladu s ústavou pokračují v hnusných pomluvách, provázejících jejich boj o koryta, ale napřed ať národu sdělí, jak se vyrovnají se svými sliby. Pokud tak neučiní, budu každému s chutí doporučovat volit zcela jinou garnituru nebo hledat jiný demokratický a klidný ráj k bydlení.
A důležitý závěr pro nás české obchodníky a členy AČTO. Uvědomme si, že onen dnes zatracovaný dokument obsahuje i pro nás důležitý slib a to je náhrada nákladů na zavedení EET pro všechny podnikatele. Naplnění tohoto slibu jsme si vzali jako jeden z hlavních cílů našeho snažení a to nehledě na to jak dopadnou spory mezi politiky. Zde prohlašuji, že bude mou snahou dotáhnout vše do zdárného konce, třeba až k pověstnému a v současnosti často skloňovanému ústavnímu soudu.
Zdeněk Juračka,
prezident Asociace českého tradičního obchodu