INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

propV České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedny z nejpřísnějších v Evropě. Je přitom téměř nemožné se rozloučit se zaměstnancem, který například jen nezapadá do týmu. S náklady na propuštění zaměstnance z organizačních důvodů je Česko čtrnácté.

Vyplývá to ze čtvrtého vydání studie Deloitte International Dismissal Survey, která porovnává situaci ve 46 zemích Evropy, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie.

Vyšší náklady než v Česku při propouštění z organizačních důvodů mají v Evropě například v Itálii, Belgii, Francii nebo na Slovensku. Naopak nižší v Rakousku či Německu.

„Kalkulace nicméně nezohledňuje případy, kdy zaměstnavatel zaměstnance propustí bez zákonného důvodu (tedy neplatně) a ten výpověď úspěšně napadne žalobou u soudu. V takovém případě se totiž pro zaměstnavatele náklady výrazně navyšují, mimo jiné i o náhradu mzdy,“ říká Anna Szabová, advokátka Deloitte Legal, která se na studii podílela.

Studie porovnává legislativu v daných zemích a pracuje s šesti porovnáními nákladů, v nichž reflektuje tři vzorové příklady propuštění zaměstnance na různých úrovních služební seniority a s různou výší odstupného, stejně jako rozdíly mezi zdůvodněným nebo nezdůvodněným propuštěním. Ve studii je zohledněno pouze propuštění ze strany zaměstnavatele, nikoli rozhodnutím zaměstnance. Studie také zahrnuje části nákladů připadající v jednotlivých zemích na odvody daní či sociální zabezpečení, tedy částky, které propouštěnému zaměstnanci vyplaceny nejsou.

Mezi šesti nejnákladnějšími zeměmi figurují Itálie, Švédsko a Francie, a to bez ohledu na to, zda je důvod výpovědi organizační nebo nikoli. Doplňují je Brazílie, Thajsko a Belgie u výpovědi z organizačních důvodů a Slovensko, Lucembursko a Irsko u výpovědi bez objektivního důvodu na straně zaměstnavatele nebo zaměstnance.

„Pro české zaměstnavatele je relevantní jen polovina příkladů, neboť zdejší legislativa nepřipouští dát zaměstnanci výpověď, aniž by byl dán některý z důvodů uvedených v zákoníku práce,“ dodává Anna Szabová.

Podobná situace jako v ČR je také v Nizozemí, Lotyšsku, Chorvatsku či Slovinsku. Naopak v Itálii, Německu a řadě dalších evropských i mimoevropských zemí je výpověď bez existence objektivního důvodu přípustná. Související náklady se však v řadě z nich ve srovnání s případem výpovědi opřené o objektivní důvod zásadně liší.

Pouze Nizozemí a Velká Británie stanovily maximální výši odstupného při výpovědi z organizačních důvodů. V ostatních zemích, stejně jako v Česku, může být odstupné navýšeno nad zákonné minimum libovolně, dle vůle zaměstnavatele či jeho dohody se zaměstnancem.

Téměř ve všech zemích hraje klíčovou roli z hlediska nákladů na propouštěného zaměstnance jeho služební seniorita (tedy délka působení u dané společnosti). V ČR je podle seniority odstupňována výše odstupného při výpovědi z organizačních důvodů. Služební seniorita má v řadě zemí vliv také na délku výpovědní doby. Například v Belgii může v závislosti na služební senioritě přesáhnout i jeden rok.

Přibližně u poloviny zkoumaných zemí nejsou statutární zástupci společnosti před propuštěním chráněni. To platí i pro české jednatele nebo členy představenstva. Ti ze zákona nemají ani výpovědní dobu, ani nárok na odstupné, pokud si ho nesjednali ve smlouvě o výkonu funkce.

Ve většině zemí včetně České republiky se zaměstnanec, kterému byla dána výpověď nezákonně (zpravidla bez kvalifikovaného důvodu), může domoci pokračování pracovního poměru.

Jen v několika evropských zemích (Belgie, Finsko, Maďarsko, Dánsko, Lucembursko) má neplatně propuštěný zaměstnanec nárok pouze na peněžité odškodnění.

A zcela výjimečně je před dáním výpovědi zapotřebí předchozí přivolení státního orgánu či soudu (Nizozemí, Ekvádor).

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3