Zlato má v lidských dějinách nesmazatelnou historii a vždy platilo jako uchovatel majetku. Přestože na burze investiční zlato od začátku roku oslabilo o víc než 6 %, není důvod se ho zbavovat. „Oslabení ceny zlata neznamená nic jiného, než že se blíží vhodná doba k jeho nákupu. Zlato posilovalo víc než 12 let v kuse, což je u komodit poměrně vzácný jev. Nyní prochází očekávanou korekcí, která trvá již několik měsíců a v těchto dnech vrcholí,“ uvedl Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.
Na burze se zlato propadlo pod 1 600 USD za unci a nyní se pohybuje kolem 1 588 USD. Naposledy se pod touto hranicí ocitlo v srpnu 2012, následně však v září 2012 vystoupalo na 1780 USD za unci. V dlouhodobém horizontu však zlato stále roste a zájem o jeho nákup také. „Myslím, že není důvod se znepokojovat vývojem zlata a jeho budoucí likvidity. Zlato bude vždy představovat oproti měnovým aktivům ochranu proti inflaci. A, jak říká Jim Rogers, jestliže zlato oslabí, doufám, že budu dost chytrý na to, abych dokoupil,“ sdělil Tomasz Surdy.
Na vývoj ceny investičního zlata budou mít vliv i měnové války, v nichž dochází ke znehodnocování měn vyspělých ekonomik, jako jsou USA, Japonsko nebo Švýcarsko. V reakci na tento trend banky rozvojových zemí diverzifikují své rezervy a ve velkém skupují zlato, aby jím posílili svá portfolia na úkor dolaru a eura. To může v některých případech trvat několik let. Lze očekávat, že pokles ceny zlata v nejbližších dnech tyto instituce využijí k intenzivním nákupům.
Více informací naleznete na www.ceskamincovna.cz.
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM