V roce 2014 se stavební spoření může prokázat jako ještě klíčovější produkt než letos. Téměř polovina Čechů (40 %) si jej totiž zvykla využívat na rekonstrukce a zvelebování svých domácností. Jenže stavební materiály a řemeslné práce budou v důsledku intervence ČNB pravděpodobně ještě dražší než doposud. Domácnosti si tedy při řešení svých bytových potřeb budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. A stavební spoření jim jejich situaci bude moci ulehčit, jako tomu již činí posledních 20 let.
Také v letošním roce obliba stavebka stoupala. Za prvních sedm měsíců roku 2013 si lidé u Lišky půjčili 15,4 miliardy korun, což je o 0,8 miliardy více než ve stejném období loni. Rostla i průměrná výše úvěru, a to o téměř sto tisíc na 736 400 korun. „Vidíme, že Češi na stavebko nezanevřeli. Naopak se začínají objevovat nové důvody pro spoření, jakými jsou například investice do nízkoenergetického bydlení nebo zaopatření na stáří,“ uvedl Rostislav Trávníček, ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny.
Trend úspory energií je poměrně významný. Lidé si v poslední době více začínají uvědomovat, že vhodnou rekonstrukcí svého bydlení získají kromě lepšího komfortu i vzhledu také poměrně velkou finanční úlevu na energiích. Zaopatření na stáří je také důležitým fenoménem. To může být navíc úzce provázáno s rekonstrukcí domova a jeho přeměnou například na bezbariérový byt či dům. Téměř polovina Čechů navíc vnímá jako formu zaopatření na stáří pořízení vlastního bydlení.
Lidé mají stále šanci využít několik zbývajících týdnů roku 2013 k tomu, aby uzavřeli smlouvu se stavební spořitelnou a začali co nejdříve spořit se stále velmi atraktivní státní podporou až 2000 Kč ročně.
(tz)