INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že Češi se snaží většinu rekonstrukcí bydlení pokrýt tak, aby se vyhnuli rodinným půjčkám. Mnohem raději než na příbuzné se spoléhají na úvěry ze stavebního spoření a hypotéky, a to zejména u větších zásahů, jako je nová střecha nebo zateplení.

Z výsledků průzkumu jde vysledovat, že se Češi řídí lidovým příslovím: chceš-li ztratit přítele, půjč mu peníze. „Ačkoli půjčka od rodiny je bezúročná, riziková je z pohledu poškození dobrých vztahů. Češi se tomu proto spíše vyhýbají. Pokud si od příbuzných přeci jen půjčují, jsou to spíš majitelé rodinných domů, kde pravděpodobně funguje více-generační bydlení,“ komentuje výsledky průzkumu Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Z čeho jsme platili již provedené rekonstrukce

Nejčastěji realizovanou rekonstrukcí je výměna oken. V 51 % případů použili majitelé bytů nebo rodinných domů pro tuto změnu úspory, v 18 % úvěr ze stavebního spoření, v 11 % hypotéku a v dalších 11 % spotřebitelský úvěr. Další častou stavební úpravou je zateplení domu. Zateplilo již 28 % majitelů rodinných domů a 58 % majitelů bytových jednotek, přičemž používali své úspory (29 %), úvěry ze stavebního spoření (26 %), hypotéku
(18 %) nebo spotřebitelský úvěr (16 %). Zatímco majitelé rodinných domů zateplovali nejčastěji z vlastních úspor (44 %), majitelé bytů si brali spotřebitelský úvěr (22 %). Pouze v menšině případů Češi financovali rekonstrukce jinak, například ze státních dotací nebo půjček od zaměstnavatele.

Na co používáme nejčastěji peníze ze stavebního spoření a hypotéky

Pokud se na situaci podíváme z druhé strany a budeme zkoumat, jak Češi konkrétní typ půjčky využili, zjistíme, že hypotéka posloužila převážně na zateplení (28 %) či novou střechu (téměř 25 %). Úvěrem ze stavebního spoření zaplatili majitelé nemovitostí nejčastěji výměnu oken (30 %) nebo zateplení (29 %). „Z naší zkušenosti si klienti berou úvěr ze stavebního spoření nejčastěji na rekonstrukce koupelen, kuchyní a bytového jádra. Průměrná výše úvěrů se pohybuje kolem 300 tisíc korun. Obecně je malé povědomí veřejnosti o tom, na co všechno si lze úvěr ze stavebního spoření vzít. Účelovost je velmi široká od modernizace interiérů až po nákup bezpečnostního systému nebo úpravy, které pomáhají šetřit výdaje za energie. V rámci EKOprogramu zvýhodňujeme úvěry na rekonstrukce, které přinášejí úsporu elektrické a tepelné energie,“ říká Lukáš Kopecký.

Plány: jak zaplatíme uvažované rekonstrukce

V situacích, kdy Češi teprve rekonstrukci zamýšlejí, je plánovaní financí podobné jako u těch, kteří mají rekonstrukce již za sebou. S využitím stávajících úspor dotázaní počítají zejména u výměny radiátorů, oken nebo kotle. Naopak na novou střechu si většina respondentů plánuje peníze půjčit.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

O průzkumu

Průzkum provedla Raiffeisen stavební spořitelna v prvním čtvrtletí letošního roku ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Celkový vzorek byl 508 respondentů. Z poloviny ho tvořili majitelé rodinných domů a z druhé poloviny majitelé bytových jednotek. Průzkum sledoval financování rekonstrukcí, které mají kromě ekonomického, také ekologický efekt. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.

Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Mezi produkty stavebního spoření nabízí také výhodné úvěry na bydlení. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3