INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

vzdělFiremní vzdělávání a příležitosti k rozvoji zaměstnanců jsou čím dál vyhledávanějším benefitem. Firmy mohou kvalitní nabídku kurzů využít jako konkurenční výhodu a lákadlo pro nové talenty. Letos bude trendem zaměření na měkké dovednosti, zapojení digitálních platforem a také gamifikace, tedy využívání principů hry.

Výhodami, jež firmám plynou z kvalitních vzdělávacích a školicích programů pro zaměstnance, se zabývala již řada studií. Prokázán tak byl pozitivní vliv vzdělávání zaměstnanců na jejich fluktuaci, spokojenost i výkon. Pro mladé lidi z generace mileniálů, kteří budou během pár let tvořit většinu pracující populace, se z možnosti profesního rozvoje, získávání nových dovedností a dalšího vzdělávání v současnosti stal důležitý a vyhledávaný benefit – dle konzultační agentury Gallup se při hledání práce o tuto oblast zajímá celých 87 % mileniálů. „Doba, kdy se lidé kvůli zaměstnání či kariérnímu postupu vzdělávali samostudiem nebo si soukromě platili různé kurzy, je zdá se pryč. Nyní lidé očekávají, že se o jejich kontinuální profesní rozvoj postará zaměstnavatel. Firmy tak mohou ze svého programu pro vzdělávání zaměstnanců učinit významnou konkurenční výhodu a lákadlo pro nové talenty,“ říká Jiří Jemelka, ředitel společnosti J.I.P. pro firmy, jež poskytuje revitalizace a interim management malým a středním podnikům. Aby ovšem vzdělávací program pro zaměstnance plnil svůj účel, je dobré neustále sledovat novinky v této oblasti. Jaké trendy přinese do firemního vzdělávání rok 2019?

Komunikace a měkké dovednosti

Odborníci na firemní vzdělávání se shodují na tom, že v následujícím roce i v dalších letech bude jednu z klíčových rolí ve vzdělávání zaměstnanců hrát rozvoj měkkých dovedností. Ostatně již v roce 2016 označilo ve studii agentury Deloitte měkké dovednosti za „kritickou prioritu“ 90 % respondentů z řad manažerů a HR specialistů. „Potřeba vzdělávat a rozvíjet zaměstnance v oblasti měkkých dovedností navíc bude sílit společně s tím, jak v pracující populaci poroste podíl lidí z generace Z, tedy takzvané internetové generace, která je obecně známá nižší kvalitou komunikačních a měkkých dovedností,“ dodává Jiří Jemelka.

Školení hrou

Dalším výrazným trendem nastupujícího roku bude takzvaná gamifikace firemního vzdělávání. Za podivným slovem se přitom neskrývá nic jiného než využívání herních prvků, a to nejen třeba při méně formálních workshopech, ale v celém vzdělávacím programu. Firmy si totiž dobře uvědomují, že se dnešní zaměstnanci sice vzdělávat chtějí, ale nekonečné přednášky a prezentace bez špetky interaktivity by je mohly brzy odradit. Škála využitelných metod je velmi široká a „pohernění“ firemního vzdělávání tak nemusí nutně zahrnovat jen e-learningové programy předělané do hávu počítačové hry.

„Lidé jsou ve své podstatě soutěživí tvorové, a tak je mohou dobře namotivovat třeba i jen jednoduché herní prvky, jako například různé odznaky za dosažené úspěchy, žebříčky a tabulky bodování. Pro rozvoj zmiňovaných měkkých a komunikačních dovedností pak bude trendem hlavně role-playing,“ říká Jiří Jemelka.

Personalizujte a využijte výhody mobilních řešení

Tak jako v mnoha oblastech, i ve vzdělávání zaměstnanců bude v nadcházejícím roce trendem přizpůsobení na míru potřeb konkrétního člověka. Lidé jsou totiž zejména s ohledem na vliv digitálního prostředí již uvyklí na personalizaci a vzdělávacím programům vytvářeným pro masy a zaměřujícím se především na obsah tak pomalu odzvonilo. Prim budou rovněž hrát digitální a mobilní technologie, díky nimž se zaměstnanec může vzdělávat podle vlastních časových a místních preferencí.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3