Podnikáte už nějaký ten pátek, výsledky máte slušné, počáteční nadšení však vystřídal poněkud nudný stereotyp. Nebo jste zaměstnanec a pohráváte si s myšlenkou založit vlastní podnik. Ať tak či tak, svůj pracovní život můžete změnit sociálním podnikáním.
Čím dál více lidí u nás, ale také v dalších zemích světa se zajímá o sociální podnikání. Rozvíjí se ve všech zemích EU a je podporováno Evropskou komisí. „Je to trend, který velice vítám. Jde o kombinaci tvorby zisku a celospolečenského dopadu. Těší mě, že nabízí pracovní příležitosti i pro lidi s nějakou formou handicapu, ať tělesného, duševního, ale i sociálního,“ uvedla Jana Merunková, ředitelka neziskové organizace yourchance o. p. s. realizující dlouhodobý projekt podnikavost.cz na podporu podnikavosti, tedy schopnosti člověka převádět myšlenky do praxe.
Mezi sociální podniky počítáme nejen integrační podniky, které dávají pracovní příležitosti znevýhodněným osobám, ale také ty podniky, kterou jsou zaměřené ekologicky, podporují místní rozvoj nebo se věnují fairtraidovému obchodování i jiné.
Sociální podnik chce dělat věci jinak a lépe. Podnikání je základem většiny jeho finančních zdrojů a většinu z případného zisku vrací zpět do podniku nebo ho věnuje na společensky prospěšné účely. Respektuje zájmy a individuální potřeby svých pracovníků.
„Osobně velice ráda využívám zejména kaváren a cateringových služeb sociálních podniků. Ať už je to Tichá kavárna, kde obsluhují neslyšící, nebo Bílá vrána, jejíž mentálně postižení zaměstnanci mohou díky tomuto podniku pracovat a vydělávat si vlastní peníze,“ vypráví Jana Merunková. „Kavárna Dismas pomáhá zapojovat do pracovního procesu lidi po výkonu trestu. Pokud se na ně stále budeme hledět jako na trestance, nikdy jim jako společnost vlastně neumožníme zažít pocit, že si svůj trest už odpykali. Znám ale i prádelnu s mandlem, úklidové firmy, call centrum… Věřím, že jsme natolik vyspělá společnost, že význam těchto firem stále poroste,“ uzavírá ředitelka yourchance o. p. s., neziskové organizace, která v projektu podnikavost.cz aktivně usiluje o motivaci mladých lidí a jejich učitelů k podnikavosti.
A kdo vlastně může vytvořit sociální podnik? Může se jednat o nový subjekt ale také o již fungující firmu, která se chce na sociální podnik transformovat. V případě již existující firmy bude nutná určitá inovace, která bude s touto změnou spjatá – například nový produkt, technologie nebo nové pracovní postupy. Nejčastější právní formou sociálního podniku v ČR je společnost s ručením omezeným, existují však i spolky (dříve občanská sdružení), obecně prospěšné společnosti i osoby samostatně výdělečně činné aj.
Uvažujete-li o založení sociálního podniku nebo vás zajímají další příklady z oblasti sociálního byznysu, zkuste si projít publikaci „Manuál: Jak založit sociální podnik“, která je ke stažení na portálu ministerstva práce a sociálních věcí ČR ceske-socialni-podnikani.cz
Budete-li o svém nápadu a smyslu podnikání opravdu přesvědčeni a svůj byznys podpoříte tvrdou prací, jste na dobré cestě k úspěchu.
Markéta Židlická Pomšarová
Více informací naleznete:
www.Podnikavost.cz
Socialnipodnikani.info
Ceske-socialni-podnikani.cz
Ilustrace Pixabay.com